reklama
reklama

Zmarł duchowny związany z naszym regionem

Wiadomości, Ostatnie pożegnanie, 11.01.2024 14:49, eł

„Jego ciepło i otwartość sprawiały, że każdy, kto go spotkał, czuł się wysłuchany i zrozumiany”

Zmarł duchowny związany z naszym regionem

W wieku 67 lat zmarł ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, kapłan archidiecezji krakowskiej, prezes i współzałożyciel Fundacji im. Brata Alberta. Był duchownym katolickim obrządków ormiańskiego i łacińskiego, duszpasterzem osób niepełnosprawnych. Nie brakowało mu związków z naszym regionem.

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski 9 stycznia przegrał walkę z nowotworem złośliwym prostaty. Jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia mówił, że udało mu się pokonać chorobę i czuje się dobrze, ale w styczniu znów trafił do szpitala... „Życie księdza Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego było wyjątkowym przykładem poświęcenia, ciepła i skromności. (...) Dla wielu był nie tylko duchowym przewodnikiem, ale również bliskim przyjacielem i opiekunem. Jego ciepło i otwartość sprawiały, że każdy, kto go spotkał, czuł się wysłuchany i zrozumiany. Był człowiekiem niezwykle skromnym, którego działania zawsze były ukierunkowane na dobro innych, a on sam nie szukał przy tym rozgłosu. Jego życie było pełne poświęcenia i głębokiej wiary w ludzkość, co czyniło go filarem wielu społeczności i grup, które miały szczęście go znać” - napisali o nim na Facebooku jego bliscy oraz rada, zarząd, pracownicy i podopieczni Fundacji im. Brata Alberta.

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski urodził się 7 września 1956 r. w Krakowie. Po maturze wstąpił do tamtejszego Wyższego Seminarium Duchownego. Jego studia zostały przerwało powołaniem do służby wojskowej. Gdy wrócił do seminarium, zaangażował się w działalność opozycyjną. W latach 80. związał się z NSZZ Solidarność. Był z tego powodu represjonowany przez Służbę Bezpieczeństwa. W 1985 został dwukrotnie ciężko pobity przez funkcjonariuszy SB.

Święcenia kapłańskie otrzymał 22 maja 1983 r. w Katedrze Wawelskiej z rąk kard. Franciszka Macharskiego. Później został oddelegowany został na studia w Papieskim Kolegium Ormiańskim do Rzymu, co zostało jednak uniemożliwione przez SB. Trzykrotnie nie otrzymał paszportu ze względu na współpracę z Solidarnością... Ostatecznie studia w Rzymie odbył w 2001 roku, po czym został duszpasterzem Ormian w archidiecezji krakowskiej.

Fundację im. Brata Alberta, która zajmuje się pomocą osobom z niepełnosprawnościami intelektualnymi, założył wraz Zofią Tetelowską i Stanisławem Pruszyńskim w 1987 roku. Prowadzi ona między innymi Warsztaty Terapii Zajęciowej w Chełmku z filiami w Przeciszowie - Lesie, Jawiszowicach i Oświęcimiu. Jedną z najnowszych placówek fundacji jest Dom Pracy Twórczej dla osób niepełnosprawnych „Dziewięćsił” w Zawoi, który powstał w 2022 roku.

W lutym 2006 roku ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski wystąpił z postulatem ujawnienia konfidentów SB działających wśród duchowieństwa archidiecezji krakowskiej. Rezultatem prowadzonych przez niego w tej sprawie badań na podstawie dokumentów zgromadzonych przez IPN jest książka „Księża wobec bezpieki na przykładzie archidiecezji krakowskiej”. W 2021 roku, na wniosek organizacji pozarządowych, został członkiem Rady Konsultacyjnej ds. Osób z Niepełnosprawnościami w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej.

Jego uroczystości pogrzebowe potrwają dwa dni. 17 stycznia o godz. 12.00 zostanie odprawiona msza święta w kościele parafialnym w Radwanowicach. Następnego dnia w tej samej świątyni, również o 12.00 odbędzie się msza pogrzebowa, po której ciało zmarłego zostanie odprowadzone na cmentarz parafialnym w Rudawie.


Foto: Fundacja im. Brata Alberta

reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy