reklama
reklama

Do czego najlepiej sprawdzi się oczyszczarka strumieniowa?

MAGAZYN, Wiadomości, 22.01.2021 09:58,
Do czego najlepiej sprawdzi się oczyszczarka strumieniowa?

W szeroko rozumianym przemyśle stosuje się mnóstwo specjalistycznych urządzeń, które służą do konkretnych celów. Jednym z nich jest oczyszczarka strumieniowa, określana potocznie mianem piaskarki. Działa ona w taki sposób, że pod wpływem wysokiego ciśnienia powietrza wypycha ze swojego wnętrza materiał ścierny w postaci piasku bądź śrutu, usuwając za jego pomocą zanieczyszczenia z rozmaitych powierzchni.

Duża skuteczność to podstawowa zaleta

Standardowa oczyszczarka strumieniowa wykorzystuje nieskomplikowane zjawisko oparte na energii kinetycznej oraz wytrzymałości powierzchniowej. Polega ono na tym, że jeśli uderzymy jakimś materiałem mniej trwałym w trwalszy, wówczas ryzyko uszkodzenia tego drugiego jest minimalne.

Omawiane urządzenie pozwala zatem niezwykle precyzyjnie wyczyścić dany obiekt nawet z najgłębszych zabrudzeń bez naruszania jego powierzchni. Taki efekt nie jest z pewnością możliwy do uzyskania przy zastosowaniu tradycyjnych preparatów chemicznych.

Oczywiście wiele tutaj zależy od rodzaju materiału ściernego, który musi być koniecznie dostosowany do konkretnego przedmiotu. Najczęściej role tę pełni zwykły piasek kwarcowy, a nieco rzadziej śrut staliwny, garnet (minerał z rodziny krzemianów), elektrokorund czy szlaka pomiedziowa.

Eliminacja zanieczyszczeń to podstawa

Nowoczesne oczyszczarki strumieniowe są zróżnicowane pod względem budowy. Największą popularnością cieszą się mobilne modele pneumatyczne zasilane sprężonym powietrzem o ciśnieniu w przedziale 3-8 bar. Oprócz tego wyróżniamy jeszcze wersje kabinowe, przelotowe (zawieszkowe), rolkowe, ze stołem obrotowym, bębnowe, a także z trawersem przesuwnym.

Ich podstawowe zastosowanie to usuwanie z powierzchni metalowych starych powłok malarskich i lakierniczych, rdzy, zendry (warstwy zaschniętych tlenków metali), wypływek oraz wszelkich innych zanieczyszczeń, które negatywnie wpływają na stan wizualny lub użytkowy danego obiektu.

Omawiane maszyny zdecydowanie najczęściej służą do szybkiego i efektywnego oczyszczania m.in. felg samochodowych, konstrukcji wykonanych ze stali (np. szkieletów hal magazynowych), kadłubów statków i jachtów, odlewów, dużych zbiorników na ciecze, narzędzi warsztatowych oraz murów i fasad budynków.

Pozostałe zastosowania

Oprócz czyszczenia urządzenia strumieniowe mogą też być z powodzeniem wykorzystywane do nadawania wybranej powierzchni optymalnej chropowatości. Jest to konieczne w celu przygotowania jej pod malowanie czy metalizację natryskową (branża budowlana, remontowa itp.). Ponadto do ich istotnych zadań zaliczamy: wygładzanie obiektów (a tym samym zwiększanie ich atrakcyjności), obróbkę o charakterze wykończeniowym (dotyczy to w szczególności wyjątkowo delikatnych elementów), utwardzanie powierzchni (tzw. shot peening), a także przecinanie twardych materiałów. W tym ostatnim przypadku oczyszczarka posiada zazwyczaj formę zamkniętej skrzyni, w której zostaje umieszczony konkretny przedmiot, a następnie poddany obróbce w oparciu o zaprogramowane parametry.

Artykuł powstał we współpracy merytorycznej z https://www.contracor.com.pl/

reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Brak komentarzy