reklama
reklama

Jest finał prestiżowej sądowej potyczki burmistrza Andrychowa z radną

Polityka, Wiadomości, 19.04.2024 19:11, eł

Poszło o list otwarty opublikowany na mamNewsa.pl. Tym razem Sąd Apelacyjny w Krakowie oddalił zażalenie włodarza, któremu nie pozostała już żadna droga odwoławcza.

Jest finał prestiżowej sądowej potyczki burmistrza Andrychowa z radną

Zakończyła się sprawa w trybie wyborczym, wniesiona do sądu przez burmistrza Andrychowa Tomasza Żaka przeciwko gminnej radnej Alicji Studniarz. Dwa razy rozpatrywał ją Sąd Okręgowy w Krakowie i tyle samo Sąd Apelacyjny w tymże mieście. Ten drugi ostatecznie postanowił oddalić zażalenie włodarza.

Jak już pisaliśmy, opublikowany na naszych łamach list otwarty Alicji Studniarz, zawierający jej subiektywną ocenę rządów „prezydenta Republiki Andrychów” mocno zdenerwował burmistrza Tomasza Żaka.

Włodarz uznał, że pisemne rozważania radnej są formą agitacji wyborczej i godzą w jego dobre imię, ponieważ rozpowszechniają nieprawdziwe informacje. Gdy jednak wniósł pozew przeciwko Alicji Studniarz, Sąd Okręgowy w Krakowie go oddalił. Wówczas burmistrz złożył zażalenie do Sądu Apelacyjnego w Krakowie, który przychylniejszym okiem spojrzał na racje włodarza i skierował sprawę do ponownego rozpoznania przez sąd pierwszej instancji.

Ten jednak znów stanął na podobnym stanowisku, jak poprzednio. Orzekł, że: „List otwarty miał charakter nieco satyryczny, literacki, przedstawiał własną opinię uczestniczki i jej punkt widzenia na temat działań minionej kadencji gminy Andrychów, do czego jest uprawniona i obowiązana, jako radna Rady Miasta, tak jak każdy inny uczestnik życia publicznego. Opinie i informacje mające związek z wyborami, które są rozpowszechniane w trakcie kampanii wyborczej, powinny być traktowane jako stanowiące część dopuszczalnej i potrzebnej debaty na tematy leżące w zakresie interesu społecznego”.

Sąd uznał też, że list Alicji Studniarz nie stanowi formy agitacji wyborczej, bowiem nie sugeruje, na kogo lub przeciw komu należy głosować. „Owszem, jest formą krytyki, ale dozwolonej” – stwierdził. Argumentował ponadto, że z treści listu radnej nie wynika, aby jego adresatem był burmistrz.

Tomasz Żak ponownie nie zgodził się z takim rozstrzygnięciem i również je zaskarżył. A Sąd Administracyjny w Krakowie w pewnych punktach przyznał mu rację. Uznał za oczywiste, iż adresatem literacko skomponowanych wywodów radnej jest obecny burmistrz. Orzekł także: „Sąd Apelacyjny w obecnym składzie stoi na stanowisku, że forma „listu otwartego” nie wyklucza uznania wypowiedzi powódki za formę agitacji wyborczej. Decydująca w tym zakresie jest sama treść listu oraz okres, w jakim został on opublikowany”.

Mimo to postanowił oddalić zażalenie Tomasza Żaka. Uzasadnił to między innymi w ten sposób: „(…) wypowiedzi uczestniczki w znacznej części miały charakter ocen, do których uprawniały ją okoliczności towarzyszące poszczególnym inwestycjom. Oceny wypowiedziane przez uczestniczkę mają jednoznacznie negatywną wymowę. Jednak nie zawierały treści znieważających lub ośmieszających wnioskodawcę, czy osoby go reprezentujące. W ocenie Sądu Apelacyjnego oceny te mieściły się w granicach obowiązujących w debacie politycznej w czasie kampanii wyborczej. Wypowiedzi ocenne uczestniczki niewątpliwie opierały się o powszechnie znane i komentowane w przestrzeni publicznej fakty”.

Pełne uzasadnienie publikujemy poniżej. Postanowienie Sądu Apelacyjnego definitywnie kończy sprawę, ponieważ nie przysługuje od niego skarga kasacyjna i podlega ono natychmiastowemu wykonaniu.

Warto dodać, że na wszystkich etapach postępowania radną Alicję Studniarz reprezentowała w sądzie jej córka Barbara Peszko, która zawodowo jest radcą prawnym.

reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

czas na zmianę, 19.04.2024 23:58

TAK dla Beaty Smolec ! Czas otworzyć oczy i powiedzieć STOP układom! Przyjdźmy do urn wyborczych i oddajmy nasze głosy za prawdziwą zmianą, za uczciwością i zaangażowaniem. TAK dla Beaty Smolec - osoby, która reprezentuje nadzieję na lepszą przyszłość naszej społeczności. Razem możemy WIECEJ ! razem możemy budować silniejszą, bardziej transparentną i sprawiedliwą gminę. Niech nasz wybór będzie głosem dla dobra wspólnego. #StopUkładom #TakDlaBeatySmolec #WyboryBurmistrza

cath, 19.04.2024 22:43

Żebyście tylko wyborów przedterminowych nie mieli…

czas na zmianę, 19.04.2024 22:37

BRAWO PANI ALICJO ! 1 000 000 000 000 TAK dla Pani Beaty Smolec <3 #CzasNaZmianę #BeataSmolec #WyboryBurmistrza

czas na zmianę, 19.04.2024 22:35

Czas na zmianę! KOCHANI MIESZKAŃCY Beata Smolec to właśnie ta osoba, która przyniesie świeże spojrzenie i nowe możliwości dla naszej Gminy Andrychów. To czas, abyśmy się obudzili i wybrali na burmistrza kandydatkę, która naprawdę zrozumie nasze potrzeby i podejmie konkretne działania w naszym imieniu. Beata Smolec nie tylko słucha, ale również działa. Jej zaangażowanie, doświadczenie i autentyczność sprawiają, że jest idealnym wyborem na ten zaszczytny urząd. Dlatego zachęcam wszystkich mieszkańców Gminy Andrychów do poparcia Beaty Smolec w nadchodzących wyborach. Razem możemy uczynić naszą społeczność jeszcze lepszą i bardziej dynamiczną! ???????? #CzasNaZmianę #BeataSmolec #WyboryBurmistrza

tomekx, 19.04.2024 22:35

Tak na Żak i ujadanie w komentarzach nic nie pomoże.Do końca świata i jeden dzień dłużej.Brawo dla wiernych burmistrzowi za przeprowadzenie wspaniałej kampani wyborczej

Archanioł Michał, 19.04.2024 22:00

https://www.youtube.com/watch?v=9gzeNOr0b2w

Archanioł Michał, 19.04.2024 21:59

@obserwator z tym Dawidkiem 100/100 :))), ale właściwie w każdej gminie powinno być miejsce dla https://www.youtube.com/watch?v=9gzeNOr0b2w

Obserwator, 19.04.2024 21:34

I niech weźmie że sobą Kierczaka

Obserwator, 19.04.2024 21:19

Jeszcze mu zróbcie finał w niedzielę żeby nie musiał lać wodę o tym gdzie mieszka

Archanioł Michał, 19.04.2024 20:52

zdzisław z burmistrza chciał awansować na króla. A tu zonk. Sprowadźmy go do roli szeregowego radnego. WYGRAJMY RAZEM. BEATA SMOLEC.

Zakolog, 19.04.2024 19:55

Sprawa Żak versus Studniarz trafi do naukowych publikacji z dziedziny prawa i będzie polską wersją słynnej sprawy Teksas przeciwko Johnsonowi. Dla przypomnienia, na konwencji partii republikańskiej w 1984 roku Gregory Lee Johnson spalił w formie protestu flagę Stanów Zjednoczonych. Po prawie sześciu latach procesów sądowych, Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych uniewinnił Johnsona i uznał, że spalenie flagi Stanów Zjednoczonych stanowi mowę chronioną na mocy Pierwszej Poprawki do Konstytucji Stanów Zjednoczonych, jako przemówienie symboliczne i przemówienie polityczne. Spalenie sztandaru Stars and Stripes, będącego w USA de facto na prawach relikwii jest chronione w ramach wolności słowa i państwo nie może tego cenzurować i za to karać. Podobnie jak w sprawie Żak v. Studniarz, sprawujący władzę Burmistrz nie może wykorzystywać państwowego wymiaru sprawiedliwości do partykularnej ochrony swoich prywatnych interesów, wymuszając na Sądach zadekretowanie jego wersji interpretacji rzeczywistości. Oczywiście pan Tomasz Żak może swoim zwolennikom opowiadać dowolne bajki, ale te bajki nie będą nigdy uznane przez polskie sądy za prawdę!

Skalpel, 19.04.2024 19:44

"Niósł wilk razy kilka, ponieśli i wilka”.

szpp, 19.04.2024 19:26

Żak teraz będzie każdemu robił sprawę za krytykę?