11-latkowie w 32-osobowej klasie? Taki los czeka dzieci od września w podstawówce w Wieprzu

, MAGAZYN, Wiadomości, 11.08.2020 20:00, PG
Rodzice nie zgadzają się na gminne plany połączenia szkolnych klas. Obniżony poziom nauczania, to tylko jeden z szeregu ich argumentów.
11-latkowie w 32-osobowej klasie? Taki los czeka dzieci od września w podstawówce w Wieprzu

Powrót do szkół we wrześniu

Decyzją ministra edukacji, mimo pandemii, we wrześniu dzieci i młodzież wrócą do szkół. Jest to dobra informacja dla rodziców i samych uczniów, którzy po nauce zdalnej, spragnieni są kontaktu z rówieśnikami.

Nie wszyscy jednak się cieszą. Okazuje się Szkoła Podstawowa nr 1 w Wieprzu im. Jana Pawła II tak zbulwersowała rodziców, że postanowili interweniować w Kuratorium Oświaty w Krakowie. O co chodzi?

Połączenie klas

Otóż organ prowadzący, czyli gmina Wieprz, zdecydowała się na połączenie dwóch klas trzecich w jedną 32 – osobową klasę czwartą. Należy dodać, że wśród uczniów są osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności, które wymagają dodatkowej uwagi.

Rodzice ostro sprzeciwiają się takiemu załatwieniu sprawy. Nie trudno przyznać im racji, bo jak nauczyciel ma zapanować na tak liczną grupą 11 – latków? Nie mówiąc już o indywidualnej pracy z uczniem, zarówno zdolnym, jak i tym mającym trudności. