reklama
reklama

Kolejne nagrody dla licealistek z „Wadowity”

MAGAZYN, Wiadomości, 16.05.2023 09:30,
Kolejne nagrody dla licealistek z „Wadowity”
Okazuje się, że to nie tylko pęd do zdobywania ścisłej wiedzy, ale i poszukiwania humanistyczne i artystyczne przyciągają najzdolniejszą młodzież z regionu do I LO im. Marcina Wadowity, w Wadowicach, czego kolejnym dowodem są sukcesy licealistek z tej szkoły w 43. Małopolskim Festiwalu Artystycznym Młodzieży, którego Gala Finałowa odbyła się 15 maja w krakowskim teatrze „Groteska”.

Tym razem w kategorii „dziennikarstwo i literatura” były to wyłącznie najwyższe laury dla reprezentantek redakcji pisma szkolnego „Peryskop”: Zosia Kowalska zdobyła Grand Prix za najbardziej oryginalny zestaw prac publicystycznych i literackich, a miarą uznania dla niej było wykorzystanie jej wiersza w oryginalnej formie wizualnej nawet przy prezentacji prac... plastycznych, zaś Mai Janoszek przyznano pierwszą nagrodę za reportaż i opowiadanie w tej samej kategorii.

Dziewczyny pisały m.in. o prawie do wolności wypowiedzi, konieczności chronienia natury i ludowych tradycji czy blaskach i cieniach tzw. ”klikalności”. W pokonanym polu pozostawiły m.in. licealistów z I LO w Andrychowie i ze znanych liceów krakowskich, którym przyznano pozostałe nagrody i wyróżnienia. W czasie tzw. Biesiady Literackiej przewodnicząca jury znana pisarka Zośka Papużanka przyznawała, że prace właściwie bez żadnych większych poprawek nadawałyby się do publikacji w profesjonalnych wydawnictwach i czasopismach.

- Po raz kolejny okazuje się, że „Wadowita” to nie tylko potęga maturalna w zakresie przedmiotów ścisłych i przyrodniczych oraz znakomitość w humanistycznych, ale także dobry adres dla młodych, poszukujących artystycznej „duszy”. Moim zadaniem jest tylko wyłowić diamenty i potem „oszlifować” je na tyle skutecznie, aby mogły zabłysnąć pełnym blaskiem, o czym świadczy wieloletnia już dominacja dziennikarzy i literatów „Peryskopu” w małopolskim FAM-ie – komentuje Henryk Odrozek, polonista w „Wadowicie”, twórca i opiekun redakcji „Peryskopu”.Informacja prasowa
reklama

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy