reklama

Dieta ketogeniczna - o co tyle hałasu?

MAGAZYN, Wiadomości, 14.04.2023 08:36, ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dieta ketogeniczna cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, a jej popularność od wielu miesięcy nieustannie wzrasta. Ma ona swoich zwolenników i przeciwników, a praktycznie każdy z nas zna kogoś, kto przynajmniej przez chwilę stosował założenia keto diety. Na czym ona polega? Dlaczego jest o niej tak głośno?
Dieta ketogeniczna - o co tyle hałasu?

Dieta ketogeniczna - co to?

Dieta ketogeniczna, znana również jako dieta keto, to wysokotłuszczowa, niskowęglowodanowa dieta, która może pomóc w utracie wagi, poprawie zdrowia metabolicznego i zmniejszeniu ryzyka chorób przewlekłych. Dieta ta opiera się na zasadzie indukcji ketozy, co oznacza, że ​​organizm przechodzi z wykorzystywania węglowodanów jako głównego źródła energii na spalanie tłuszczu. Mówiąc wprost - tłuszcz staje się najlepszym paliwem dla organizmu.

Założenia keto diety

Zazwyczaj w diecie ketogenicznej spożywa się około 70-80% kalorii z tłuszczu, 15-20% z białka i tylko 5-10% z węglowodanów. To znaczy, że ​​osoba, która spożywa 2000 kalorii dziennie, powinna dostarczać tylko 20-50 gramów węglowodanów. Taki restrykcyjny plan żywieniowy wymaga dokładnego planowania i ścisłego monitorowania, aby zapewnić odpowiednią ilość składników odżywczych i uniknąć skutków ubocznych. Warto skorzystać z pomocy doświadczonego dietetyka, który pomoże ułożyć odpowiedni jadłospis - zwłaszcza na okres keto adaptacji.

Składniki odżywcze na diecie ketogenicznej

Jednym z głównych składników diety ketogenicznej jest tłuszcz. Spożywanie tłuszczów roślinnych, takich jak awokado, orzechy i oliwa z oliwek, może pomóc w utrzymaniu odpowiedniego poziomu tłuszczu w diecie. Tłuszcze zwierzęce, takie jak masło, smalec i tłuste mięso, również są ważnym źródłem energii, ale powinny być spożywane z umiarem, ponieważ mogą zawierać duże ilości nasyconych kwasów tłuszczowych.

Białko jest również ważnym składnikiem diety ketogenicznej. Spożywanie białek z kurczaka, jajek i ryb może pomóc w utrzymaniu masy mięśniowej podczas utraty wagi. Jednakże, spożywanie zbyt dużych ilości białka może spowodować przekształcenie go w glukozę i zahamowanie procesu ketogenezy.

W diecie ketogenicznej spożywa się również bardzo mało węglowodanów. Węglowodany złożone, takie jak chleb, makaron i ryż, są zastępowane węglowodanami prosto-łańcuchowymi, takimi jak warzywa zielone. Zaleca się unikanie węglowodanów prostych, takich jak cukier, słodycze i napoje gazowane.

Korzyści wynikające ze stosowania diety ketogenicznej

Dieta ketogeniczna ma wiele potencjalnych korzyści zdrowotnych. W badaniach wykazano, że może pomóc w zmniejszeniu masy ciała, poprawie zdrowia metabolicznego i zmniejszeniu ryzyka chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca typu 2, choroba serca i niektóre rodzaje nowotworów.

Stosowanie diety ketogenicznej wpływa korzystnie nie tylko na stan zdrowia fizycznego, ale również na samopoczucie psychiczne. Co więcej - stosowanie tłuszczu jako paliwa dla organizmu znacząco poprawia pracę mózgu, możliwość koncentracji, a osoby będące na diecie ketogenicznej znacznie lepiej się wysypiają i odczuwają znacznie większy poziom energii.

Więcej informacji na temat diety ketogenicznej znajdziesz na stronie https://ketodietetyk.pl/dieta-ketogeniczna-dla-poczatkujacych/


- Artykuł sponsorowany -

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Brak komentarzy