reklama
reklama

Niezwłocznie, czyli… nawet za dwa lata? Andrychowskie paradoksy

Polityka, Wiadomości, 29.01.2023 18:00, eł

O Stawie Anteckiego raz jeszcze.

Niezwłocznie, czyli… nawet za dwa lata? Andrychowskie paradoksy

Historia budowy Stawu Anteckiego w Andrychowie, choć niezbyt długa, jest bardzo burzliwa, o czym już niejednokrotnie pisaliśmy. Konflikt między pierwszym wykonawcą inwestycji a władzami gminy jest tak zaogniony, że najprawdopodobniej znajdzie finał w sądzie. Tymczasem jeden z radnych wciąż próbuje dociec, gdzie leży prawda i kto w tej sprawie zawinił.

Pierwszy wykonawca Stawu Anteckiego, spółka Arco System z Oświęcimia oraz gmina Andrychów przerzucają się rozmaitymi zarzutami, a każda ze stron wydaje się w stu procentach pewna swoich racji. Firma do tego stopnia, że zapowiedziała zamiar dochodzenia swoich praw w sądzie (pisaliśmy o tym w artykule „Poprzedni wykonawca Stawu Anteckiego oskarża wiceburmistrza Andrychowa o pomówienie”).

Sprawa do tego stopnia intryguje radnego gminy Andrychów Krzysztofa Kubienia, iż już od dwóch miesięcy próbuje uzyskać odpowiedź na szereg związanych z nią pytań, wciąż jednak bezskutecznie. Burmistrz Tomasz Żak napisał mu niedawno, że ze względu na złożoność tematu, przygotowanie wyjaśnień wymaga czasu. Jakiego? Nie wiadomo, ponieważ włodarz stwierdził lakonicznie, iż radny otrzyma je „w najkrótszym możliwym terminie” (o czym pisaliśmy tutaj).

Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej w Andrychowie, która odbyła się 26 stycznia, Krzysztof Kubień stwierdził, że pismo, które dostał, jest zwykłą kpiną. I próbował się dowiedzieć, kiedy otrzyma właściwą odpowiedź na swoje pytania. – W stosownym czasie, niezwłocznie – odparł burmistrz. – To znaczy? – dociekał radny. – W stosownym czasie – powtórzył Tomasz Żak. – Ale jaki to będzie okres? – nie ustępował Krzysztof Kubień. – Po przygotowaniu dokumentów potrzebnych do złożenia w sądzie – uzupełnił burmistrz.

Zaskoczonemu radnemu wyjaśnił, że odpowiedzi, które dostanie, są tymi samymi, które potrzebne będą organom ścigania. A nie przekaże ich Kubieniowi wcześniej, ponieważ jest pewien, iż radny udostępni je portalowi mamNewsa.pl (Tomasz Żak nie wymienił tej nazwy, ale z jego wypowiedzi jasno wynikało, o który portal mu chodzi). Krzysztof Kubień nadal drążył temat, żądając podania jakiegoś terminu. – Bo to może być nawet koniec roku 2024 – stwierdził. - Może tak być… - wtrącił się do dialogu wiceburmistrz Mirosław Wasztyl.

Zarówno on, jak i Tomasz Żak zarzucili radnemu, że to nie on jest autorem pytań, lecz firma Arco System. Kiedy Krzysztof Kubień temu zaprzeczył, Mirosław Wasztyl powiedział z kpiną: - Jestem pełen podziwu dla specjalistycznej wiedzy, którą pan dysponuje. Z mojego rozeznania wynika, że z urzędu jej pan nie wyniósł, bo pan nawet nie zna dokumentacji projektowej. Przyjmuję to jako jakiś lapsus językowy. Po czym dodał: - Ze względu na interes gminy, odpowiedzi stosowne do pytań uzyska pan we właściwym czasie, który nie będzie narażał gminy na uszczerbek jej interesu prawnego.

- Przypomnę panu, że gmina to ja, państwo radni, mieszkańcy. Pan natomiast nie jest członkiem tej gminy – wytknął mu Krzysztof Kubień, nawiązując do miejsca zamieszkania wiceburmistrza, którym jest Oświęcim.


Foto: WB

reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

FeelFree, 30.01.2023 20:09

No przecież dla nich jest gmina. Codziennie ponad 40 tysięcy mieszkańców Gminy Andrychów milcząco potwierdza, że tak jest i nie zamierzają tego wcale zmieniać.

Archanioł Michał, 30.01.2023 20:03

@Skalpel jest dużo gorzej. Są przekonani, że TO DLA NICH JEST TA GMINA.

Skalpel, 30.01.2023 16:26

Nasi urzędnicy zachowują się tak jakby ich dokumenty miały klauzulę 0 albo 00.

FeelFree, 30.01.2023 16:18

"Wierny Konstytucji i prawu Rzeczypospolitej Polskiej, ślubuję uroczyście obowiązki radnego sprawować godnie, rzetelnie i uczciwie, mając na względzie dobro mojej gminy i jej mieszkańców"

FeelFree, 30.01.2023 16:17

@Anwalt des Bürgermeisters - na szczęście każdy może przeczytać te pytania i zakładam, że każdy kto komentuje pewnie je przeczytał. Uważam, że każdy przeciętnie inteligentny człowiek, któremu zależy na prawdziwym interesie gminy byłby w stanie sformułować i zadać te pytania. Chociażby na podstawie powszechnie dostępnych publicznie danych. Nie jest potrzebna do tego żadna tajemna wiedza, trochę dociekliwości i logicznego myślenia. Pytanie nie brzmi, czemu je zadał radny Kubień i czy ktoś mu je napisał. Pytanie brzmi, dlaczego tych pytań niestety nie zadali inni radni. 20 radnych, których obowiązkiem jest reprezentowanie naszego wspólnego interesu WSZYSTKICH mieszkańców. 20 radnych przyjmujących postawę "głowa w piasek", byle nie zadawać kłopotliwych pytań wójtowi... bo się zdenerwuje i wyjdzie z sesji ? bo nieprzychylnie spojrzy na inwestycję, na której zależy radnemu ? 20 zmęczonych ciężkim życiem andrychowskiego radnego. No nie dziwię się im w sumie, "współpraca" z tym burmistrzem to niecodzienna "przyjemność" sądząc z samego czytanie doniesień medialnych, ale z kolei bycie radnym to nie wyrok więzienia... to nie dożywocie. Wolność jest tak blisko, jeden podpis... czemu nadal tkwią w tym układzie ? Mógłby sobie każdy radny zadać co jakiś czas pytanie: czy to co robię jest tym co ślubowałem swoim wyborcom? P.S. kiedy zostanie ogłoszona uchwała o dogmacie heliocentryczności w gminie Andrychów lub zostanie rozpoczęty gminny proces beatyfikacyjny ? kiedy radny Kubień zostanie skazany za dożywotnie zagwieżdżenie za burzenie obrazu gminy Andrychów jako krainy mlekiem i miodem płynącej oraz za atak na słońce gminy ?

beskidmaly, 30.01.2023 13:19

Proszę przeczytać te pytania które zadał Pan radny. To są pytania firmy która zaczynała ta inwestycje a nie radnego. Pan radny nie widział nawet projektu tej inwestycji a wiedze miałby tak wielka aby zadać takie szczegółowe pytania. Urząd nie może udostępnić tych wiadomości bo to jest wiedza która jest treścią sporu urzędu z firmą. Pan radny od razu by opublikował na jakimś portalu , a to nie jest wskazane przynajmniej na razie.

FeelFree, 30.01.2023 13:08

Wójt w swojej bezczelności posuwa się coraz dalej, choćby z tego powodu, że jest do tej pory bezkarny. To jak widać możliwe w kraju, w którym nawet niewykonanie postanowień sądu administracyjnego nie powoduje konsekwencji. A kara nałożona na prezesa PiS skutkuje zmianą prawa, aby uniknął konsekwencji finansowych. W taki to sposób bezkarność rozzuchwala i psuje jeszcze bardziej. I tego, kto przekracza dozwoloną szybkość na drodze, i tego, który dysponuje naszymi podatkami. "Nie odpowiem na to pytanie i co mi zrobicie ?". Swoją drogą ciekawe co odpowiedziałby wójt na to samo pismo z pytaniami, tylko podpisana przez posła ? Oczywiście gdyby poseł Marek Polak miał odwagę zadać pytanie i miałby ochotę zniżyć się do poziomu spraw gminnych... Bo, że ignoruje pytanie swojego "ulubionego" przeciwnika politycznego, którego tak "kocha" nie dziwi wcale. @Skalpel - "Transparentność powinna być podstawą ." - oczywiście, tak jak uczciwość, dbanie o interesy wszystkich mieszkańców, tylko realnie poza zmianą władzy przy wyborach to nic nie można z tym zrobić i wójt to wie. Dlatego kpi w żywe oczy, w tej sprawie i wielu innych. "Co mi zrobicie?" A Andrychowianie siedzą cicho i nic nie robią, część ma to w nosie, część ma z tego profity, a większość się nabiera na propagandowe działania i słowa. To prosta konsekwencja wyborów, działań i BIERNOŚCI. Na własne życzenie Andrychowianie to wszystko mają i nic z tym nie robią... uważają, że nie zasługują na lepsze władze ??? To ich nie będą mieli... Nic nie robią ??? to będą mieli jak chce wójt.

