reklama
reklama

Estońska przygoda uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Wadowicach

MAGAZYN, Wiadomości, 15.03.2023 11:31, NEWSY CZYTELIKÓW
Estońska przygoda uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Wadowicach

Realizowany w wadowickiej „Dwójce” projekt Erasmus+ np. „European Cultural Heritage out of the classrooms – E.C.H.O.” na ma celu umożliwienie uczniom poznawania europejskiego dziedzictwa kulturowego w krajach partnerskich – Polsce, Włoszech, Hiszpanii i Estonii. W tych państwach znajdują się szkoły, które cztery lata temu podjęły decyzję o współpracy i realizacji międzynarodowej inicjatywy dającej uczniom i nauczycielom szansę obcowania z historią i tradycją innych krajów oraz doskonalenia języka angielskiego w praktyce.

Po wizycie we włoskim San Giovanni Rotondo w kwietniu 2022 roku i w Wadowicach we wrześniu ubiegłego roku przyszedł czas na grudniowe odwiedziny w ośnieżonej Narvie, siedzibie estońskiego partnera – szkoły Narva Paju Kool. Estończycy zaprosili rówieśników w czasie zimy, chcąc pokazać specyficzny klimat kraju położonego na północnym wschodzie Europy. Dla włoskich i hiszpańskich nastolatków, przyzwyczajonych do łagodnych zim, ilość śniegu okazała się trudna do wyobrażenia, za to doskonała do zabaw w śnieżki, w których aktywnie uczestniczyli członkowie polskiej delegacji: Alicja Gajdemska – Wagner, Oliwia Frączek, Oskar Urbaś, Olivier Spisak i Adam Grygiel. Oprócz uczniów do Narvy przyjechali również nauczyciele. Opiekę nad grupą polską sprawowała nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej - Joanna Wojnowska i nauczycielka języka angielskiego Iwona Majkowska – Kochan (koordynator projektu).

Tematem przewodnim wizyty, oprócz szeroko rozumianej integracji młodzieży, było poznanie przeszłości i współczesności Estonii. W tym celu uczestnicy wzięli udział w licznych warsztatach kulturoznawczych np. tradycyjnych gier ludowych, piosenek, tańców, prezentacji strojów folkorystycznych, malowania magnesów, tworzenia ozdób świątecznych oraz wycieczkach. Duże wrażenie na gościach zrobiło samo położenie Narvy – na granicy rzecznej z Rosją, co przez wieki determinowało historię tego regionu. O burzliwych dziejach miasta świadczy malowniczo położony zamek, którego tajemnice poznano w czasie zwiedzania, podziemne lochy ciągnące się pod centrum miejscowości oraz muzeum, w którym odtworzono zabytkowe kamienice zburzone w czasie wojny. Młodzież miała także okazję odwiedzić Polar Manor – rezydencję badaczy Arktyki i wziąć udział w warsztatach „przenoszących” zwiedzających do XIX wieku. Współczesność Narvy jej mieszkańcy pokazali w nowoczesnym budynku uniwersytetu, mówiąc o kierunkach rozwoju edukacji tj. położeniu nacisku na naukę języków obcych i technologii informacyjnych.

Ostatni dzień wyjazdu poświęcony był zwiedzaniu Tallina – stolicy Estonii, z jego ponad tysiącletnią historią i niezwykłym urokiem starego miasta. Uczestnicy mogli podziwiać budynki w różnych stylach architektonicznych, pochodzące z różnorodnych epok, które stały się miejscem akcji wielu europejskich filmów kostiumowych ze względu na ich niepowtarzalny wygląd. Spacer po Tallinie, mimo siarczystego mrozu, okazało się doskonałą okazją do poznania estońskich legend i tajemnic miasta, nad którym górują dwie charakterystyczne wieże – Wysoki Herman i Gruba Małgorzata.

Projekt „Erasmus+ np. „European Cultural Heritage out of the classrooms – E.C.H.O.” jest trzecim projektem finansowanym ze środków europejskich realizowanym w Szkole Podstawowej nr 2 w Wadowicach. Ich efekty przyczyniają się do podniesienia jakości pracy szkoły i dają możliwość bezpośrednich kontaktów uczniów i nauczycieli w celu wzajemnego poznania się, wymiany doświadczeń i doskonalenia umiejętności językowych. Dyrektor Szkoły Gabriela Kwarciak zapowiada realizację kolejnych projektów.

Iwona Majkowska - Kochan


















Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy