reklama
reklama

Co nam obiecują kandydaci na stanowisko burmistrza Andrychowa?

Polityka, Wiadomości, 05.04.2024 18:40, eł

Na prośbę naszych czytelników, publikujemy zestawienie ich planów i programów.

Co nam obiecują kandydaci na stanowisko burmistrza Andrychowa?

W gminie Andrychów nie ma chyba nikogo, kto nie wiedziałby, jak wyglądają osoby, które ubiegają się o fotel burmistrza na nową kadencję. Ich twarze patrzą na nas z licznych banerów i dosłownie wysypują się ze skrzynek na listy. Mieszkańcy twierdzą jednak, że trudno jest znaleźć ich programy wyborcze. Na prośbę naszych Czytelników przygotowaliśmy zestawienie obietnic i planów kandydatów.

Walczący o reelekcję burmistrz Tomasz Żak w swojej kampanii wyborczej nie stawia na zapewnienia, co zrobi w przyszłości, lecz na wymienianie przeprowadzonych w czasie jego rządów inwestycji i te, które są zaplanowane w postaci np. gotowych projektów i dofinansowań. Tym jest właśnie „50 konkretów Tomasza Żaka”, które można znaleźć na jego facebookowej stronie. A co planuje zrealizować, jeśli ponownie zostanie burmistrzem?

Gdy pytaliśmy go o jego plany inwestycyjne, odpowiedział: „Remonty i budowa dróg i chodników, rozbudowa oświetlenia. Następnie remont i przebudowa stadionu miejskiego na który pozyskaliśmy już 15 300 000 zł, dokończenie remizy OSP w Sułkowicach Bolęcinie. Baza sportowa w Inwałdzie i Rzykach, szkoła w Targanicach – sala gimnastyczna. Żłobek i klub seniora. Modernizacja infrastruktury i taboru transportu komunikacyjnego. Rewitalizacja pałacu Bobrowskich”.

Przykładowo, na modernizację stadionu w Andrychowie gmina ma już zapewnione dofinansowanie z budżetu państwa w wysokości kilkunastu mln zł, wkrótce ogłoszony zostanie także przetarg na pierwszy etap rewitalizacji zamku (na ten etap gmina też ma dotację).

Z innych jego wypowiedzi wynika także, że nadal będzie dążył do powstania w Andrychowie zakładu termicznego przetwarzania odpadów i nie widzi potrzeby, by przeprowadzać w tej sprawie referendum. Uważa, że wystarczą konsultacje społeczne, takie jak na przykład odbywały się już na etapie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, która miała umożliwić budowę obiektu.

Tomasz Żak nie zamierza reorganizować ani tym bardziej likwidować straży miejskiej, ponieważ, jak twierdzi, jest ona niezbędna dla realizacji prowadzonych przez gminę działań kontrolnych w zakresie gospodarowania odpadami komunalnymi i ciekłymi oraz stosowanego przez mieszkańców opału. Straż miejska ma też – jego zdaniem – ogromny wkład w zapewnienie porządku publicznego, dzięki patrolom i ujawnianiu zarejestrowanych przez monitoring wizyjny wykroczeń oraz przestępstw.


Łatwiej dowiedzieć się, jaki program ma Ewelina Szypuła, która również ubiega się o stanowisko burmistrza Andrychowa. Kandydatka opublikowała go na swojej stronie internetowej, na ulotkach i i ogłoszeniach wyborczych. Eewelina Szypuła twierdzi, że priorytetowe są dla niej inwestycje w zdrowie mieszkańców – poprawa dostępności do nocnej i świątecznej opieki medycznej (w tym do aptek) oraz stworzenie gminnego programu profilaktyki zdrowia psychicznego.

Chce też zapewnić dostęp do wodociągu i kanalizacji tam, gdzie wciąż brakuje takiej infrastruktury, doprowadzić do rewitalizacji Placu Mickiewicza, budowy parkingu z prawdziwego zdarzenia przy hali sportowej w Andrychowie, utworzenia żłobka i dziennego domu seniora oraz powstania treningowego boiska piłkarskiego dostępnego dla wszystkich klubów sportowych z gminy.

Obiecuje ponadto wypłatę 9-procentowego dodatku motywacyjnego dla nauczycieli, naprawę finansów publicznych, zakup defibrylatora dla każdej miejscowości w gminie, przywrócenie kina w Andrychowie, wsparcie dla drobnych przedsiębiorców (w szczególności tych, którzy ucierpieli z powodu ekspansji sklepów wielkopowierzchniowych), reorganizację lub likwidację straży miejskiej (jeśli taka będzie wola mieszkańców) i przeznaczenie zaoszczędzonych dzięki temu pieniędzy między innymi na wprowadzenie budżetu obywatelskiego. Zapewnia również, że przeprowadzone zostanie referendum w sprawie budowy zakładu termicznego przetwarzania odpadów.

Oprócz tego gwarantuje bilety za złotówkę dla dzieci z gminy na basen odkryty, przygotowanie kilku propozycji zagospodarowania pałacu Bobrowskich i konsultacje społeczne w tej sprawie, ogólnodostępne place zabaw w każdym sołectwie (czynne także w czasie wakacji), rewitalizację budynku dworca kolejowego w Andrychowie, budowę tężni solankowej, rozszerzenie oferty zajęć w domach kultury, większą od obecnej dbałość o czystość w gminie oraz stan dróg.

Program trzeciej osoby walczącej o fotel burmistrza jest dużo bardziej ogólnikowy. Beata Smolec zapewnia w nim, że będzie „promować czynny udział mieszkańców w kształtowaniu lokalnej rzeczywistości (poprzez konsultacje społeczne), prowadzić odpowiedzialną, konsekwentną i transparentną politykę finansową gminy, inwestować w programy i pozyskiwać środki, które pozwolą zapewnić ludziom bezpieczeństwo i poprawić komfort życia na każdym etapie i w każdej sferze życia, inwestować w nowoczesne obiekty sportowe, ścieżki rowerowe, boiska i place do rekreacji, działać na rzecz i we współpracy z lokalnymi przedsiębiorcami”.

W rozmowie z nami podkreślała, że zamierza kontynuować inwestycje, które są już rozpoczęte oraz realizować przedsięwzięcia nie tylko bardzo potrzebne, ale i realne, takie jak żłobek, dzienny dom seniora, place zabaw, obiekty do ćwiczenia kalisteniki, parki kieszonkowe o różnych tematach przewodnich, poprawa stanu dróg, budowa chodników.

Beata Smolec, podobnie jak jej rywalka, popiera pomysł przeprowadzenia referendum w sprawie budowy zakładu termicznego przetwarzania odpadów. Obiecuje również, że będzie dążyła do zmniejszenia zadłużenia gminy Andrychów, starając się podwyższyć przychody budżetu i ograniczyć wydatki. Chce to osiągnąć na przykład przez zmniejszenie liczby spółek gminnych (scalenie ich) i zredukowanie kosztów zarządzania nimi.

reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

stopspalarni, 05.04.2024 23:53

Jeśli chodzi o wybory to jedyna pani Szypuła powiedziała że nie chce spalarni w Andrychowie (jak by ją nie zwali). Szacun że nie ugięła się nawet jak rzucili się na nią wynajęci hejterzy. Wy mieszkańcy zastanówcie się w jakiej gminie chcecie żyć. Z czego utkanej

stopspalarni, 05.04.2024 23:53

Jeśli chodzi o komitety pani Smolec i Pana Żaka to miało być nawet spotkanie emisariuszy żeby dogadać się. Mieszkańcy mają dobrego czuja kamila.

koni.czynka, 05.04.2024 23:48

Przepraszam Panią Szypułę za cały hejt i stalking jaki stosowałem od miesiący wobec niej tymi 130 wpisami jakie miały niszczyć jej opinię i spokój rodzinny. Po prostu wykonywałem polecenia szefa i dbałem o swój zarobek. Przepraszam. Staszek

Koniczynka, 05.04.2024 23:08

Czekamy na odpowiedź....

kamila86, 05.04.2024 23:03

Beata Smolec nie jest żadna zmiana. Pierwsze miejsca na jej liście w Andrychowie mają ludzie związani z Żakiem - była jego wiceburmistrz i były jego czołowy radny Kobielus. Wydaje mi się że rację mają ci którzy mówią że ekipa Żaka wierząc że słabnie wystawiła drugi komitet - pani Smolec żeby po wyborach było jak było. Jeśli tak rzeczywiście jest to jest to zgodne z prawem ale.... Miejcie to w tyle głowy jak pójdziecie do urn.

NAJLEPSZA ZMIANA !!!, 05.04.2024 22:32

Koniczynka Staszku P. a co Ty zrobiłeś jako radny. Nudny już jesteś z tymi lokami i co przez 16 lat zrobiła. Co innego mowisz gdy sie spotykasz z ludzmi na mieście i sie wyśmiewasz z Pani Beaty. To już ponad 130 wpisów obrażających Panią Ewelinę. Staszku wszyscy wiedzą kim jesteś a już niedługo będziesz musiał przeprosić publicznie jak tylko wyrok zapadnie. Fajnie sie podsumowales że miałeś piękne życie przy korycie. Brak słów. Nie odnosimy sie już tutaj do Twoich słów.

Koniczynka, 05.04.2024 22:24

Piękne jest życie, gdy jest się przy korycie... A jak koryto znika to w andrychowskim PiSie jest panika... Ucieka się z partii, tworzy kkw i mówi o rany wszystko co dobre już jest za nami. Szczęść Boże.

Koniczynka, 05.04.2024 22:18

Najlepsza zmiana.... Ty patrz na swoje zdrowie... Ewelina liczkowana blondynka nie jest ani silna ani młoda. Co poseł Polak wraz ze swoją pracownicą Szypułową zrobili przez 16 lat dla miasta i gminy Andrychów??? Czy to prawda że małżonek Szypułowej dostał fuchę na kopalni z polecenia posła Polaka??? Układy??? To są pomówienia czy fałsz???.. Czekamy na odpowiedź. W Andrychowie będzie druga tura Żak -Smolec. Wszystko wyjaśni się dopiero 20 kwietnia.

Koniczynka, 05.04.2024 22:10

Jednak to prawda, komentarze zostają usuwane.

NAJLEPSZA ZMIANA !!!, 05.04.2024 22:08

Gmina potrzebuje silnej i mlodej osoby a taka jest Ewelina Szypuła !!! Jeszcze kilka tygodni temu była msza za Pania Beatę Smolec, bo była w cięzkim stanie i walczyła o życie oraz artykuły z prośbą o modlitwę za nią. Wszyscy wiedzą, że Pani Beata do dziś nie doszła jeszcze do siebie. Może ma dobre jak to piszą ludzie z jej sztabu serce, ale nie ma zdrowia do aktywnego zarządzania gminą. W obecnej sytuacji potrzeba w Andrychowie prężnego burmistrza. Burmistrza który uratuje gminę wprowadzi zmiany. Pani Beata nie da rady niestety przez 5 lat dlatego dla jej dobra i dobra jej rodziny lepiej żeby odpuściła chęć władzy i zadbała o siebie.

tomekx, 05.04.2024 22:02

Żak na tak pierwsza tura zwycięstwo pewne i od poniedziałku Andrychów wraca do normalności

czas na zmianę, 05.04.2024 21:51

TAK dla Beaty Smolec, która jest najlepszym kandydatem na naszego Burmistrza. Beata to nie tylko osoba o ogromnym doświadczeniu i umiejętnościach, ale także sercem związana z naszym miastem. Jej praca społeczna, zaangażowanie w rozwój społeczności oraz bogate doświadczenie w różnych dziedzinach sprawiają, że jest idealną osobą do pełnienia tej odpowiedzialnej funkcji. Co najważniejsze, Beata jest z Andrychowa, tu ma swoje korzenie. Ważne jest dla nas mieszkańcy, aby mieć Burmistrza, który nie tylko rozumie nasze potrzeby, ale także jest z nami na co dzień. Beata Smolec to właśnie taka osoba. Nie ucieknie do Krakowa czy Oświęcimia w poszukiwaniu kariery czy lepszych perspektyw. Jest z nami tutaj i teraz, gotowa pracować dla dobra naszej społeczności każdego dnia. Dlatego 7 kwietnia zachęcamy Was wszystkich do poparcia Beaty Smolec. Razem możemy sprawić, że nasza Gmina będzie lepsza. Beata Smolec - dla lepszego Andrychowa! dla lepszego jutra naszej Gminy #BeataSmolec #Andrychow #WyboryBurmistrz #CZAS NA ZMIANĘ

Skalpel, 05.04.2024 20:58

Pamiętajmy też o 11 rycerzach , którzy głosowali za likwidacją szkoły. https://www.mamnewsa.pl/polityka/historyczna-sesja-zlikwidowano-szkole-i-padly-bardzo-ostre-slowa

Archanioł Michał, 05.04.2024 20:56

ten drugi link "OSUWISKO zdzisłąwa " w akcji

Archanioł Michał, 05.04.2024 20:55

https://www.facebook.com/100008559155924/videos/425882133316737

Archanioł Michał, 05.04.2024 20:53

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=7823127721073144&set=p.7823127721073144&type=3&__cft__[0]=AZVm2fe5-Q8FZ_f9tpuV-LZjUaIZVDaxiuFEMR-dJH2JrfIbqBA7HcjVqz2g6IZjL7DF8IOMNu5lkz9WhtHNhP_EMaa6n7FAslTayYdiNYlfTr7LzuJxiZt01Ia-ZCtuP8ddo69RBRMJSXsHTmhhMWim9AbT0AO8NzJE9rlQ332aBMQKxuvfvEVnsR1DV9eAHBo&__tn__=R]-R

cath, 05.04.2024 20:40

Tak poprawa dostępności do nocnej i świątecznej opieki medycznej (w tym do aptek) a świstak zawija w sreberko .Od lat prawie każdy to obiecuje i dostępność jest coraz mniejsza.PiS to tak poprawił że zlikwidował NiSOL w gminie i przeniósł do Wadowic.I obiecywanie zmiany tej sytuacji to jak obiecywanie gruszek na wierzbie.

matek81, 05.04.2024 20:34

Tomasz Żak nie zamierza reorganizować ani tym bardziej likwidować straży miejskiej, ponieważ -KUPIŁ IM SKUTER ŚNIEŻNY ZA 100000 I MUSZĄ GO WYKORZYSTAĆ I BĘDĄ PRZECIERAĆ SZLAKI NA PAŃSKIEJ

Skalpel, 05.04.2024 20:33

Koniczynka Scotland Yard czeka na Ciebie. Napisz jeszcze dlaczego Tomek i Romek nie startują na listach tam gdzie mieszkają?

matek81, 05.04.2024 20:31

BO TOMUŚ I JEGO PRZYBOCZNI WIEDZĄ NAJLEPIEJ CO CHCĄ MIESZKAŃCY GMINY Z innych jego wypowiedzi wynika także, że nadal będzie dążył do powstania w Andrychowie zakładu termicznego przetwarzania odpadów i nie widzi potrzeby, by przeprowadzać w tej sprawie referendum. Uważa, że wystarczą konsultacje społeczne, takie jak na przykład odbywały się już na etapie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, która miała umożliwić budowę obiektu.

leon, 05.04.2024 20:25

Pani koniczyna z taką wiedzą marnuje się w Andrychowie do Brukseli tam by się spełniła .

bot, 05.04.2024 19:11

https://www.hellozdrowie.pl/obsesja-jak-moze-sie-objawiac-czy-leczenie-moze-pomoc-pozbyc-sie-obsesji/