reklama
reklama

Szpital w Oświęcimiu ma pełnić wiodącą rolę w regionie w leczeniu pacjentów z koronawirusem

Na sygnale, Wiadomości, KORONAWIRUS - wiadomości, 16.10.2020 16:30,
Dla pacjentów covidowych będzie tam 105 łóżek.
Szpital w Oświęcimiu ma pełnić wiodącą rolę w regionie w leczeniu pacjentów z koronawirusem
Zdaniem władz województwa małopolskiego, epidemia wkroczyła w naszym województwie na inny poziom niż dotychczas. Z dzisiejszych 1114 nowych potwierdzonych wyników testów ponad 84% (940) to przypadki rozproszone, a kolejne 5,5% (61) to ogniskach rodzinne. Zakażenia występują we wszystkich małopolskich powiatach, a ich liczba w poszczególnych regionach mieści się dziś w przedziale od 9 do 269. W czerwonej strefie nie będą tylko powiaty: dąbrowski, brzeski, tarnowski i proszowicki.

- Walka z koronawirusem prowadzona jest przez 24 godziny na dobę. Nieustannie rozbudowywany jest system opieki COVID-owej w oparciu o szpitale powiatowe, wojewódzkie i resortowe. Ale trzeba pamiętać, że ten proces to bardzo delikatna materia, wręcz praca na żywym organizmie. Trzeba zachować równowagę między świadczeniami na rzecz pacjentów z COVID-19 a pozostałymi, zmagającymi się z innymi schorzeniami. Dlatego każdą decyzję o poszerzeniu bazy łóżek konsultujemy z Narodowym Funduszem Zdrowia. Do systemu opieki COVID-owej dokładamy też szczególny element koordynacyjny. Powołałem swojego pełnomocnika ds. zabezpieczenia intensywnej terapii w województwie małopolskim. Będzie nim dr Wojciech Serednicki, wcześniej pełniący funkcję konsultanta wojewódzkiego w zakresie anestezjologii i intensywnej terapii. Jego rolą będzie wprowadzanie usprawnień w tym szczególnym obszarze i wspieranie szpitali, które w najbliższym czasie będą pełniły wiodącą rolę w swoich subregionach, jeśli chodzi o działania związane z koronawirusem – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Sporo osób u których zdiagnozowano koronawirusa wymaga leczenia szpitalnego. Z komunikatu Urzędu Wojewódzkiego wiadomo, że do najbliższego poniedziałku w małopolskich szpitalach ma być 1914 łóżek dla pacjentów z covidem. W naszym regionie wiodącą rolę w zakresie leczenia pacjentów z koronawirusem ma pełnić szpital w Oświęcimu, gdzie ma znajdować się 105 łóżek.

Oprócz tego w regionie pacjenci z koronawirusem leczeni będą także w szpitalach w Wadowicach i Suchej Beskidzkiej, ale w mniejszym zakresie.

- Mamy przełomowy moment. Wiele zależy od postawy każdego z nas. Zalecam daleko idące ograniczenie aktywności w codziennym funkcjonowaniu, zgodnie z obostrzeniami wprowadzonymi przez polski rząd. Bądźmy odpowiedzialni i minimalizujmy ryzyko. Każdy z nas musi solidarnie włączyć się w tę walkę. Dziękuję personelowi medycznemu, który jest na pierwszej linii frontu. Kiedyś przyjdzie czas na podsumowania. Ale już teraz mamy tak wiele dowodów, że Małopolska jak długa i szeroka jednoczy się wokół wspólnego celu, jakim jest pomoc pacjentom i walka z koronawirusem – podsumowuje wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

źródło: Małopolski Urząd Wojewódzki
reklama

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy