reklama

Tauron: władze miasta powinny wcześniej wiedzieć o trudnej sytuacji elektrociepłowni

Polityka, Wiadomości, 06.09.2019 14:10, red
Trwa kryzys energetyczny w Andrychowie.
Tauron: władze miasta powinny wcześniej wiedzieć o trudnej sytuacji elektrociepłowni
Jak już pisaliśmy, na początku sierpnia radni gminy Andrychów powołali nową gminną spółkę - Andrychowska Elektrociepłownia - aby ratować sytuację w mieście po tym, jak okazało się że prywatna Elektrociepłownia Andrychów jest zadłużona na 90 mln zł i nie wiadomo, czy od jesieni będzie w stanie dostarczać ciepło do tysięcy mieszkań w Andrychowie.


Z powodu problemów elektrociepłowni poważne problemy mają także duże andrychowskie firmy, którym Tauron ogranicza od kilku dni dostawy prądu (prąd przesyłany jest po kablach zadłużonej elektrociepłowni).

Nowa gminna spółka ma od października przejąć zadania upadającej elektrociepłowni w zakresie produkcji ciepła i prądu.

Tymczasem Tauron (który ogranicza przesył prądu do elektrociepłowni), zdaje się, że zaczyna przerzucać odpowiedzialność na władze miasta. Firma informuje, że problemy w Elektrociepłowni Andrychów narastały od końca 2018 roku, a władze miasta powinny posiadać te informacje. Dodajmy, że gmina posiada 5% udziałów w Elektrociepłowni Andrychów.

Taką opinię otrzymał radny PiS Jakub Guzdek od Ewy Groń z biura prasowego Tauronu.

Zobaczcie poniżej.
- Zła sytuacja finansowa Elektrociepłowni Andrychów narastała od końca 2018 roku. Gmina Andrychów, która jako udziałowiec jest reprezentowana w spółce przez burmistrza Tomasza Żaka, powinna posiadać informacje o ciężkiej sytuacji już od kilku miesięcy. Niestety burmistrz postanowił zareagować dopiero gdy sytuacja stała się dramatyczna. Kilka miesięcy temu mógł podjąć działania osłonowe, które nie byłyby tak dotkliwe dla klientów końcowych. Niestety burmistrz czekał do lipca, zamiast zacząć działać wcześniej i w sposób najmniej dotkliwy załagodzić kryzys. Z informacji od Pani rzecznik wynika, że nie ma zagrożenia dla mieszkańców miasta w zakresie dostawy energii elektrycznej. Burmistrz w mediach i na sesjach mówi, że chce ratować miasto. Ciekawe dlaczego dopiero teraz, a nie kilka miesięcy temu, gdy sytuacja nie była aż tak dotkliwa - komentuje andrychowski radny.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Gmina2, 09.09.2019 21:25

@gwiazdki Jeśli chcesz porozmawiać z Radnym Guzdkiem to telefon znajdziesz w biurze rady lub internecie. Na pewno z chęcią się z tobą spotka i odpowie Ci na wszystkie pytania. Masz na tyle jaj, czy tylko kozak w necie jesteś?

Keson, 08.09.2019 04:33

Właściel, się nachapał a teraz pomórzcie, no ku....a. RXJ444 dlatego teraz tak szybko nową spółke tworzą aby nie robić afery, musiała tam być jakaś mega WAZELINA

RXJ444, 07.09.2019 23:40

Magistrat dobrze wiedział co się dzieje, 5% udziału wystarcza by wiedzieć wszystko o spółce i na żądanie otrzymywać wszystkie informacje, 90 baniek zadłużenia w elektrociepłowni? To jakiś gruby przekręt...ludzie i firmy płacą regularnie , bardzo trudno zasłużyć elektrociepłownie mająca stałych odbiorców na taką kwotę!!!, Prokuratura i CBŚ się tym powinna zająć! Winnych ukarać, umowę bezpośrednio z Tauronem podpisać!!! Polecam artykuł posła Brynkusa (Kukiz 15) na temat, który też twierdzi że burmistrz Żak dobrze wiedział o sprawie conajmniej od roku... http://poselbrynkus.pl/?p=10720

budyn77, 07.09.2019 16:02

Ale nagrody dla wicewójtów w tym roku będą?

