reklama
reklama

Fenomen sushi — skąd wzięła się ta popularność?

MAGAZYN, Wiadomości, 16.02.2023 10:01,
Kuchnia japońska jest jedną z najpopularniejszych i zdecydowanie najsmaczniejszych kuchni na całym świecie. Egzotyczne i często dość odważne połączenia smaków potrafią zaspokoić nawet najbardziej wybrednych smakoszy dań azjatyckich. To właśnie z Japonii wywodzi się tak lubiane na całym globie sushi — prawdziwy fenomen kuchni japońskiej, który wciąż zyskuje na popularności.
Fenomen sushi — skąd wzięła się ta popularność?

Potęga smaku w jednym kawałku

Sushi najczęściej spotykamy w postaci okrągłej porcji ryżu z rybą, warzywami lub owocami morza. Coraz częściej spotyka się nawet sushi z kurczakiem, choć jest to wariant tego dania robiony specjalnie pod Europejczyków, którzy nie przepadają za surową rybą. Ryż zawijany jest wodorosty i podawany z najróżniejszymi dodatkami — imbirem, sosem wasabi, sezamem czy sosem sojowym. Warto tutaj zaznaczyć, że w tradycyjnym sushi praktycznie unika się stosowania przypraw — im mniej dodatków, tym pełniejszy smak oryginalnego dania.

Dzisiaj restauracje serwujące sushi znajdują się w większości europejskich miast i w niemal wszystkich stolicach. Niesamowite bogactwo smaku, setki lat tradycji i niezliczone możliwości przyrządzania tego dania sprawiły, że sushi jest uwielbiane praktycznie wszędzie.

Więcej na temat sushi znajdziesz na: https://sushifoodfactor.pl/

Smak kształtowany przez tysiąc lat

Warto wiedzieć, że historia sushi zaczyna się już w VIII wieku naszej ery. W 718 roku odnotowano w kulturze japońskiej pierwszą pisemną wzmiankę o tej niezwykłej potrawie. Wówczas jednak do zrobienia sushi wykorzystywano wyłącznie ryż i surową rybę. Z czasem powstały kolejne odmiany tego dania, a ta najpopularniejsza pojawiła się dopiero w XVIII wieku.

Obecnie sushi to już nie tylko ryż, owoce morza, warzywa i ryby. Coraz częściej w restauracjach spotyka się wymyślne warianty tej potrawy, podawane z orzechami, żółtym serem czy nawet z nutellą. Takie eksperymenty mają nawet swoją nazwę: fusion sushi. W rezultacie powstaje jeszcze więcej smaków, które ciężko porównać do czegokolwiek innego.

Aspekty zdrowotne

Sushi to nie tylko bogactwo smaku, ale również danie zdrowe, wykwintne i lekkostrawne. Spożywanie tradycyjnego japońskiego sushi może mieć korzystny wpływ na tarczycę, wzrok, kości i stan skóry. Poszczególne składniki i wartości odżywcze będą też powodować wzrost ogólnej odporności.

Poza tym, sushi jest daniem niskokalorycznym i lekkostrawnym, dlatego też może być dobrym wyborem dla osób, które muszą zadbać o swoją wagę. Sushi jest też fenomenem z innego powodu. Danie to można bowiem zjeść zarówno na śniadanie, jak i obiad czy kolację. W zależności od potrzeb możemy sięgnąć po rolki mniej lub bardziej kaloryczne.

Co więcej, sushi można też zrobić samodzielnie w domu. Wystarczy kupić ulubioną rybę lub zainwestować w owoce morza (krewetki, paluszki krabowe, kalmary itp.), warzywa, ryż do sushi, wodorosty (płatki nori), ocet ryżowy, imbir, sos sojowy i wasabi. Konieczne będzie też posiadanie specjalnego zestawu do robienia sushi. Całe dane możemy wzbogacić ulubionymi dodatkami, aby osiągnąć wyjątkowy i satysfakcjonujący smak.


- ARTYKUŁ SPONSOROWANY -

reklama

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Brak komentarzy