Rdestnica znowu zaatakowała staw w Andrychowie

, MAGAZYN, Wiadomości, 07.05.2019 08:35,
Sezon kajakowy stoi po znakiem zapytania.
Rdestnica znowu zaatakowała staw w Andrychowie

Pod koniec 2016 roku oczyszczono andrychowski staw z mułu i śmieci. Potem napełniono go ponownie wodą i zaczęły się problemy. Wyczyszczenie andrychowskiego stawu spowodowało zniszczenie ekosystemu, przez co staw zaatakowała Rdestnica kędzierzawa, która jest gatunkiem rośliny podwodnej.

Posiada charakterystyczne liście z pofalowanym brzegiem, natleniające wodę i oczyszczające ją z azotanów. Przypomina morskie wodorosty liście często przybierają zabarwienie czerwonowawe lub brunatne. Jest rośliną w pełni mrozoodporną, nawet gdy całkowicie zamarznie kłącza zimują bezproblemowo – jednym słowem mówiąc roślina jest bardzo wytrzymała i ekspansywna.

Poradzono sobie z tym problemem tak, że wpuszczono do stawu ryby Amur, dla których Rdestnica jest przysmakiem. Na jakiś czas był spokój. W zeszłym roku sytuacja się powtórzyła - wówczas na staw sprowadzono specjalistyczną maszynę. Znowu problem został rozwiązany.

Jednak ostatnio roślina ponownie zaatakowała. Nie wygląda to zbyt ciekawie, tym bardziej że niedługo na staw powrócą łódki i rowerki. O ile znajdzie się chętny do prowadzenia tego biznesu w tym sezonie, bo na razie takowego nie ma.

Na razie pewne wydaje się, że gmina musi ponownie w jakiś sposób pozbyć się intruza, ponieważ bez tego sezon kajakowy na stawie stoi pod znakiem zapytania.Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

",,**,,", 07.05.2019 14:10

[email protected] kaczki i tony odchodów juz tam bylo, padlina,smród, muł i te fontanny co pryskaly smrodem na ludzi, naprawde chcesz powtorki??????

obserwator2012, 07.05.2019 09:06

Staw powinien byc ostoją ptaków i ryb , a na kajaki do Międzybrodzia przecież lada chwila będą autobusy międzygminne. może PKS Wadowice w cudowny sposób powstanie z popiołów.nie musi całą Polskę obsłuży PKS Toruń .