reklama
reklama

Jak przebiega strajk nauczycieli? [FOTO] [AKTUALIZACJA]

Wiadomości, 08.04.2019 13:20,
W poniedziałek (8.04) rozpoczyna się bezterminowy strajk nauczycieli. Jak to wygląda? Stan na godzinę 13:00.
Jak przebiega strajk nauczycieli? [FOTO] [AKTUALIZACJA]
Stan na godz. 13:00

W Starostwie Powiatowym w Wadowicach odbyło się spotkanie dyrektorów szkół ponadgimnazjalnych. Jak przekazuje nam wicestarosta Beata Smolec na 14 ponadpodstawowych placówek oświatowych w powiecie wadowickim do strajku przystąpiło 7 szkół. - Wszystkie procedury zostały zachowane. Bezpieczeństwo uczniów jest zapewnione. Na chwilę obecną mam zapewnienie od dyrektorów, że nie jest zagrożona klasyfikacja klas maturalnych. Rodzice mogą być spokojni. Uczniowie będą sklasyfikowani. Czekamy na pozytywne na zakończenie sprawy.- mówi nam wicestarosta.

Nie strajkuje m.in. Zespół Szkół CKU w Radoczy, Zespół Szkół im. KEN w Kalwarii Zebrzydowskiej, Zespół Szkół nr 1 w Kalwarii Zebrzydowskiej, specjalny ośrodek szkolno – wychowawczy w Kaczynie, poradnia psychologiczno – pedagogiczna w Andrychowie.


XXX

W niedzielę późnym wieczorem poinformowano, że wobec braku porozumienia w negocjacjach strony rządowej ze Związkiem Nauczycielstwa Polskiego, strajk nauczycieli rozpocznie się zgodnie z planem, czyli w poniedziałek. Będzie to strajk bezterminowy, czyli do odwołania.

Przystąpiło do niego większość szkół w Polsce. Nauczyciele, którzy uczestniczą w strajku, przychodzą do pracy, ale jej nie wykonują pracy, czyli nie uczą dzieci. Szkoły powinny jednak zapewnić uczniom opiekę. Wielu dyrektorów już w zeszłym tygodniu poprosiło jednak rodziców, aby nie posyłali od poniedziałku dzieci do szkoły. I wszystko wskazuje na to, że tak właśnie jest.

Sprawdzamy jak to wygląda w poniedziałek rano.

Andrychów. Liceum Ogólnokształcące. Normalnie o 7:30 przed szkołą duży ruch. Dziś do szkoły przychodzą tylko nauczyciele. Jak się dowiedzieliśmy, w tej szkole nie będzie zajęć.

SP 2 i SP3 Andrychów. Rano zawsze jest tłoczno przed tymi szkołami. W poniedziałek o poranku nawet osoby, która przeprowadza dzieci przez ulicę nie widzieliśmy. Dzieci w obu szkołach też nie ma. Z informacji z godziny 9:50 wiemy, że w SP3 jest jeden uczeń. Ma zapewnioną opiekę pedagogów, którzy nie przystąpili do strajku.

Przedszkole gminne przy parafii św. Macieja. Wyjątek! Tutaj strajku nie ma. Rodzice normalnie przyprowadzają dzieci.Andrychów. Szkoła Podstawowa nr 4 w Andrychowie. O godz. 07:50 nie było ani jednego ucznia. W dzienniku elektronicznym podano była informację, że dziś zaczyna się strajk. Jednak jak informują nas nauczyciele świetlica jest czynna i opieka jest zapewniona dla uczniów, którzy przyjdą.

Andrychów. Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego. O godz. 08:10 w szkole było czterech uczniów. Każda osoba, która przychodzi i wychodził ze szkoły musi wpisać się na specjalną listę akcji strajkowej.Na terenie gminy Wadowice udział w strajku zapowiedziały:
SP nr 1 os. Pod Skarpą
SP nr 2, ul. Sienkiewicza
SP nr 4 przy ulicy Słowackiego
SP nr 5, os. Kopernika
SP nr 1 w Choczni, SP w Jaroszowicach, SP w Kleczy Dolnej i SP w Wysokiej.
Przedszkola nr 2, 3, i 5 w Wadowicach.

