reklama
reklama

Komisja ds. pedofilii doniosła na biskupów [AKTUALIZACJA]

MAGAZYN, Wiadomości, 13.03.2021 14:30, DK
Komisja do spraw pedofilii zajęła się historią molestowanego Janusza Szymika, który padł ofiarą księdza pedofila, ówczesnego proboszcza parafii w Międzybrodziu Bielskim - Jana Wodniaka.
Komisja ds. pedofilii doniosła na biskupów [AKTUALIZACJA]
Całą sprawę szeroko opisaliśmy kilka miesięcy temu: Proboszcz pedofil z Międzybrodzia Bialskiego

Teraz wniosek o przeprowadzenie postępowania w sprawie podejrzenia popełnienia przestępstwa z art. 240 par. 1 k.k. złożyła w Prokuraturze Generalnej tzw. komisja ds. pedofilii

Kilku biskupów będzie odpowiadało na pytania prokuratora w sprawie związanej z wykorzystywaniem seksualnym byłego ministranta Janusza Szymika.

Sprawa dotyczy nie tylko rzeczonego wyżej proboszcza Jana Wodniaka ale również hierarchów kościelnych: Tadeusza Rakoczego [na zdjęciu], Stanisława Dziwisza, Romana Pindla i Piotra Gregera.

Mogą oni odpowiadać na podstawie art. 240 k.k., który mówi, że niezawiadomienie o przestępstwie jest karalne.

Art. 240 Kodeksu karnego mówi:

§ 1. Kto, mając wiarygodną wiadomość o karalnym przygotowaniu albo usiłowaniu lub dokonaniu czynu zabronionego określonego w art. 118, 118a, 120-124, 127, 128, 130, 134, 140, 148, 163, 166, 189, 252 lub przestępstwa o charakterze terrorystycznym, nie zawiadamia niezwłocznie organu powołanego do ścigania przestępstw, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

AKTUALIZACJA
Diecezja Bielsko-żywiecka wydała oświadczenie w tej sprawie:

Dostrzegając wielki dramat oraz ból, jaki przeżywają osoby pokrzywdzone, mając na uwadze ich prawo do sprawiedliwości oraz kierując się dobrem, także dzieci i młodzieży, uważamy współdziałanie z państwowymi organami ścigania za jedną z głównych zasad skutecznego zwalczania wykorzystania seksualnego małoletnich.

Zgodnie z nowelizacją prawa karnego, która weszła w życie 13 lipca 2017 roku oraz znowelizowanymi wytycznymi Konferencji Episkopatu Polski z 6 czerwca 2017 roku, wszystkie zgłoszone przypadki są przekazywane państwowym organom ścigania. Podczas spotkania z przedstawicielem państwowych organów ścigania kanclerz kurii przekazał również wszystkie zgłoszone przypadki z okresu przed nowelizacją wyżej wspomnianego prawa, w tym także sprawę, która jest przedstawiana w doniesieniach medialnych.

Pragniemy jeszcze raz przypomnieć, że sprawa przedstawiana w dzisiejszych doniesieniach medialnych została zbadana w 2014 roku, kiedy Biskup Roman Pindel, krótko po objęciu diecezji, otrzymał zgłoszenie o możliwości popełnienia przestępstwa:

06 stycznia 2014 – Bp Roman Pindel zostaje Biskupem Diecezji Bielsko-Żywieckiej

27 stycznia 2014 – przyjęcie zgłoszenia Pokrzywdzonego

14 lutego 2014 – rozpoczęcie dochodzenia wstępnego

24 czerwca 2014 – decyzja Kongregacji Nauki Wiary o rozpoczęciu karnego procesu administracyjnego

12 listopada 2014 – powołanie trybunału do przeprowadzenia karnego procesu administracyjnego

16 kwietnia 2015 – dekret karny kończący proces administracyjny

13 grudnia 2017 – prawomocny dekret Kolegium do Spraw Rekursów w Sprawach Zarezerwowanych Kongregacji Nauki Wiary

Deklarujemy dalszą współpracę z państwowymi organami ścigania, szczególnie w sprawach mających na celu ochronę dzieci i młodzieży i wyjaśnianie zgłaszanych przypadków nadużyć wobec osób małoletnich.

Centrum Informacyjno-Medialne
Diecezji Bielsko-Żywieckiej

reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy