reklama
reklama

Historia kredytowa jest potrzebna! Co możesz zrobić, by ją mieć?

MAGAZYN, Wiadomości, 28.02.2020 07:20, Materiał Partnera
Szybka pożyczka online, kredyt gotówkowy, a może kredyt hipoteczny? Jeżeli zastanawiamy się nad którymkolwiek z powyższych rozwiązań, to z pewnością przydatna będzie wiedza dotycząca tego, jak zwiększyć swoją zdolność kredytową. Bez niej wzięcie pożyczki będzie niemożliwe!
Historia kredytowa jest potrzebna! Co możesz zrobić, by ją mieć?


Historia kredytowa i zdolność kredytowa – dwa najważniejsze pojęcia przy staraniu się o pożyczkę

Pożyczki i kredyty są świetnym sposobem na uzyskanie szybkiego zastrzyku gotówki. W zdecydowanej większości przypadków trudno się nimi nie posługiwać przy finansowaniu droższych inwestycji. Nie każdy jednak jest w stanie otrzymać kredyt.

Składając wniosek o pożyczkę, kredytodawca w pierwszej kolejności sprawdzi zdolność kredytową klienta. Zdolność ta oznacza możliwość spłaty przyszłych zobowiązań w wyznaczonym terminie i jest najważniejszym czynnikiem branym pod uwagę przy rozpatrywaniu wniosku. Na zdolność kredytową najbardziej wpływają następujące elementy:

  • wysokość wynagrodzenia,

  • staż i regularność pracy,

  • forma zatrudnienia – umowa o pracę, umowa cywilnoprawna,

  • historia kredytowa,

  • liczba osób będących na utrzymaniu wnioskodawcy,

  • wiek i koszty utrzymania gospodarstwa domowego.

Każdy ma wpływ na to, czy bank lub inna instytucja finansowa rozpatrzy wniosek pozytywnie, czy też negatywnie. Doskonałym tego przykładem jest historia kredytowa, o którą warto zadbać. To parametr, który obrazuje wszystkie dotychczasowe zadłużenia wnioskodawcy. W większości przypadków kredytodawcy sprawdzają klienta w różnych bazach danych, a także w bazach dłużników. Pewnego rodzaju wyjątkiem mogą być takie rozwiązania, jak bezpieczne chwilówki online. Formalności są ograniczone do minimum, w rezultacie czego procedura otrzymania dofinansowania jest wtedy znacznie szybsza.

Jak zwiększyć szanse na kredyt? Budowanie historii kredytowej krok po kroku

Wbrew pozorom osoba, która nigdy nie miała żadnego kredytu, będzie w gorszej sytuacji względem kogoś, kto brał pożyczkę i wykazywał trudności w regularnej spłacie. Brak historii kredytowej powoduje, że kredytodawca nie ma żadnych informacji, nie wie, czego może się spodziewać od swojego klienta.

Aby zwiększyć szansę na przyznanie kredytu, należy zbudować odpowiednią historię kredytową. W jaki sposób można to zrobić? Bardzo łatwo – wystarczyć może zdecydowanie się na wzięcie mniejszych zobowiązań wcześniej. Taka metoda polecana jest zwłaszcza osobom, które stoją przed wyborem kredytu hipotecznego lub innego kredytu na dużą ilość pieniędzy. Warto więc wcześniej wziąć mniejszą pożyczkę, nawet jeśli się jej nie potrzebuje. Terminowa spłata zostanie zapisana w historii kredytowej i sprawi, że będzie ona pozytywna.

Kolejnym, bardzo podobnym rozwiązaniem będzie zakup różnych rzeczy na raty. Zakupy na raty także przekładają się na historię kredytową. To sposób nie tylko wygodny, ale również oszczędny, ponieważ wiele banków współpracujących z największymi sklepami stacjonarnymi i internetowymi oferuje bardzo niskie oprocentowanie lub nawet raty 0%.

Pozostałe praktyczne sposoby na dobrą historię kredytową

Jeżeli dotychczas nie korzystało się z kredytu odnawialnego, przed wnioskowaniem o większy kredyt, warto poprosić o limit kredytowy na koncie. W większości przypadków procedura trwa zaledwie kilka minut. Całość można zrealizować na platformie internetowej banku lub poprzez aplikację mobilną. Analogicznie warto wnioskować o kartę kredytową. Obydwa warianty pomogą w kształtowaniu pozytywnej historii kredytowej. Warto dodać, że z limitu wcale nie trzeba korzystać, aby dobrze wpłynął on na historię. Z kolei karta kredytowa daje możliwość robienia darmowych zakupów bez oprocentowania. Aby tak było, należy jednak spłacić całe zobowiązanie w okresie bezodsetkowym.

Następnym sposobem jest wzięcie szybkich pożyczek online, proponowanych przez firmy pożyczkowe. Pożyczki pozabankowe mogą być doskonałym sposobem na budowanie świetnej historii kredytowej. Wybierać można spośród różnego rodzaju produktów, które będą dopasowane do indywidualnych potrzeb pożyczkobiorcy. Warto też rozważyć wzięcie kilku mniejszych pożyczek. Aktywnie, terminowo spłacany kredyt będzie z pewnością atutem w oczach algorytmu, odpowiadającego za oszacowanie historii kredytowej.

Ostatecznie warto polecić sprawdzanie raportów BIK, KRD i innych baz dłużników. Samodzielną należy robić zwłaszcza przed wzięciem kolejnego zobowiązania. Czasem może się okazać, że posiada się jakiś mały dług sprzed lat, o którym zupełnie się zapomniało.


reklama

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Brak komentarzy