reklama

Kolejne auto roztrzaskane po zderzeniu ze zwierzyną leśną

, Na sygnale, Wiadomości, 25.02.2021 07:45, foto: fb: / malopolskiedrogi
Do tego zdarzenia doszło w środę (24.02) wieczorem.
Kolejne auto roztrzaskane po zderzeniu ze zwierzyną leśną
Tym razem w Izdebniku na drodze krajowej nr 52 zwierzę leśne, prawdopodobnie sarna, wbiegło tuż przed nadjeżdżającego busa. Kierowca nie miał zbyt wiele czasu na reakcję. Skończyło się na poważnych uszkodzeniach przodu samochodu. Kierowca nie odniósł obrażeń.

Takich sytuacji na drogach, zwłaszcza wieczorami i w nocy, jest bardzo dużo.


Policja apeluje o ostrożność i przypomina, że na pustej drodze nigdy nie można mieć stuprocentowej gwarancji, że nagle przed maskę samochodu nie wskoczy jeleń, sarna lub dzik.

Dlatego warto wiedzieć, że...

- Dzikie zwierzęta najbardziej są aktywne o zmierzchu i o świcie, kiedy spędzają czas na żerowaniu.

- Zwracajmy wówczas baczną uwagę na pobocza.

- Oślepione przez światła reflektorów zwierzę rzadko ucieka, w większości przypadków zatrzymuje się i staje w bezruchu. Często tkwi w nim tak długo, aż nie pojawi się inny bodziec.

- Jeśli zobaczysz przebiegające przez drogę zwierzę bądź czujny, zwolnij i jedź ostrożnie. Pamiętaj, że sarny, jelenie i dziki żyją w stadach i za pojedynczym osobnikiem mogą podążać kolejne.

Zwracaj uwagę na znaki, dostosuj prędkość do panujących warunków. Przyczyną zdarzeń drogowych z udziałem dzikich zwierząt jest przeważnie nadmierna prędkość, która ogranicza możliwości manewru w przypadku pojawienia się zwierzęcia na drodze oraz zmniejsza dystans potrzebny do zatrzymania rozpędzonego auta.

Jeżeli dojdzie do zdarzenia z udziałem dzikiej zwierzyny, zjedź na pobocze, włącz światła awaryjne i zabezpiecz miejsce trójkątem ostrzegawczym. Pod żadnym pozorem nie należy dotykać zwierzęcia ani przewozić go w aucie. Niesie to ze sobą ryzyko zakażenia m.in. wścieklizną, poza tym ranne zwierzę może być niebezpieczne dla człowieka. W takiej sytuacji należy natychmiast zawiadomić policję. Przyjmujący zgłoszenie dyżurny poinformuje odpowiednie służby i lekarza weterynarii oraz skieruje na miejsce patrol policji.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

oshin22, 25.02.2021 07:54

Jazda po naszych drogach powoli zaczyna przypominać loterię - albo Cie trafi "pies" suszarką albo jeleń lub sarna... ;-)