reklama

W weekend policjanci uratowali dwie osoby, które próbowały targnąć się na własne życie

, Na sygnale, Wiadomości, 19.04.2021 16:40, DK, foto: policja
Polska to kraj w którym odsetek samobójstw jest jednym z najwyższych w Europie.
W weekend policjanci uratowali dwie osoby, które próbowały targnąć się na własne życie

Co 40 sekund ktoś na świecie odbiera sobie życie. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że co roku na świecie z wyniku samobójstwa umiera około 800 tys. osób. Nie jest jednak pełny obraz zjawiska zachowań samobójczych, ponieważ na każde samobójstwo przypada kilka prób samobójczych. Samobójstwo jest drugą najczęstszą przyczyną śmierci wśród osób w wieku od 15 do 29 lat. Największy odsetek śmierci samobójczych mają kraje tzw. wysoko rozwinięte. Suicydolodzy w Polsce od lat biją na alarm.”

4742 – według danych tyle osób (w całym kraju) od stycznia do listopada 2020r. targnęło się na życie. W tym samym okresie w 2019 roku samobójstw było więcej, bo 4840.

Niestety, takich sytuacji jest również coraz więcej w naszym regionie

W piątek w nocy w Kobiernicach policjanci uratowali 34-letniego mężczyznę, który w lesie usiłował targnąć się na swoje życie. Więcej na ten temat: Policjanci uratowali życie 34-letniego mężczyzny

Z kolei w nocy z soboty na niedzielę (17/18.04) we Bobrku k. Oświęcimia 40-letni mężczyzna próbował skoczyć z mostu do Wisły.

- Policjanci natychmiast pojechali we wskazane miejsce. Szybko odnaleźli mężczyznę, który stał po drugiej stronie bariery mostu, niebezpiecznie przechylając w stronę nurtu rzeki. Funkcjonariusze zaczęli rozmawiać z mężczyzną do którego powoli zaczęli się zbliżać. Kiedy byli blisko chwycili go za ramiona i przeciągnęli na drugą stronę bariery. W rozmowie z mężczyzną ustalili, że jest to 40 – letni mieszkaniec gminy Oświęcim, a powodem jego desperackiego czynu były problemy rodzinne. Następnie z uwagi na zły stan psychiczny mężczyzny policjanci przewieźli go do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, gdzie oddali pod opiekę medyków - informuje Małgorzata Jurecka, rzecznik KPP Oświęcim.

Ze statystyk wynika, że więcej Polaków odbiera sobie życie (prawie 4800!) aniżeli ginie w wypadkach drogowych (2900).

- Nasz kraj jest na niechlubnym drugim miejscu w Europie pod względem bezwzględnej liczby prób samobójczych zakończonych śmiercią wśród dzieci i młodzieży. Według oficjalnych statystyk Komendy Głównej Policji tylko w 2019 roku policja prowadziła postępowania w 951 przypadkach podjęcia przez osobę poniżej 18 roku życia próby samobójczej. W tej grupie wiekowej zarejestrowano 98 prób zakończonych śmiercią. Jak podaje onet.pl – w 2020 roku Policja zarejestrowała 107 prób samobójczych zakończonych śmiercią.

Te statystyki, choć szokujące, nie dają pełnego obrazu zjawiska, jakim są zachowania samobójcze wśród młodych osób. Światowa Organizacja Zdrowia przywołuje źródła naukowe, które podają, że wśród osób poniżej 18. roku życia może być nawet 100 razy więcej niż samobójstw. Badanie FDDS z 2018 roku pokazało, że aż 7% osób w wieku 11-17 lat próbowało popełnić samobójstwo. W populacji ogólnej zakłada się, że samobójstw jest od 10 do 20 razy więcej, niż wskazują na to oficjalne statystyki.

Wielu zamachów i śmierci samobójczych można uniknąć. Badania pokazują, że 80% osób, które próbuje odebrać sobie życie bezskutecznie poszukuje specjalistycznej pomocy. Pomocy można szukać w Poradniach Zdrowia Psychicznego, Środowiskowych Centrach Zdrowia Psychicznego i ogólnopolskich telefonach zaufania

- przekazuje nam ekspert Lucyna Kicińska, członkini zarządu Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego.

Jak podaje mł. asp. Agnieszka Petek, rzecznik Komendy Powiatowej Policji w Wadowicach, dane statystyczne odnośnie Powiatu Wadowickiego wyglądają następująco:

2019 rok (od 01.07 do 31.12)

- próby samobójcze: 28

- liczba osób, które targnęły się na życie skutecznie: 7

- liczba osób, które uratowano: 21

2020 rok (od 01.07 do 31.12)

- próby samobójcze: 31

- liczba osób, które targnęły się na życie skutecznie: 13

- liczba osób, które uratowano: 18


Ekspert Lucyna Kicińska przypomina:

116 123 – Telefon Zaufania dla Osób Dorosłych w Kryzysie Emocjonalnym Skorzystaj z niego, jeśli jesteś osobą dorosłą i przeżywasz trudności osobiste, nie potrafisz poradzić sobie ze swoim zmartwieniem. Możesz tam dzwonić od poniedziałku do piątku od godz. 14.00 do 22.00 (połączenie bezpłatne). http://116123.edu.pl/

116 111 – Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży Bezpłatna i anonimowa pomoc telefoniczna dla dzieci i nastolatków trudnych sytuacjach życiowych. Wykwalifikowani konsultanci świadczą pomoc przez całą dobę, można się z nimi skontaktować również przez stronę www.116111.pl/napisz Potrzebując natychmiastowej pomocy dzwoń na 112.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy