Biało-czerwony i rodzinny. Tak wyglądał marsz niepodległości w Wadowicach

Region, Wadowice, MAGAZYN, Wiadomości, 15.11.2017 14:09,
Biało-czerwony i rodzinny. Tak wyglądał marsz niepodległości w Wadowicach

Tak wielu osób na Narodowym Święcie Niepodległości, współorganizowanym w tym roku przez Powiat Wadowicki, dawno już w Wadowicach nie było. Wielu mieszkańców, w tym starosta Bartosz Kaliński, przyszło na święto całymi rodzinami.

Obchody rozpoczęły się od Mszy św. w kościele św. Piotra Apostoła w Wadowicach. Przed Eucharystią o wspaniałą inscenizację zadbali uczniowie wadowickiego „Gimpla” (1 LO), którzy za pomocą słowa, muzyki i tańca dali nam wspaniałą lekcję historii i patriotyzmu (zobacz poniżej).
Po Mszy św. przemaszerowano w asyście orkiestry dętej OSP Klecza i OSP Chocznia pod pomnik 12 Pułku Piechoty. W uroczystym marszu wzięło udział kilkaset osób, w tym wielu mieszkańców powiatu, którym pracownicy Starostwa rozdawali chorągiewki z flagą Polski. Dzięki temu wadowicki marsz był biało-czerwony.

Pod pomnikiem „dwunastaków” kilkadziesiąt delegacji złożyło kwiaty i oddało hołd walczącym i poległym za ojczyznę. Wśród nich nie zabrakło reprezentacji wszystkich dziewięciu szkół powiatowych z Wadowic, Andrychowa, Kalwarii i Radoczy oraz przedstawicieli ZZOZ w Wadowicach i Starostwa, które reprezentowali starosta wadowicki Bartosz Kaliński, przewodniczący Jan Gębala, członek zarządu powiatu Eugeniusz Kurdas oraz radna Maria Wądrzyk.

- Pamiętajmy, że większość z nas każdego dnia walczy o wolność Polski, choć pewnie nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy. Robimy to uczciwie i ciężko pracując, kochając i dobrze wychowując dzieci, oddając jak dziś cześć poległym za wolną Polskę. Jeśli tak czynimy to każdego dnia budujemy i wzmacniamy ten wspaniały i wolny kraj. Dlatego proszę was, budujmy go razem, bez waśni i sporów – mówił do mieszkańców starosta wadowicki Bartosz Kaliński, który na uroczystość przyszedł razem z żoną i córką.

Pod pomnikiem przemawiali także: senator RP Andrzej Pająk, historyk z Wadowic Michał Siwiec-Cielebon oraz burmistrz Wadowic Mateusz Klinowski.

Dalsza część obchodów odbyła się na rynku w Wadowicach, gdzie Gmina Wadowice zorganizowała piknik patriotyczny.MATERIAŁ INFORMACYJNY STAROSTWA POWIATOWEGO W WADOWICACH

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: kontakt@mamNewsa.pl

Brak komentarzy