reklama
reklama

Kolejna grupa zawodowa szykuje się do strajku. Technicy medyczni o swojej dramatycznej sytuacji

Polityka, Wiadomości, 06.04.2019 15:30, PG
Technicy medyczni nie mogą się dogadać z dyrekcją szpitala.
Kolejna grupa zawodowa szykuje się do strajku. Technicy medyczni o swojej dramatycznej sytuacji

Jak informują nas pracownicy wadowickiego szpitala a konkretnie technicy medyczni elektroradiologii są w sporze zbiorowym z pracodawcą czyli dyrekcją ZZOZ od listopada 2018 roku. Średnia pensja zasadnicza w tej grupie zawodowej oscyluje w granicach najniższej krajowej. Technicy domagają się wzrostu wynagrodzeń, który nie był regulowany od ok 10 lat. Ich zarobki są niewiele większe od zarobków pracowników gospodarczych.

Wynika z tego, że kolejna grupa zawodowa szykuje się do strajku.

W marcu podpisano protokół rozbieżności a technicy poprosili o wyznaczenie mediatora z ministerstwa i oplakatowali swoje gabinety stosownymi pismami informującymi o akcji protestacyjnej:Dyrektor szpitala Beata Szafraniec podkreśliła podczas ostatniej sesji Rady Powiatu, że sprawa dotyczy tylko 14 osób, dla których musiałaby znaleźć miesięcznie 66 tys. zł (po negocjacjach 46 tys. zł), co jest podwyższeniem pensji zasadniczej o 1500 – 2000 zł dla każdego.

- To jest kwota na ten moment nie możliwa do przeznaczenia na wzrost wynagrodzeń. – mówiła B. Szafraniec. – To jest koncert życzeń. W szpitalu zatrudnionych jest 818 osób i zdaniem dyrektor trzeba ten problem rozwiązać kompleksowo. - Ja jestem za tym żeby ludziom podnosić sukcesywnie wynagrodzenie ale to jest proces. - stwierdziła dyrektorka.

Radny powiatowy z Andrychowa Adam Kubik był oburzony, że dyrekcja nie wygospodarowała tych pieniędzy. Co lekarz może zrobić bez rentgena? To są jedni z ważniejszych ludzi w szpitalu! Jak tacy ludzie mogą zarabiać 1500 zł "na rękę"! – oburzał się radny.

Jak podaje dyrekcja średnie wynagrodzenie techników medycznych (technicy analityki medycznej, technicy RTG, masażyści, technicy farmacji, technik elektr. med.) to 2 860, 94 zł brutto.

Technicy medyczni przesyłają do nas informację dotyczącą ich dramatycznej sytuacji finansowej i grożą wstrzymaniem pracy:

- Jak podkreśla przewodniczący Związku nie chcemy, aby akcja protestacyjna eskalowała. Liczymy na pozytywny przebieg mediacji. Niemniej jednak należy liczyć się z niepomyślnym przebiegiem tej części rozwiązania sporu co otwiera drogę organizacji związkowej do strajku. Jak podkreśla przewodniczący, członkowie Związku domagający się godziwego wynagrodzenia, mając przy tym na uwadze dobro pacjenta. Sytuacja finansowa tej grupy zawodowej jest jednak dramatyczna, pracownicy są rozgoryczeni i zdeterminowani i z tego wynikają podjęte działania. W 2014 roku wydłużono ich czas pracy z 5 na 7.35 h pracy bez rekompensaty finansowej (przeliczając pracują pół etatu za darmo w stosunku do stanu na dzień zatrudniania się w pracy) twierdząc, że promieniowanie nie jest dla nich szkodliwe. Minister Zdrowia odsyła pracowników do dyrekcji, twierdząc, że to w gestii zarządzających szpitalem jest regulowanie i wzrost wynagrodzenia, dyrektor zaś odsyła pracowników do Ministerstwa, twierdząc, że nie ma i nie da podwyżek pensji zasadniczych.

Aktualnie można powiedzieć ze służba zdrowia dzieli się na lepszych i gorszych, ponieważ rozwiązania systemowe sprawiły wzrost wynagrodzeń: lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych, a pozostałe grupy zawodowe zostały zapomniane, a przecież w taki sam sposób biorą czynny udział w leczeniu pacjentów. Należy przypomnieć, że nie ma Szpitala bez diagnostyki obrazowej, bez pracowników RTG medycyna pozostaje “ślepa”. Pracownicy pracowni rentgenowskiej z żalem twierdzą, że właśnie Pracownia została wyposażona w bardzo drogi sprzęt w postaci cyfrowych detektorów do radiografii klasycznej, nowego mammografu, aparatu przewoźnego, nowych komputerów, serwera, duplikatora czyli mówiąc kolokwialnie sprzętu za ciężkie miliony, a sytuacja może zmusić ich do tego, że na tych pięknych i nowoczesnych aparatach nie będzie miał kto pracować. Opinia publiczna powinna zostać poinformowana o akcji protestacyjnej jak i o fakcie, że istnieje zagrożenie wstrzymania pracy.

reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

tomekx, 07.04.2019 09:55

Ważne że w sobotę kaczyński ogłosił 500+ dla każdej krowy

Turboplazmotron, 06.04.2019 21:02

W szpitalach podobnie jak w szkołach przy podwyżkach pamięta się o lekarzach ,nauczycielach a zapomina się o reszcie personelu bez którego nie mogą funkcjonować te instytucje.