Skalpel, 30.01.2023 12:49

Jeżeli urząd(burmistrz) nie odpisuje na zadane pytania to znaczy że ma coś do ukrycia. Transparentność powinna być podstawą .

tender, 30.01.2023 12:08

"Ale wiecie jak to wygląda z dystansu? Ktoś od dawna tu już nie mieszka ale ogląda..." :) Gwoli ścisłości dodać muszę uczciwie, że z perspektywy lat... - To już. :)

Zakolog, 30.01.2023 11:34

Na dołączonej do artykułu ilustracji, czytelnicy mają wizualizacje miesięcznych kosztów wysokości 50.000,00 złotych, ponoszonych przez mieszkańców Andrychowa, wraz z ich pełną oceną jakościową. Czyli nawet bardzo wysoka cena, cudu nie uczyni – biblijna symbolika Vanitas vanitatum et omnia vanitas w pełnej krasie.

tomekx, 30.01.2023 10:43

Przypomnę tylko niektóre inwestycje tak mocno krytykowane przez pisowców Strefa - działa,budują się zakłady lampy ledowe - działają gmina oszczędza basen kryty - super, dzieciaki pływają pańska góra - za kilka miesięcy to będzie mega atrakcja nie tylko dla andrychowian remont osiedli w Andrychowie - autobusy - działają, pasażerów nie brakuje itp itd

beskidmaly, 30.01.2023 10:25

Jeżeli Urzad pozyskał dotacje na Pańska Górę to musi wykonać zadanie na Pańskiej Górze ,a nie co innego tak jak niektórzy myślą.

oryginalnynick, 30.01.2023 08:40

Pan żak postawił sobie za honorupiększyć masz kochany Andrychów ale mu nic nie wychodzi za każdym razem klapa mając swoich radnych którzy tylko mu przytakują dalej marnuje ogromne pieniądze za które można by odbudować zlikwidowaną opiekę medyczną dwa uruchomić linię Andrychów Wadowice ale po co dalej można marnować pieniądze będąc bez odpowiedzialności i nie dbając o mieszkańców trzymajcie te stołki do następnych wyborów tyle wam zostało

Rybka, 30.01.2023 07:54

Bardzo dobrze pamiętam i zapamiętam tę ścieżkę a wracając do Pałacu i stawu to przecież nigdy Polaków nas nie było pomyślcie Polacy mieszkańcy A...........chowa do kogo może należeć Pałac .B kopuła wielka i staw Anteckiego zobaczycie oni się jeszcze będą na tych atrakcjach bogacić naszym kosztem

tender, 29.01.2023 23:59

Ale wiecie jak to wygląda z dystansu? Ktoś od dawna tu już nie mieszka ale ogląda ze wzruszeniem i dozą pewnej (..) tą "piaskownicę"? :D Zaczęliście ? To skończcie !! ten Staw_Anteckiego. Wreszcie? Dzieciaka z rodziny tam na działkę woziłem lata temu i mu opowiadałem, że O_TU był (...) taki staw, kiedyś (...) - a woda z niego zasilała itd... Dziś to już dorosły chłop i co mu opowiem np. tym latem? Hę? ;P _ Trochę wstyd, PRZEKOMARZACZE, nie tak? ;-) (pamiętam też czasy gdy na "Pańskiej" była całkiem_sprytna_zwykła ŚCIEŻKA ZDROWIA ... ;-P - komuś pomogła nikomu nie przeszkadzając i godnie się samozutylizowała biodegro... ;-P )

Skalpel, 29.01.2023 20:20

Aż dziwne,że nasza trójca Tomek,Mirek i Wojtuś nie zaproponowali Krzyśkowi, że Go zatrudnią w odpowiednim dziale i sam sobie odpisze. Ostatnio jest to modne. A tak na serio to są kpiny ze strony Urzędu.