reklama
reklama

Strażak na komin – kiedy warto pomyśleć o jego zakupie?

Wiadomości, 01.12.2021 10:20, ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Sprawny system odprowadzania spalin i zanieczyszczonego powietrza to jedna z kluczowych kwestii dla bezpieczeństwa mieszkańców budynku. Jeśli komin nie zostanie dodatkowo zabezpieczony, może dojść w nim do zakłóceń ciągu, a nawet do powstawania tzw. ciągu wstecznego. W takim przypadku niezbędna okaże się nasada kominowa, czyli np. popularny strażak na komin. Dlaczego warto go zamontować? Jak wybrać odpowiedni model? Podpowiadamy.
Strażak na komin – kiedy warto pomyśleć o jego zakupie?

Czym jest nasada kominowa?

Nasada kominowa to rodzaj nakładki na komin, która poprawia ciąg i go stabilizuje. Co więcej, chroni komin przed opadami atmosferycznymi i przed ptakami, które mogłyby założyć w nim gniazdo, doprowadzając do zablokowania ciągu. Obowiązek montowania nasad został doprecyzowany w rozporządzeniu ministra infrastruktury. Nakładki kominowe muszą być montowane na budynkach usytuowanych w II i III strefie obciążenia wiatrem, czyli na północnym-wschodzie i na południu Polski w rejonach górskich. Nasady stosuje się także w innych częściach kraju jeśli: wieją w nich silne wiatry, wokół domu rosną wysokie drzewa lub znajdują się wysokie góry, wylot kominowy usytuowany jest niżej niż kalenica dachowa oraz jeśli przewód dymowy albo spalinowy jest zbyt krótki. Jeżeli w Twoim przypadku zostało spełnione jedno z wymienionych kryteriów, koniecznie trzeba pomyśleć o zakupie odpowiedniej nasady. Duży wybór nasad kominowych znajdziesz tutaj: https://nasady-kominowe.pl/.

Strażak kominowy jak działa?

Strażak na komin to nasada samonastawna. Jego położenie zależne jest od podmuchów wiatru, ponieważ obraca się zgodnie z kierunkiem powiewów. Wylot skryty jest pod charakterystyczną osłoną strażaka, która skutecznie chroni otwór przed śniegiem, deszczem, ptactwem czy owadami. Działanie tego typu nasady opiera się na różnicy ciśnień. Po zewnętrznej stronie wytwarza się nadciśnienie, a po wewnętrznej – podciśnienie. Dzięki temu wiatr nie zakłóca ciągu, a wręcz przeciwnie – jeszcze go wspomaga. Strażaki stosuje się na kominy wentylacyjne, dymowe oraz spalinowe.

Strażak na komin – jak wybrać?

Przy wyborze strażaka kominowego trzeba zwrócić uwagę na kilka podstawowych kwestii. Pierwsza z nich to materiały, z których wykonano nasadę. Może być ona wyprodukowana z blachy kwasoodpornej lub z blachy stalowej pokrytej żaroodporną farbą. Najlepiej, by materiały były certyfikowane. Dzięki temu nasada posłuży przez wiele lat. Trzeba również zwrócić uwagę na typ łożyska i oczywiście na rozmiar nakładki kominowej. Nasada musi przecież pasować do komina. Jeżeli nie jesteś w stanie znaleźć właściwego rozmiaru i potrzebujesz niestandardowego modelu, możesz kupić nasadę wykonaną na zamówienie. Dobre sklepy oferują usługę wyprodukowania nasady pod określony wymiar. Istotna jest także grubość blachy, z której wykonano nasadę. Nakładki o grubości 0,6 mm zazwyczaj mogą pracować w temperaturze do 450 stopni Celsjusza, modele o grubości 1 mm – do 600 stopni Celsjusza, a modele o grubości 2 mm – nawet do 1000 stopni Celsjusza.

Montaż i konserwacja strażaka

Nasady kominowe nie są skomplikowane w montażu. Wręcz przeciwnie, można osadzić je sprawnie, stosując się do instrukcji producenta. W przypadku strażaka, procedura montażu najczęściej zaczyna się od przygotowania komina i nawiercenia otworów na podstawę. Po przykręceniu podstawy trzeba już tylko nałożyć strażak i sprawdzić czy wszystko działa bez zarzutu. Mimo że cała procedura jest prosta, lepiej, by nasada została zamontowana przez profesjonalistów. Prace na wysokościach zawsze wiążą się z pewnym ryzykiem, więc powinny wykonywać je osoby wieloletnim doświadczeniem. Strażak, tak jak i pozostałą część systemu kominowego, należy regularnie kontrolować. Kominiarz musi sprawdzić czy łożyska działają prawidłowo. Powinien także oczyścić nasadę. Ponadto łożyska trzeba regularnie zabezpieczać smarem, by mogły dobrze spełniać swoją funkcję. Nienasmarowane łożysko może zacząć wydawać głośne dźwięki.

Strażak na komin – cena

Ceny strażaków są zróżnicowane i zależą od kilku czynników: od grubości blachy, od rozmiaru i od materiału. Za podstawowe modele o grubości blachy 0,6 mm zapłacimy mniej niż 150 zł, za te z łożyskiem zewnętrznym ok. 300 zł. Za model wykonany z blachy o grubości 1 mm trzeba zapłacić 300-600 zł, a za ten o grubości 2mm od ok. 400 do 800 zł.

Strażak kominowy to popularny i dość często polecany rodzaj nasad. Co istotne, taka nakładka na komin nie tylko wspomaga ciąg, ale także oryginalnie się prezentuje. Warto więc rozważyć zakup dobrej jakości nasady samonastawnej.

reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Brak komentarzy