reklama
reklama

Nowość w wadowickim Szpitalu Powiatowym

MAGAZYN, Wiadomości, 11.01.2024 12:16,
W styczniu ruszył nowy oddział stacjonarny z 29 łóżkami oraz dzienny ośrodek rehabilitacji ogólnoustrojowej.
Nowość w wadowickim Szpitalu Powiatowym
Od stycznia w Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej w Wadowicach działa oddział stacjonarny rehabilitacji ogólnoustrojowej, finansowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia. W wadowickim szpitalu pracę rozpoczął także dzienny ośrodek rehabilitacji ogólnoustrojowej.

- Rehabilitacja to dla wielu chorych niezbędny element procesu wracania do pełni zdrowia po przebytej chorobie czy doznanym urazie. Zależy nam, żeby konsekwentnie ułatwiać dostęp do niej mieszkańcom naszego województwa – mówi Elżbieta Fryźlewicz-Chrapisińska, dyrektor Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie.

Dodaje, że oddział stacjonarny rehabilitacji ogólnoustrojowej, z którego mogą już korzystać pacjenci w Wadowicach, to 31 tego rodzaju w regionie.

Nowy oddział rozpoczął swoją pracę w wadowickim Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej w styczniu. W ramach oddziału stacjonarnego do dyspozycji chorych jest 29 łóżek. Za jego działanie do końca roku małopolski NFZ zapłaci blisko 3,6 mln zł. Dla pacjentów terapia jest bezpłatna.

Od początku miesiąca w wadowickiej lecznicy można już także korzystać z pomocy dziennego ośrodka rehabilitacji ogólnoustrojowej. Na sfinansowanie jego pracy w tym roku zostanie przeznaczonych ponad 420 tys. zł z budżetu małopolskiego NFZ.


Rehabilitacja lecznicza stacjonarna jest przeznaczona dla osób, które w ramach kontynuacji leczenia wymagają kompleksowej rehabilitacji i jednocześnie całodobowej opieki lekarskiej i pielęgniarskiej. To np. osoby po przebytym udarze, rozległych urazach, zawałach serca, zabiegach ortopedycznych czy chirurgicznych. Żeby skorzystać z tego rodzaju terapii, niezbędne jest skierowane. Może je wystawić lekarz specjalista z oddziału szpitalnego czy ambulatoryjnej poradni specjalistycznej. Czas trwania rehabilitacji jest uzależniony od jej rodzaju. W przypadku stacjonarnej rehabilitacji ogólnoustrojowej to okres do sześciu tygodni.

Rehabilitacja w ośrodku dziennym służy z kolei tym pacjentom, którzy nie wymagają stałego nadzoru medycznego i całodobowego pobytu w lecznicy. Korzystają z niej chorzy wymagający rehabilitacji ogólnoustrojowej, kardiologicznej, pulmonologicznej, dzieci z zaburzeniami wieku rozwojowego, osoby z dysfunkcją narządu słuchu i mowy czy narządu wzroku.

- W przypadku rehabilitacji dziennej skierowanie może wystawić lekarz podstawowej opieki zdrowotnej albo lekarz specjalista z oddziału szpitalnego czy poradni specjalistycznej. W Małopolsce działa 106 ośrodków oferujących różne zakresy takiej rehabilitacji – najwięcej, 68, dziennych ośrodków rehabilitacji ogólnoustrojowej. W tym półroczu na sfinansowanie ich pracy małopolski NFZ zarezerwował ponad 53 mln zł. Nasze statystyki pokazują, że w ub. roku w Małopolsce z rehabilitacji dziennej we wszystkich zakresach skorzystały ponad 43 tys. osób. Na oddziałach stacjonarnych rehabilitowało się 20 tys. pacjentów - informuje Alaksandra Kwiecień, rzeczniczka prasowa małopolskiego oddziału NFZ.

źródło: NFZ Kraków
reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy