reklama

Jest data wyborów. Kto wystartuje w naszym regionie?

Polityka, Wiadomości, 08.08.2023 17:23, red
Z naszego regionu największe szanse na reelekcję mają aktywni i medialni posłowie - Filip Kaczyński (PiS) czy Marek Sowa i Dorota Niedziela z Koalicji Obywatelskiej. Na pewno na listach kandydatów znajdą się także bardziej znani samorządowcy.
Jest data wyborów. Kto wystartuje w naszym regionie?


15 października odbędą się wybory parlamentarne, podczas których Polacy wybiorą 460 posłów i 100 senatorów. Wybory zarządził oficjalnie we wtorek (8.08) prezydent Andrzej Duda.

Według powtarzających się od wielu miesięcy sondaży wyborczych, zaplanowane na jesień wybory parlamentarne Prawo i Sprawiedliwość co prawda wygra, jednak nie będzie miało większości i może mieć problem ze stworzeniem nowego rządu.

Co w naszym regionie? Aktualnie w okręgu nr 12 - chrzanowskim (powiaty chrzanowski, wadowicki, oświęcimski, suski, myślenicki) - PiS ma 6 mandatów poselskich, a dwa należą do Koalicji Obywatelskiej.


Socjolog Marcin Palade przeprowadził na wiosnę analizę podziału mandatów wyborczych w poszczególnych okręgach wyborczej na podstawie tzw. średniej sondażowej z połowy marca. Z tej analizy wynika, że po wyborach PiS miałoby w naszym regionie mniej, bo 4 posłów. Dwóch posłów miałaby Koalicja Obywatelska, a po jednym mandacie poselskim przypadłoby dla koalicji PSL - Polska 2050 oraz dla Konfederacji.

Z naszego regionu największe szanse na reelekcję mają aktywni i medialni posłowie - Filip Kaczyński (PiS) czy Marek Sowa i Dorota Niedziela z Koalicji Obywatelskiej.

Wydaje się, że małe szanse ma reelekcję mają tacy posłowie, jak choćby Ewa Filipiak z Wadowic, o której działalności parlamentarnej w minionych 4 latach mało kto słyszał. Trudne zadanie czeka także posła Marka Polaka z Andrychowa, choć wszystko zależy od miejsca na liście, jakie mu przypadanie.

Na pewno na listach kandydatów znajdą się także bardziej znani samorządowcy. Pewne niemal wydaje się, że o mandat posła (albo senatora jako kandydat opozycji) wystartuje burmistrz Kęt Krzysztof Klęczar, który jest szefem PSL w Małopolsce.

Nieoficjalnie pojawiają się także informacje, że na listach kandydatów opozycji może znaleźć się burmistrz Andrychowa Tomasz Żak lub jego zastępca Wojciech Polak, który w ostatnich miesiącach objawił się jako przedstawiciel ugrupowania Szymona Hołowni w powiecie wadowickim.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

panda, 09.08.2023 06:12

ŻAK I TENPOLAK NA LISTE DO KAMBODŻY TAM ICH NIE ZNAJĄ

tomekх, 08.08.2023 21:37

Pomidor

Koniczynka, 08.08.2023 20:39

tomekx@@@ ten dolny sympatyk Żaka. Gdzie są te inwestycje za ponad sto milionów złotych na którą to kwotę Żak zadłużył Andrychów??? Czy rada nadzorcza z elektrociepłowni została już rozwiązana bo jest zbyteczna???!!!! Kto i z czyjego polecenia zatrudnił ludzi na krytym basenie z górniczym emerytem na czele... Czy prezes Nowak z elektrociepłowni oddał już miliony złotych przekazane na elektrociepłownie i z jakim procentem do budżetu miasta i gminy Andrychów????!!!! Żak zrobił asfalt w lesie sarnom!!!!!! Wszyscy radni którzy głosowali za zbytecznymi inwestycjami zostaną ocenieni!!!

tomekх, 08.08.2023 18:15

A potem kolejne 4 lata z pisiorami itd. itd. itd.

tomekx, 08.08.2023 17:26

Jeszcze tylko 2 miesiące z pisiorami!