kalafior, 07.09.2019 15:54

Radny Guzdek ma racje i b.dobrze ze ta sprawa się zainteresował,przynajmniej jest czarno na białym jak to od strony tauron wygląda.Przedsiębiorcy i wszyscy pokrzywdzeni powinni pozwać winowajców .

tomekx, 07.09.2019 12:09

Co na to radny zwany mokra włoszka.Dalej się ukrywa i za nic nie odpowiada?

hakelos, 07.09.2019 11:47

"Burmistrz w mediach i na sesjach mówi, że chce ratować miasto. Ciekawe dlaczego dopiero teraz, a nie kilka miesięcy temu, gdy sytuacja nie była aż tak dotkliwa" - no to akurat jest typowe dla PISu. Jakby coś robili to by nie było teraz paniki, a jakby nie było paniki to by nie było co ratować, jakby nie było co ratować to by nie było o czym mówić i czym się potem pochwalić. Wtedy by sobie mógł ktoś przypomnieć np. o jakichś obiecankach typu "remont na Olszynach" czy innych, a tak to ludzie mają co innego na głowie i na językach. A nawet jakby nie mieli to zawsze można powiedzieć "Nie ma na to kasy, wszystko ładujemy w "ratowanie miasta" SORY". Plan idealny jak ktoś chce przebimbać całą kadencję i na końcu wyjść na bohatera - jak widać po sondażach strategia nieźle się sprawdza

budyn77, 07.09.2019 09:13

Na miejscu firm które poniosły straty spowodowane przerwą w dostawie prądu, skarżyłbym andrychowski magistrat i wójta Zaka oraz wicewójtów do sądu za to dziadostwo. Brawo wójt Zak!

",,**,,", 07.09.2019 05:43

Marek Polak posel z Andrychowa obkleja wszystkie tablice wyborcze jakby mial z głową!!!!!!!!!! Tu nie ilość plakatow z wizerunkiem Szydlowej sie liczy tylko,tylko dzialanie,przez tyle lat nabiles miliony zlotych a nie zrobiles kompletnie nic, nigdy więcej nie glosujcie na Polaka,chodzą sieroty zatrudnione od posła i rozklejaja dziesiatki plakatow na kazdej tablicy.

",,**,,", 07.09.2019 05:39

Gmina2@ bycie radnym nie polega na zadawaniu pytań,tylko na dzialaniu!!!! A guzdek swego czasu chłopczyk z rzyk glosowal jak mu tatuś kubien kazal,glosuj na NIE bo NIE!!!!!i tak o to dzieki guzdkowi mamy najwyzsze oplaty za smieci w okolicy, guzdku z tatusiem kubieniem, gdzie te wasze obietnice, zlobki całodobowa opieka zdrowotna domy seniora gdzie ta koalicja z kobielusem?????? A ty chlopcze pytasz,to pytaj dalej,tylko od pytań to jest nauczyciel w szkole!!!!!!!! Teraz co zrobiles przez rok,wymien wszystkie inwestycje ktore zalatwiles,czekamy chlopcze partyjniaku pisowski na odpowiedź.

",,**,,", 07.09.2019 05:38

Gmina2@ bycie radnym nie polega na zadawaniu pytań,tylko na dzialaniu!!!! A guzdek swego czasu chlooczyk z rzyk glosowal jak mu tatuś kubien kazal,glosuj na NIE bo NIE!!!!!i tak o to dzieki gyzdkowi mamy najwyzsze oplaty za smieci w okolicy, guzdku z tatusiem kubieniem, gdzie te wasze obietnice, zlobki całodobowa opieka zdrowotna domy seniora gdzie ta koalicja z kobielusem?????? A ty chlopcze pytasz,to pytaj dalej,tylko od pytań to jest nauczyciel w szkole!!!!!!!! Teraz co zrobiles przez rok,wymien wszystkie inwestycje ktore zalatwiles,czekamy chlopcze partyjniaku pisowski.

