reklama

Sezon grzewczy za pasem. Jak go przetrwać?

Wiadomości, 27.09.2015 14:15, a
Sezon grzewczy jeszcze na dobre się nie rozpoczął, ale już warto pomyśleć o przygotowaniu naszych domowych urządzeń do zimy.
Sezon grzewczy za pasem. Jak go przetrwać?

Przełom września i października to najlepszy czas, by zrobić przegląd urządzeń grzewczych. W tym celu powinno się skontaktować z fachowcem z uprawnieniami kominiarskimi, który oczyści przewód kominowy, wentylacyjny, dymowy czy gazowy i sprawdzi instalację centralnego ogrzewania. 

 

Ważne jest, by co roku dokonywać takiego przeglądu oraz oczyszczenia nie tylko z powodów bezpieczeństwa ale też dlatego, bo nakazują nam to przepisy obowiązującego w Polsce prawa. Przede wszystkim właściciele domów jednorodzinnych z własnymi kotłowniami i piecami powinni o to zadbać. Natomiast w blokach czy kamienicach zajmuje się tym wspólnota mieszkaniowa lub spółdzielnia. 

 

Należy też pamiętać o konserwacji i przygotowaniu kominka do sezonu grzewczego, która powinna być dokonywana dwa razy do roku. 

 

Nie można odkładać tego na później, ponieważ jak wiadomo, zima już nie raz potrafiła nas zaskoczyć. 

 

Przypominamy również, że w domowych kotłowniach i piecach nie wolno palić śmieci i różnego typu odpadów, ponieważ przyczynia się to do emisji gazów trujących i pyłów, co negatywnie wpływa nie tylko na środowisko ale też na zdrowie ludzi. Za spalanie śmieci grożą kary nawet do 500zł.

 

Bezwzględny zakaz palenia obejmuje plastikowe pojemniki, torby i butelki po napojach, odpady z gumy np. opony, tworzywa sztuczne, drewno pokryte lakierem, sztuczną skórę, opakowania po farbach, lakierach, rozpuszczalnikach.

 

Natomiast można spalać papier, tekturę, drewno, odpady kory, trociny, wióry, ścinki i oczywiście węgiel.

 

Sprawy tej nie można bagatelizować przede wszystkim ze względu na nasze zdrowie i życie.

 

xxx


Zeszłej zimy pożary sadzy w kominach to była prawdziwa plaga w gminie Andrychów i w całym powiecie wadowickim. Co kilka dni dochodzilo do takich zdarzeń.

Tak na początku tego roku strażacy z JRG Andrychów przestrzegali przed najczęstszymi w zimie pożarami.

 

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

specnarz, 29.09.2015 21:26

Niestety, w mojej okolicy też... Chyba już nadeszła pora żeby Straż Miejska się tym zajęła. Sprawdzić kto nie oddaje śmieci i ich odwiedzić, zwłaszcza posiadających firmy i sklepy.

tipacz, 29.09.2015 10:12

Betty . Niestety niektórzy cały rok kominem puszczają smieci...

Betty, 29.09.2015 08:09

I znów zaczna sie smrodzenia z kominów, bo po lecie trzeba posprzątać a śmieci... przez piec przepuścić :(

specnarz, 28.09.2015 20:54

Ci tzw. "fachowcy z uprawnieniami kominiarskimi" przychodzą do naszych domów po pieniądze. Podpisują świstki na których widnieje opłata za czyszczenie komina podczas gdy nie wyciągają nawet szczotki. Podczas problemów ubezpieczyciel wymaga potwierdzenia "czyszczenia i przeglądu instalacji". Wymagajmy zatem tego, za co płacimy.