Strajku nie będzie w:
SP nr 2 w Choczni
SP w Babicy
SP w Zawadce
Przedszkolu nr 1 w Wadowicach.

Sułkowice Bolęcina. W szkole w tej miejscowości - jak się dowiadujemy - 32 spośród 33 nauczycieli podpisało listę strajkową. W szkole ani w przedszkolu nie ma dzieci.

Zespół Szkół nr 1 im. Jana Pawła w Wieprzu. Na godz. 9.00 do strajku przystąpiło 12 spośród 27 nauczycieli. Rano do szkoły przyszło 50 uczniów, mają zapewnioną opiekę. Zerówka oraz stołówka działają normalnie - takie informacje uzyskaliśmy od dyrektora Kazimierza Fąferko. Z kolei komitet strajkowy informuje, że na godz. 11:30 do strajku przystąpiło 13 nauczycieli z 24 (troje są nauczycielami dojeżdżającymi, nie zatrudnionymi na stałe) a do szkoły przyszło 10 uczniów, którzy później udali się na rekolekcję.

W Zespole Szkół nr 2 w Wieprzu uczniowie się nie pojawili. Uczniowie udali się prosto na rekolekcje parafialne.


Kęty. Liceum im. M. Dąbrowskiej. Na 182 do szkoły przyszło ok. 40 uczniów. Lekcje prowadziło tylko dwóch nauczycieli: pani dyrektor i katecheta. Pozostali nauczyciele przyłączyli się do strajku. Tak sytuacja wyglądała o godz. 9:50.


reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Maksymilian, 10.04.2019 21:05

Nauczyciele mają prawo do strajku.Dla mnie jest niezrozumiały wybrany termin i łatwość z jaką zostali zmanipulowani.

nick1, 10.04.2019 20:47

ale w normalnym kraju za porzucenie pracy nie daje się kasy. Nikt normalny nie chce też kasy za czas kiedy nie pracował chociaż był zdrowy! Nauczyciele mówią że strajkują w imie szacunku i autorytetu. nieuczciowość czyli branie kasy za niewykonywanie pracy nie buduje ani autorytetu ani szacunku. Przeciwnie jest. Szczególnie że mówimy o pieniądzach podatników czyli m.in. rodziców jacy mają nie lada kłopoty przez ten strajk.

nick1, 10.04.2019 20:46

ale w normalnym kraju za porzucenie pracy nie daje się kasy. Nikt normalny nie chce też kasy za czas kiedy nie pracował chociaż był zdrowy! Nauczyciele mówią że strajkują w imie szacunku i autorytetu. nieuczciowość czyli branie kasy za niewykonywanie pracy nie buduje ani autorytetu ani szacunku. Przeciwnie jest. Szczególnie że mówimy o poeniazach podatników czyli m.in. rodziców jacy majaą nie lada kłopoty przez ten strajk.

nick1, 10.04.2019 20:44

wiecie co - ja myslę że pisiorki jak będą chciały zakończyć konflikt to nawet będą chcieli dać kasę nauczycielom za nicnierobienie czyli czas strajku. ale dlatego że pisory mają na bakier z uczciwością. a do tego dziś mówią jedno a jutro drugie.

