reklama
reklama

Pożyczka gotówkowa a umowy cywilnoprawne

Wiadomości, 21.02.2023 10:20, Materiał partnera
Osoby, które chcą wziąć pożyczkę, muszą mieć odpowiednią zdolność kredytową – bank musi mieć pewność, że pożyczkobiorca będzie w stanie spłacić zaciągnięte zobowiązanie. Przy ocenie zdolności kredytowej potencjalnego klienta bank bierze pod uwagę różne czynniki, w tym m.in. wysokość i źródło dochodu. W najlepszej sytuacji będą osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę. Co jednak z tymi, które uzyskują dochód na podstawie umowy cywilnoprawnej?
Pożyczka gotówkowa a umowy cywilnoprawne

Co jest potrzebne do otrzymania pożyczki?

Do otrzymania pożyczki potrzebna będzie wspomniana już zdolność kredytowa na odpowiednim poziomie. Zdolność kredytowa jest uzależniona od źródła i wysokości dochodu, ale też kosztów miesięcznego utrzymania, kwoty innych zobowiązań, które spłaca klient, czy jego historii kredytowej. Istotne jest też to, czy potencjalny pożyczkobiorca ma na swoim utrzymaniu inne osoby (np. dzieci). Banki biorą pod uwagę również wiek – zwłaszcza, jeśli wnioskujący chce zaciągnąć zobowiązanie na dłuższy okres.

Warto też mieć świadomość, że zdolność kredytowa jest analizowana dla konkretnej kwoty – im wyższa jest kwota, o którą wnioskuje potencjalny pożyczkobiorca, tym większą zdolność kredytową musi posiadać.


Czy można otrzymać pożyczkę bez umowy o pracę?

Banki zwracają szczególną uwagę na źródło dochodu wnioskodawcy. Najlepiej, jeśli potencjalny pożyczkobiorca otrzymuje dochód z tytułu umowy o pracę. W takim wypadku ryzyko utraty stałego źródła dochodu jest niewielkie – a już na pewno o wiele niższe niż w przypadku działalności gospodarczej czy umów cywilnoprawnych. Umowę zlecenia można wypowiedzieć w dowolnym momencie (w przeciwieństwie do umowy o pracę), co oznacza, że zleceniobiorca może zostać bez źródła utrzymania z dnia na dzień. Z kolei w przypadku umowy o dzieło wykonawca może nie otrzymać kolejnego zlecenia – i tym samym również pozostać bez środków do utrzymania.

Wbrew pozorom nie oznacza to jednak, że osoby uzyskujące dochód na podstawie umów cywilnoprawnych nie mają szans na wzięcie pożyczki. Należy pamiętać, że kryteria oceny zdolności kredytowej są ustalane indywidualnie przez każdy bank. Część instytucji dopuszcza, by pożyczkobiorca uzyskiwał dochód z umowy zlecenia czy umów o dzieło.


Jak uzyskać pożyczkę w PKO Banku Polskim?

Pożyczka gotówkowa bez umowy o pracę jest możliwa m.in. w PKO BP. Bank dopuszcza możliwość zaciągnięcia zobowiązania również w przypadku uzyskiwania dochodu z umów cywilnoprawnych czy działalności gospodarczej. Maksymalna kwota pożyczki to nawet 255 550 zł; na stronie internetowej banku (https://www.pkobp.pl/klienci-indywidualni/pozyczki/szybka-pozyczka-gotowkowa/) można sprawdzić, jak kształtuje się wysokość raty przy określonej sumie i okresie kredytowania.

Co ważne, pożyczka gotówkowa udzielana przez PKO Bank Polski może być wydana na dowolny cel – czyli np. na remont mieszkania, zakup potrzebnego sprzętu czy wakacje. Warto mieć świadomość, że w przypadku pożyczki przez internet do kwoty 6700 zł (dla nowych klientów) bank nie wymaga żadnych dokumentów – wystarczy tylko oświadczenie o dochodzie. W przypadku wyższej kwoty bank może poprosić wnioskodawcę o dostarczenie dodatkowych dokumentów.

Tym samym osoby uzyskujące dochód z umów cywilnoprawnych mogą bez przeszkód wnioskować o pożyczkę gotówkową w PKO Banku Polskim – muszą jedynie pamiętać, że ostateczna wysokość udzielonej im pożyczki będzie zależeć od oceny zdolności kredytowej.


- Materiał partnera -

reklama

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Brak komentarzy