reklama

Biskup z Boliwii poświęcił wyremontowaną kaplicę [FOTO]

, MAGAZYN, Wiadomości, 14.06.2021 18:20, PG
Na tę uroczystość mieszkańcy kaplicy czekali od lat.
Biskup z Boliwii poświęcił wyremontowaną kaplicę [FOTO]

W poniedziałek (14.06.) o godz. 17:00 pierwszy raz po latach sprawowano mszę świętą w starej kaplicy św. Bartłomieja Apostoła i św. Łukasza Ewangelisty w Zagórniku. Uroczystości przewodniczył i dokonał ponownego poświęcenia biskup Stanisław Dowlaszewicz, biskup pomocniczy w Santa Cruz w Boliwii.

W ostatnich latach kamienica przeszła gruntowny remont, który polegał na m.in. na konserwacji ścian, ołtarza, tabernakulum, rzeźby św. Franciszka i Antoniego, obrazu „Matka Boska z Dzieciątkiem” oraz innych obrazów i rzeźb. Wykonywane zostały też roboty elektryczne, remont posadzki wnętrza kaplicy, remont ścian i chóru.

Roboty przeprowadziła firma Renowo z Jaworzna za kwotę prawie 900 tys. zł. Gmina Andrychowa pozyskała na ten cel dotację ze stowarzyszenia LGD Wadoviana. Ma uroczystości pojawił się m.in. burmistrz Tomasz Żak, przewodniczący Rady Miejskiej Roman Babski, Radny Władysław Żydek.


xxx

Murowana kaplica z drewnianą dzwonnicą powstała w 1811r w Zagórniku dzięki darom Ł. Polaka i Ł. Pudło. W 1884r. została znacznie rozbudowana i uzyskała efektowną wieżyczkę przy fasadzie frontowej. W 1865r. w ołtarzu głównym został umieszczony obraz Matki Bożej Królowej Nieba i Ziemi według szkicu Jana Matejki. W 1993r. obraz ten został przeniesiony do nowego kościoła pod wezwaniem św. Bartłomieja Apostoła i św. Łukasza Ewangelisty w sąsiedztwie Kaplicy.

Pod koniec 2012 roku na wniosek parafii św. Bartłomieja i św. Łukasza w Zagórniku, Wojewódzki Konserwator Zabytków wpisał obiekt do rejestru zabytków Małopolski.

W 2014 roku wymieniono poszycie dachu kaplicy, wykonano renowację ścian, utwardzenie terenu i wybudowano instalację kanalizacji deszczowej.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy