reklama
reklama

Finał sprawy biskupa Jana Szkodonia

MAGAZYN, Wiadomości, 23.07.2021 14:30, red
Nuncjatura Apostolska wydała komunikat dotyczący procesu kanonicznego karno-administracyjnego dotyczącego biskupa Jana Szkodonia.
Finał sprawy biskupa Jana Szkodonia
Komunikat Nuncjatury Apostolskiej w Polsce dotyczy sprawy, która swój początek ma w lutym 2020 roku. Wtedy to pojawiły się oskarżenia wobec bp. Jana Szkodonia o molestowanie 15-latki, do czego miało dojść e 25 lat wcześniej.

Biskup zaprzeczył zarzutom w wydanym przez siebie oświadczeniu, jednocześnie opuścił Archidiecezję Krakowską, w której pełnił rolę biskupa pomocniczego.

Teraz komunikat, wieńczący kościelne śledztwo, wydała Nuncjatura Apostolska. Biskupowi Szkodoniowi winy nie udowodniono. Biskupowi winy nie udowodniono.
Wskazano jedynie na "nierozważne zachowanie" - w mieszkaniu spotykał się małoletnią bez zgody jej rodziców.

Poniżej zamieszczamy komunikat Nuncjatury Apostolskiej:

"Działając na podstawie obowiązujących przepisów prawa kanonicznego, Stolica Apostolska – w następstwie formalnego zgłoszenia – przeprowadziła proces karno-administracyjny dotyczący rzekomego wykorzystania seksualnego osoby małoletniej przez bp. Jana Szkodonia.

Po dokładnej analizie zebranych materiałów dowodowych i po przesłuchaniu powołanych świadków, wina bp. Jana Szkodonia nie została udowodniona (non constat).

W toku postępowania stwierdzono natomiast nierozważne zachowanie bp. Jana Szkodonia wobec małoletniej, polegające na przyjmowaniu jej w prywatnym mieszkaniu bez obecności jej rodziców, pozostających od lat w znajomości z biskupem.

W związku z powyższym, bp. Janowi Szkodoniowi została wymierzona pokuta, polegająca na trzymiesięcznych rekolekcjach zamkniętych, poświęconych na refleksję i modlitwę. Biorąc pod uwagę, że od lutego 2020 r. bp Jan Szkodoń przebywał w odosobnieniu, należy stwierdzić, że powyższą pokutę już odbył.

Akta procesu karno-administracyjnego zostały przekazane do Stolicy Apostolskiej. Na forum kanonicznym sprawę należy uznać za zakończoną, a dekret karny za prawomocny. Osoby zainteresowane zostały odpowiednio poinformowane o zakończeniu procesu kanonicznego.

Warszawa, 23 lipca 2021 r."

Nuncjatura Apostolska w Polsce

reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy