Piesza Pielgrzymka Żywiecka na Jasną Górę to najstarsza pielgrzymka – jej początki sięgają 1611 roku. Z Żywca wyruszają dwie grupy pielgrzymów. Zgodnie z tradycją pierwsza grupa rozpoczęła pielgrzymowanie w środę (23.08.) wcześnie rano z Żywca - przez Kocierz, Targanice, Andrychów aż do Wieprza na nocleg (w sumie 33 km).
Następnego dnia pielgrzymi przemkną przez Gierałtowice i Zator kierując się już w stronę miejscowości Bolęcin.
Trasa, którą podąża ta grupa omija zatłoczone drogi województwa śląskiego i poprowadzona jest przez malownicze tereny Jury Krakowsko-Częstochowskiej. W czasie drogi można podziwiać m.in. gotycki kościół (XIV w) i neogotycki zamek w Zatorze, ruiny zamku biskupów krakowskich na Lipowcu, skansen w Babicach, ruiny zamków w Ogrodzieńcu i Olsztynie, klasztor Ojców Paulinów w Leśniowie (XVIII w).
Pielgrzymka Żywiecka na Jasną Górę dotrze w poniedziałek 29 sierpnia.
Zobaczcie nagranie
[OBRAZ6]
[OBRAZ7]
WB
Brak komentarzy