Radni pod presją: będą decydować w dwóch kontrowersyjnych sprawach

, Polityka, Wiadomości, 11.02.2019 12:25, red
W czwartek (14.02) andrychowscy radni będą głosować w sprawie zamiaru likwidacji Szkoły Podstawowej nr 3 w Andrychowie i po raz kolejny – zajmą się podwyżką cen śmieci.
Radni pod presją: będą decydować w dwóch kontrowersyjnych sprawach
Rośnie presja na andrychowskich radnych ze strony władz Andrychowa i urzędowych mediów. W czwartek już po raz trzeci w ostatnich miesiącach na nadzwyczajną sesję Rady Miejskiej trafi sprawa podwyżki cen śmieci – z 10 na 15 zł od osoby miesięcznie.

Takie uchwały były poddane pod głosowanie już w grudniu i styczniu, ale wówczas głosami radnych PiS i KWW „Kobielus 2018” uchwała była odrzucana. Cena śmieci pozostaje więc bez zmian. Jak długo. W czwartek kolejne głosowanie. Władze Andrychowa przekonują, że od podwyżki nie ma wyjścia. W przeciwnym razie w budżecie zabraknie 2,5 mln zł na pokrycie kosztów wywozu.

W porządku obrad czwartkowej sesji znajdzie się także uchwała w sprawie zamiaru likwidacji Szkoły Podstawowej nr 3 w Andrychowie.

Sesję zwołano na wniosek radnych Romana Babskiego, Władysława Żydka, Adama Kowalczyka, Andrzeja Powroźnika, Wiesława Mikołajka, Czesława Rajdy, Zbigniewa Rzadka. W tej sprawie także zdania są podzielone.

Zobacz naszą relację z niedawnego zebrania w Szkole Podstawowej nr 2 w Andrychowie i komentarze internautów: Zamieszanie w sprawie szkół w Andrychowie

W poniedziałek podobne zebranie z radnymi odbędzie się w SP nr 3.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: kontakt@mamNewsa.pl

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

beskidmaly, 13.02.2019 19:35

leon: przekaz dnia jest taki ze klakierzy od Zaka będą glosowac jutro przeciw podwyżkom smieci a ci z PIS i od Kobielusa za haha

leon, 13.02.2019 19:12

To nie przekaz dnia tylko prawda. Jutro koniec "harcowania". A jak się z tego wytłumaczą? To ich rpblem. Oni będą się "wić" :) Potrafili odejść niektórzy od Pana Burmistrza to kogo zdziwi że potrafią zmienić zdanie i zagłosować za podwyżką??? Może takie już charaktery? Niech się cieszą że Pan Burmistrz to dobry i litościwy człowiek.

kamila86, 13.02.2019 18:32

przekaz dnia jest taki że jutro radni pis i Kobielusa głosują za podwyżką i mogą liczyć na to że ich "postawa zostanie doceniona".

szppp, 13.02.2019 18:10

Hmm. a na końcu takie jeden powie że to decyzja radnych nie jego że była podwyżka i ze tak wysoka to też z pretensjami do radnych. "Zalkolandia" ma radnych za niespełna rozumu.

maniek, 13.02.2019 18:01

ciekawe jak to sobie wyobraża klakier zakolandii abcabc. W grudniu przeciw podzwyżce cen śmieci, 31 stycznia przeciw pdowyżce cen śmieci a 14 lutego za podwyżką radni zagłosują???? żeby ludzie mówili że się ośmieszają, a klakierzy zakolandii odtrąbili że zostali zgrillowani????

Turboplazmotron, 13.02.2019 09:21

Miło poczytać że urząd zmodernizuje PSZOK. Czy już wiadomo kiedy to będzie? I czy brak przegłosowania podwyżki był stymulujący do działań urzędu?

beskidmaly, 13.02.2019 09:13

Moze cos sie zmieni jak Urzad zmodernizuje PSZOK bo dostał dotacje na ten cel. Kiedys za wysegregowany plastki, papier i tekture mozna było zarobić a teraz trzeba zaplacic za to ze odbiorą do spalenia cementownie bo tylko one maja prawo do spalanie poza instalacjami do tego zelu przeznaczonymi.

beskidmaly, 13.02.2019 09:07

Tylko co będzie jezeli najbliższe składowiska odpadow czyli Chocznia. Brzeszcze i Oswiecim nie będą mieć juz limitow na przyjmowanie odpadow od Gminy Andrychow a do Bielska nie wolno wozic bo inne województwo. Sucha B od nikogo nie przyjmuje smieci wiec zostaną Myslenice , a do nich ok 50 km w jedna strone. Ja juz kiedyś pisałem ze przed koncem kadencji oplata za smieci osiągnie maksymalna wysokość jaka moze osiagnac czyli 1% najniższego wynagrodzeni tj. 21 złotych a jezeli zostanie podniesione wynagrodzenie a zostanie kilkakrotnie i chwala ze podnosza wynagrodzenie to opłaty będą wyższe niż 21 zl. Obym był złym prorokiem.

Turboplazmotron, 13.02.2019 08:59

Przyjęte stawki Tzw. opłaty marszalkowskiej mają skłaniać do ponownego użycia, recyklingu i odzysku odpadów komunalnych, a nie ich składowania.

Turboplazmotron, 13.02.2019 08:51

Proszę też poczytać raporty NIK, które delikatnie mówiąc nie są korzystne dla samorządów. Myślę że z Najwyższą Izbą Kontroli ciężko będzie polemizować. Więc samorządy w Polsce mają jeszcze dużo do zrobienia w sprawie recyklingu. Zwłaszcza że tzw. opłata marszałkowska pobierana za składowanie odpadów wzrośnie w tym roku do 170 zł za tonę, a w 2020 r. do 270 zł.

beskidmaly, 13.02.2019 08:31

Najbardziej za były firmy posiadające wysypiska odpadow i instalacje do utylizacji bo bija miliony na tych ktorzy za smieci placa podatek wprowadzony obligatoryjnie a nie samorządy szczególnie te ktore nie posiadaja wlasnych wysypisk. Jakie koszty ponoszą sieci handlowe, czy producenci napojow w plastikowych opakowaniach. Za wszystko płacimy my a Pan Michal musi tak mowic bo jest przedtawicielem 100 firm zajmujących sie z odbiorem i zagospodarowaniem odpadow. Przepraszam i pozdrawiam.

Turboplazmotron, 13.02.2019 07:48

Proszę czytać ze zrozumieniem cytat który zamieściłem. Jest tam napisane kto był za a nie kto wprowadził. Co do powagi i douczenia to proszę się skontaktować z Panem Michał Dąbrowski jest przewodniczącym Rady Polskiej Izby Gospodarki Odpadami, która zrzesza ponad 100 firm zajmujących się odbiorem i zagospodarowaniem śmieci. Którego wypowiedź zacytowałem. Pozdrawiam.

beskidmaly, 13.02.2019 06:57

Turboplazmotron: Jestes niepoważny i niedouczony. Podatek smieciowy wprowadzil rząd ustawa niszcząc dobrze dzialajaca zasade zbiorki i skladowania odpadow. Przed wejściem w zycie ustawy każdy wlasciciel domu lub mieszkania podpisywal umowę na zbiorke odpadow z firma która odbierala od niego odpady. Kazdy wlasciciel domu lub mieszkania miał prawo podpisac umowę z firma wywozowa odpady jaka sobie wybral i wszystko dzialalo dobrze.Ustawa z 2013 roku podjeta przez wspaniałych poslow i senatorow zepsula cos co dzialalo dobrze. Wiec nie opowiadaj bzdur ze samorządy były za ustawa bo nikt samorzadow o ustawe nie pytal.

Turboplazmotron, 12.02.2019 23:16

"A kto wprowadził reformę śmieciową, kto był przeciw niej? W 2013 r. za ustawą były samorządy i przedsiębiorstwa gminne. Z kolei przeciw reformie były firmy prywatne, bez względu na to, czy była to firma z kapitałem zachodnim, czy polskim. Proszę zwrócić uwagę, że samorządy również znalazły się w trudnej sytuacji, albowiem ,,podatek śmieciowy”, który wyborca uiszcza na rzecz gminy szczególnie w okresach wyborczych, stał się elementem gry politycznej." Ciekawe

Turboplazmotron, 12.02.2019 23:05

"Przede wszystkim osiągnięcie wysokich poziomów ponownego użycia i recyklingu odpadów komunalnych. Dziś ten wskaźnik w Polsce wynosi ok. 26 proc. Tymczasem zgodnie z wymogami stawianymi krajom Unii, następnie samorządom, a w ślad za nimi przedsiębiorstwom, już w 2019 r. musimy osiągnąć 40 proc., a w 2020 r. aż 50 proc. Samorządy generalnie w specyfikacji przetargowej na zagospodarowanie odpadów przewidują kary za nieosiągnięcie tych poziomów." Ciekawe jak jest u Nas?

",,**,,", 12.02.2019 18:16

abcabc@baranie glosowania za podwyzka juz byly to po co kolejne skoro Kubien powiedział podwyzek na śmieci nie bedzie,wiec baranie Zak niech sobie nie życzy,tylko niech szuka oszczędności od wlasnej dupy i Ci jego radni co idą na łatwiznę!!!!!!