Keson, 10.04.2019 20:29

Wszystkie osoby które strajkują porzucają prace i jednocześnie liczą się z tym, że za tą niewykonaną prace nie dostaną wypłaty. Życze wytrwałości

`, 08.04.2019 20:45

"Więcej praw dla nauczycieli" ... Napisz Psikuta jakieś propozycję OK

`, 08.04.2019 20:41

"Popieram strajk i żądania nauczycieli" ... Psikuta a nadążasz za tymi "żądaniami" czy się już pogubiłeś ???

miastoandrychow, 08.04.2019 19:46

Popieram strajk i żądania nauczycieli. Trochę późno, bo strajk powinien się zacząć w momencie wprowadzenia bezsensownych zmian w karcie nauczyciela ! Więcej praw dla nauczycieli, mniej dla uczniów. Proszę się nie zasłaniać tylko dobrem uczniów, którzy mają więcej praw niż nauczyciele. A tym co piszą, że nauczyciel pracuje 18 godzin w tygodniu dziękuję za pisanie takich głupot i nie zamierzam z takimi osobami dyskutować.

kalafior, 08.04.2019 19:28

@Turboplazmotron, Też mam porównanie bo moje dziecko chodziło do prywatnego przedszkola i byłam bardzo zadowolona.Nie popieram tego strajku ,tylko chodziło mi o porównanie płac i godzin pracy w prywatnej placówce a w pańswowej.

starymoher, 08.04.2019 14:13

@cymcy-zapytaj kogoś mądrzejszego albo zaglądnij do słownika języka polskiego kiedy stosuje się końcówkę ,,om" a kiedy ,,ą" Powodzenia!

mastka, 08.04.2019 14:11

Szkoda że nie wszyscy rodzice mają gdzie pociechy zostawić. Urlopy mamy brać? Dzieciaki powinny mieć zapewniona opiekę w szkole mimo że się nie uczą. A tym czasem "ciało" sobie odpoczywa i kawusię popija!!!

cymycy, 08.04.2019 14:01

@starymoher Ja Tobie radzę idź na spacer . Kto Ciebie nauczył pisać? Dziadek?Nauczyciel?Murarz? Puknij się w czoło.

starymoher, 08.04.2019 13:49

Wszystkim Paniom I Panom pedagogom proponuję spacer ulicami Andrychowa od Pomnika Grunwaldzkiego aż po kotłowonie na końcu Lenartowicza.Miniecie dziesiątki sklepów z ofertą,,natychmiast zatrudnię".O firmach budowlanych i transportowych nie wspomnę.

Viper, 08.04.2019 13:21

Będzie szkoła w Bulowicach?

Turboplazmotron, 08.04.2019 13:04

Miało być takich szkół i podkupują.

Turboplazmotron, 08.04.2019 12:55

kalafior wiem i widzę że nauczyciele z prywatnych przedszkoli przechodzą do szkół myślę że ze względu na kartę nauczyciela której nie ma w prywatnych instytucjach. Pomimo tego prywatne przedszkole funkcjonuje dużo lepiej niż państwowe (mam porównanie jako rodzic) . Jeżeli nauczyciele by nie chcieli pracować w prywatnych szkołach to takież szkół by nie było. Na normalnym rynku pracy to wygląda tak że firmy podkopują sobie najlepszych pracowników i oni zarabiają najlepiej.

awi70, 08.04.2019 12:07

Powinni im odliczyć za ten strajk.

kalafior, 08.04.2019 09:17

Tyle że z prywatnych przedszkoli ,pracownicy ,,uciekają" do państwowych przedszkoli i szkół.Z tego co wiem ,krótszy czas pracy i dużo lepsze wynagrodzenie.Ciekawe ile nauczycieli chciałoby pracować w prywatnej szkole?Myślę że byłoby tak ,jak z prywatnymi przedszkolami.

Turboplazmotron, 08.04.2019 08:56

Szkoda że w Andrychowie nie ma prywatnej szkoły . Prywatne przedszkole sprawdza się bardzo dobrze a od września będzie drugie Naszym mieście i rodzic oddając tam dziecko może spokojnie pracować.Milego dnia w szczególności dla tych co teraz pracują żeby była kasa na zaspokojenie potrzeb finansowych nauczycieli i urzędników.

gier228, 08.04.2019 08:31

Czyli normalny dzień w oświacie jak komuchy nic nie robiły , nie robią dalej! Ale dzień zapłaty nadejdzie niedługo !