reklama

ZUS na tropie lewych zwolnień lekarskich

, Wiadomości, 07.02.2017 11:20, (red)
W zeszłym roku przeprowadzono ponad pół miliona kontroli.
ZUS na tropie lewych zwolnień lekarskich

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeprowadza kontrole prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy oraz kontrolę wykorzystywania zwolnień lekarskich. Nie wszystkie zwolnienia są kontrolowane, ale kogo już spotka taka kontrola musi udowodnić, że rzeczywiście na zwolnienie lekarskie, a więc także świadczenie pieniężne z tego tytułu, zasługuje.

 

Zgodnie z ustawowymi uprawnieniami, ZUS prowadzi kontrole zarówno pod kątem prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy, jak i prawidłowości wykorzystania zwolnień lekarskich.

 

 

W 2016r. kontrolerzy ZUS-u przeprowadzili 569,5 tys. kontroli osób posiadających  zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy. Wydanych zostało  22,2 tys.  decyzji  wstrzymujących  dalszą wypłatę zasiłków chorobowych, a kwota wstrzymanych z tego tytułu zasiłków w 2016 r. to prawie 16,3  mln złotych.

 

Ustawa o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa nakłada na Zakład Ubezpieczeń Społecznych również obowiązek obniżenia podstawy wymiaru zasiłku chorobowego i świadczenia rehabilitacyjnego w przypadku, gdy ustał tytuł ubezpieczenia. Wysokość świadczenia jest ograniczana wtedy do 100 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w kraju. Z tego powodu w 2016 r. obniżono wypłaty o 183,4 mln zł dla 209,9 tys. osób.

 

Kolejnym z powodów ograniczenia wysokości wypłacanego świadczenia chorobowego jest opóźnienie w przekazaniu zwolnienia lekarskiego pracodawcy. Obniżenie to ma miejsce w przypadku niedopełnienia obowiązku dostarczenia płatnikowi zaświadczenia lekarskiego w ciągu 7 dni od daty jego otrzymania.  Świadczenie pomniejszone o 25 proc.  wypłacane jest od ósmego dnia niezdolności do pracy do czasu dostarczenia zwolnienia. W 2016r. dotknęło to 69,7 tys. osób na kwotę ponad 4,1 mln – informuje Bożena Bielawska z małopolskiego oddziału ZUS.

 

 

źródło: informacja prasowa

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

specnarz, 09.02.2017 11:15

Takie patologie jak Misiewicze trzeba napiętnować. Nasz kraj od dawna jest rządzony przez polityków zamiast przez fachowców którzy są spychani na dalszy plan. Efekty walki politycznej widać w wielu komentarzach na mamnewsa. Może teraz się zabiorą za tych oszustów którzy nie płacą składek.

tomekx, 09.02.2017 06:59

Kontrole się nasilają bo na utrzymanie Pisiewiczów potrzebne są pieniądze

specnarz, 09.02.2017 06:16

Jeśli jesteście na zwolnieniu lekarskim to po miesiącu na pewno zostaniecie wezwani na komisję lekarską. Warto się wcześniej zorientować w swoich prawach. Wyczytałem kiedyś iż stawienie na komisje nie zawsze jest konieczne oraz zwrot kosztów podróży jest wypłacany w minimalnej kwocie podczas gdy może przysługiwać znacznie więcej. Do Chrzanowa nie sposób dojechać na godzinę 9 inaczej niż samochodem a ZUS wypłaca za autobus. Dla samochodów osobowych są dwa taryfikatory, graniczna jest pojemność silnika 900ccm. W niektórych przypadkach potrzebny jest również dodatkowo kierowca i na niego zwrot też chyba przysługuje. WAŻNE - trzeba to wszystko wcześniej uzgodnić i zasięgnąć informacji gdzieś poza ZUS bo oni przedstawią nam tylko "swoją prawdę". AHA, wezwanie często dociera dzień lub dwa przed terminem.