",,**,,", 12.02.2019 18:16

abcabc@baranue glosowania za podwyzka juz byly to po co kolejne skoro Kubien powiedział podwyzek na śmieci nie bedzie,wiec baranie Zak niech sobie nie życzy,tylko niech szuka oszczędności od wlasnej dupy i Ci jego radni co idą na łatwiznę!!!!!!

abcabc, 12.02.2019 17:44

miejmy nadzieję że zdrowy rozsądek zwycięży i radni pisu i ci od kobielusa zagłosują tak jak życzy tego sobie burmistrz Tomasz Żak

beskidmaly, 12.02.2019 12:43

spencerz"- Siedziba firmy "EMPOL" jest w Tylmanowej nie chcialbys tam audytu przeprowadzić bo oni z twoich oplat biora 8 złotych a ZGK 2 zl, moze to by było bardziej zasadne, a nie pieprzenie o audycie. Rada nadzorcza robi audyt co roku to idz im powiedzieć żeby robili 2x do roku, moze będzie jakiś efekt haha

Turboplazmotron, 12.02.2019 09:06

Wygląda mi na to że rządzący chcą iść na łatwiznę. Zamiast pomyśleć jak bardziej segregować (przetwarzać) śmieci żeby w przyszłości były niższe koszty gospodarki odpadami to wybrali najprostszą drogę jaką są podwyżki. Podobnie jest ze szkołami zamiast dobrze zarządzać czterema podstawówkami to chcą iść na łatwiznę.

specnarz, 12.02.2019 07:07

Może ktoś przeszedł na druga stronę i uda się im zaklepać podwyżkę.
Moim zdaniem powinno być tak jak piszecie,
NAJPIERW POZNANIE PROBLEMU, TEMATU (np. rzetelny audyt)
NASTĘPNIE GŁOSOWANIE
Bywa tak, że głosowania są organizowane w ostatniej chwili żeby Radni "nie mieli wyjścia" i własnymi głosami zatwierdzali najróżniejsze pomysły.

",,**,,", 11.02.2019 20:13

Jaka presja??? Szkoła do likwidacji, chcą tego dyrektorzy obu szkół, a glosowania za smieciami juz były,wiec kolejne glosowanie jest niepoważne!!!!!!!!!!!!!!!!! Kubien zdania nie zmieni, a Studniarz tym razem niech glosuje jak czlowiek z rozumem a nie tlumaczy sie jak sierotka. Te glosowania robią sie nudne. Kiedy będzie audyt w ZGK??? Radni pora chwycić się roboty!!!!!!!!! A nie organizowac daremna sesję sieroty. Nudzi wam sie????

",,**,,", 11.02.2019 20:13

Jaka presja??? Szkoła do likwidacji, chcą tego dyrektorzy obu szkół, a glosowania za smieciami juz były,wiec kolejne glosowanie jest niepoważne!!!!!!!!!!!!!!!!! Kubien zdania nie zmieni, a Studniarz tym razem niech glosuje jak czlowiek z rozumem a nie tlumaczy sie jak sierotka. Te glosowania robią sie nudne. Kiedy będzie audyt w ZGK??? Radni pora chwycić się roboty!!!!!!!!! A nie organizowac daremna sesję sieroty. Nudzi wsm sie????

asza, 11.02.2019 17:01

ważne są przecież śmieci, ....... a nie dzieci :(

kaczor, 11.02.2019 16:24

w sprawie śmieci raz jeszcze - niezależny audyt co się dzieje w zgk, sprawdzenie czy jest potrzebny ten "związek" z firmą zewnętrzną a potem rozmowa o czymkolwiek. Bo tak to jak za rok zechcą dajmy na to 25 złotych od osoby to co? - radni "klepną" ? a jak zechcą 30 złotych to też ?

kaczor, 11.02.2019 16:22

Basen kryty (sama idea fajna i potrzebna) miał kosztować maks. 15- 20 milionów - tak mówiono, będzie koło 30 mln. To nie generuje kosztów? Postawiono 150 metrów niewyremontowane na Włókniarzy i potem zrobiono te 150 metrów za koło 750 tys. zł. To nie generuje kosztów? Itd. Itd. Nie może być tak że jak się robi jak chce burmistrz (ten czy inny) to mogą być dodatkowe koszta, dużo droższe inwestycje a jak chcą czegoś mieszkańcy to już ma być na bez kosztów.

`, 11.02.2019 16:18

Nie chcą żeby ludzie płacili więcej za śmieci ... "zresztą to się nie ma co dziwić taka natura pisowska"

Eco, 11.02.2019 15:25

Dorośli ludzie a się dogadać nie mogą, zresztą to się nie ma co dziwić taka natura pisowska

budyn77, 11.02.2019 14:50

Co znaczą te 2,5 mln wobec potężnego długu Andrychowa... (ponad 50 mln) Dobrać te 3 mln nowego kredytu i po kłopocie...

Turboplazmotron, 11.02.2019 14:50

Kolejna sesja jest 21 lutego więc argument o rosnącym długu (przez tydzień) jest co najmniej śmieszny.

asza, 11.02.2019 14:22

@Turboplazmotron jak to dlaczego? bo brak podwyżki opłaty za śmieci generuje dług!

Turboplazmotron, 11.02.2019 14:09

Ciekawi mnie dlaczego robi się to w takim pośpiechu?