reklama

In vitro dla mieszkańców powiatu oświęcimskiego. Jest decyzja radnych

Polityka, MAGAZYN, Wiadomości, 20.10.2023 15:00, red
Pacjenci zakwalifikowani do Programu mają prawo do skorzystania z jednorazowego dofinansowania do leczenia w wysokości do 8 tys. zł do zabiegu.
In vitro dla mieszkańców powiatu oświęcimskiego. Jest decyzja radnych

Rada Powiatu Oświęcimskiego zatwierdziła 18 października program polityki zdrowotnej pn. „Wsparcie leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego - in vitro dla mieszkańców powiatu oświęcimskiego w latach 2024-2026”.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) niepłodność dotyka 10-12 proc. populacji społeczeństw krajów wysokorozwiniętych. Polskie Towarzystwo Medycyny Rozrodu i Embriologii (PTMRiE) szacuje, że niepłodność dotyczy bezpośrednio nawet 1,5 mln polskich par, co stanowi około 20 proc. społeczeństwa w wieku reprodukcyjnym. Co najmniej połowa z tych par korzysta z pomocy podstawowej opieki zdrowotnej a około 60 proc. wymaga specjalistycznego leczenia.

- Odnosząc te dane do populacji powiatu oświęcimskiego, liczącego 149 304 mieszkańców (GUS 2022) można oszacować, że niepłodność dotyka około 5933 pary zamieszkujące nasz powiat - informują władze powiatu oświęcimskiego.


Do opracowania Programu w drodze zapytania ofertowego kilka miesięcy temu zostało wyłonione Stowarzyszenie Na Rzecz Leczenia Niepłodności i Wspierania Adopcji Nasz Bocian z siedzibą w Warszawie. Jego szefowa Marta Górna przybliżyła na październikowej sesji szczegóły przygotowanego dokumentu.

Zatwierdzono przez radnych Program przewiduje dofinansowanie dla 12 par rocznie, czyli 36 par w ciągu 3 lat trwania Programu.

- Pacjenci zakwalifikowani do Programu mają prawo do skorzystania z jednorazowego dofinansowania do leczenia w wysokości do 8 tys. zł do zabiegu zapłodnienia pozaustrojowego w ramach dawstwa partnerskiego lub innego niż partnerskie lub do jednorazowego dofinansowania w wysokości do 4 tys. zł do procedury adopcji zarodka, jak również możliwość skorzystania z jednej bezpłatnej wizyty u psychologa posiadającego doświadczenie w pracy z parami niepłodnymi - informuje oświęcimskie starostwo.


źródło i foto: Starostwo Powiatowe w Oświęcimiu

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

dudaiprzyjaciele, 26.10.2023 18:10

za mało sie bzykaja najlepiej codziennie przed okresem i ile dupa wytrzymie

cath, 20.10.2023 22:54

@archaniol Michal Nie wiem jak dla ciebie ale dla mnie bezpłodność jest choroba.A choroby się leczy.To nie jest kara Boska….

Archanioł Michał, 20.10.2023 20:44

@cath proszę zachowaj odrobinę jasności w swoim umyśle i nie nazywaj tego procesu LECZENIEM , proszę.

cath, 20.10.2023 18:57

@ kola Dla jednych na ostatnim dla innych na pierwszym.Są tez tacy co rok prorok.Skoro jest metoda leczenia to dlaczego tego nie wykorzystać.500 plus miało być remedium na niski przyrost naturalny ale nie było i nie jest i nie będzie.Starzejemy sie jako społeczeństwo.

Kola, 20.10.2023 18:39

Andryman321 nie narzucaj danej partii niskiego przyrostu naturalnego piszesz bezsensownie to tak jakby niski pn był spowodowany przez złą partię ale pis nie rządzi od II wojny światowej. Jest wiele czynników powodujących niski przyrost naturalny, kultury nie bierzesz pod uwagę bo po co.

andryman321, 20.10.2023 17:48

I bardzo dobrze, gratuluję. PIS chwali się 500+ ale zapomina że tak niskiego przyrostu naturalnego (a raczej spadku ludności) nie było w Polsce od zakończenia II wojny światowej. Kolejnym krokiem jest zorganizowanie narodowego referendum ws. Konkordatu. Kościół Katolicki to rak toczacy ten wspaniały kraj. Precz z Watykańskim okupantem. 1 Unia tylko z UE, tak jak Polacy wybrali w referendum. Przypominam że Konkordat został nam sztucznie narzucony przez rząd Suchockiej, Polacy nigdy by tak nie zagłosowali w referendum. Dajcie nam 1 szansę wybrać...

Kola, 20.10.2023 16:01

Cath no przepraszam ale w obecnych czasach marzenia o potmostwie są na ostatnim miejscu. Nigdy nie było nie będzie dobrych czasów dla posiadania rodziny poprpstu ludzie wybrzydzają lub nie dojrzeli do tego.

cath, 20.10.2023 15:43

Zdrowy chorego nie zrozumie podobnie jak bogaty biednego

tomekх, 20.10.2023 14:35

"Wsparcie leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego" a kiedy leczenie próchnicy metodą wprawienia implantów?

Kola, 20.10.2023 14:07

In vitro to biznes. Wiele par przez in vitro nie zostało rodzicami. Pytanie do pseudo lekarzy co się dzieje z resztą komórek? Sprzedawane Biznes na szeroką skalę.

patriotaRP, 20.10.2023 13:24

In vitro to nie jest żadne leczenie niepłodności !!! To jest po prostu sztuczne zapłodniennie !!! Pierwsze stosują różnego rodzaju antykoncepcję, bo nie chcą dzieci, a potem jak chcą to się nie da, bo organizm zatruty !!!