Gmina2, 06.09.2019 20:17

@gwiazdki wejdź sobie na BIP kliknij w zakładkę RADA MIEJSKA - INTERPELACJE potem ZAPYTANIA i sprawdź który Radny ma najwięcej interpretacji i zapytań. Tak zgadłaś, Radny Jakub Guzdek, jemu bym dał 3x tyle diety bo robi więcej niż Radni Żaka razem wzięci.

Gmina2, 06.09.2019 20:14

Brawo Jakub Guzdek! Takich aktywnych radnych nam potrzeba! A Żakolandia niech ujada. @MieszkaniecRzyk już widzę Tomasz że nowe niki atakujące Pana Radnego kazałeś założyć. Nic ci to nie da, idzie młodość!

sowa, 06.09.2019 19:57

xpek@ może już czas (psychiatra czeka!)

xpek, 06.09.2019 19:48

a co na to pisowski p oseł polak.schował się czy rozkleja plakaty i liczy że jakimś cudem znowu zostanie posłem??

Turboplazmotron, 06.09.2019 17:33

Coś o EC Andrychów"Grupa rozrastała się, zdobywała klientów, dużo inwestowała. Wszystko szło dobrze do czasu. Od 2017 roku zaczęły się kłopoty, które w ubiegłym roku się pogłębiły. Na koniec 2018 roku strata netto grupy wyniosła 70 mln zł – wynika ze sprawozdania finansowego. EC Andrychów miała w ubiegłym roku prawie 108 mln zł przychodów ze sprzedaży energii elektrycznej i ponad 6 mln zł ze sprzedaży ciepła. Jednocześnie spółka rozbudowywała sieć i prowadziła inwestycje zmierzające do tego, by 100 proc. energii pochodziło z kogeneracji gazowej – w sumie to wydatki przekraczające 30 mln zł. "

Starybrat, 06.09.2019 17:32

Jeżeli korzysta się z energii, należy za nią płacić, podstawowe prawa rynku. Widać dla niektórych zbyt trudne do zrozumienia.

Mieszkaniec Rzyk, 06.09.2019 17:18

Radny - bezradny Guzdek jak juz mówia o nim u nas w gminie, niech lepiej zajmie sie swoim okregiem wyborczym. Z Andrychowa mamy kilku radnych którzy zapewne zajmuja sie wspolnie z burmistrzem ta sprawa. Pan Kubień na pewno zna temat jak nikt inny w gminie Andrychów i juz jakies pomysły ma na rozwiazanie tej sytuacji

Turboplazmotron, 06.09.2019 17:04

Ciekawe jak poradzą sobie nowi "fachowcy" od energetyki?https://aleo.com/pl/firma/aec-sp-z-oo-andrychow

budyn77, 06.09.2019 16:53

Wójt Zak jako wójt jest bezradny,odwolac go ze stanowiska,zabrac pieniądze ktore bierze z wyplaty,bo ten chlopiec sam nie wie po co na wójta startowal.

",,**,,", 06.09.2019 16:20

Radny Guzdek jako radny jest bezradny,odwolac go ze stanowiska,zabrac pieniądze ktore bierze z diety,bo ten chlopiec sam nie wie po co na radnego startowal.

",,**,,", 06.09.2019 16:18

Andrychowskie firmy już stracily miliony z powodu braku prądu, oshin@ ma rację,a swoją drogą czemu nadal pasaz handlowy jest zamkniety, oraz co sie dzieję ze nadal nikt nie wkopal łopaty pod budowe galerii handlowej, a już podobno do budowy szykuje sie ogromny market Majster.

oshin22, 06.09.2019 15:22

Jasne - tylko mając 5% udziałów ma się co najwyżej prawo do veta na Walnym Zgromadzeniu. - Gdzie jest BD2 -właściciel większościowy i pani Szlanta ? (Dziwna zbieżność nazwisk z prezesem ECA) Warszawka do Warszawy - tam kręćcie sobie swoje podejrzane interesy... Tak jak sprawa onegdaj nagle zamkniętego pawilonu handlowego - też właściciel ze Stolycy.

budyn77, 06.09.2019 13:39

Brawo wójt Zak!