reklama

Po zmianie przepisów mniej wypadków z udziałem pieszych

, Na sygnale, Wiadomości, 19.04.2022 08:05,
Małopolska policja przeprowadziła analizę sytuacji po zmianie przepisów.
Po zmianie przepisów mniej wypadków z udziałem pieszych

Dla pieszych – „niechronionych” uczestników ruchu drogowego - najbardziej niebezpieczny jest sezon jesienno-zimowy. W okresie od 1 października 2021 r. do 31 marca 2022 r. na przejściach dla pieszych w całej Małopolsce doszło do 144 wypadków, w których 8 osób poniosło śmierć, a 141 zostało rannych. O poprawie bezpieczeństwa – co może wynikać z nowych przepisów - świadczy fakt, że w Małopolsce zginęło o 6 pieszych mniej niż w analogicznym okresie roku 2019/2020 (jeszcze przed pandemią), a liczba wypadków i osób rannych spadła o 35%.

Od 1 czerwca 2021 roku obowiązują nowe przepisy w zakresie bezpieczeństwa pieszych, zgodnie z którymi pieszy wchodzący na przejście dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem. Kierujący zbliżając się do przejścia dla pieszych musi zatem zachować szczególną ostrożność oraz zmniejszyć prędkość i ustąpić pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu, czy już znajdującemu się na tym przejściu. Przeprowadzone analizy stanu bezpieczeństwa pokazują, że w Małopolsce po ubiegłorocznej zmianie przepisów, wypadków z udziałem pieszych, ofiar śmiertelnych oraz rannych na przejściach dla pieszych jest mniej.

Warto przy tej okazji podkreślić jeszcze jeden przepis, który obowiązuje od ubiegłego roku. Pieszym zabrania się korzystania z telefonu komórkowego lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w tym również na przejściu dla pieszych w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na drodze.

Jest to bardzo ważny aspekt z punktu widzenia bezpieczeństwa pieszych na drodze. Główną przyczyną wypadków, do których dochodzi z winy pieszych jest wchodzenie przez nich na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd. Dlatego tak ważna jest obserwacja i ocena sytuacji na drodze.

W Krakowie w analizowanym okresie (od 1 października 2021 r. do 31 marca 2022 r.) doszło do 67 wypadków z udziałem pieszych na przejściach dla pieszych ale nie doszło w tych miejscach do żadnego zdarzenia śmiertelnego.

- Przeanalizowaliśmy te wypadki i okazało się, że były rozproszone w kilkudziesięciu miejscach w mieście. Jednakże największa liczba tych zdarzeń dotyczyła ulicy Meissnera, al. Andersa, ul. Dobrego Pasterza i al. Jana Pawła II. Większość z tych dróg posiada dwa pasy ruchu dla jednego kierunku, co daje możliwość wyprzedzania pojazdów. Dlatego przypominamy kierującym o zakazie wyprzedzania bezpośrednio przed jak i na przejściu dla pieszych, a także omijania pojazdu, który zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu lub znajdującemu się na przejściu dla pieszych. Są to rażące wykroczenia w ruchu drogowym, które w dużej mierze przyczyniają się do wypadków z udziałem pieszych - informują policjanci.

źródło: Małopolska Policja

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy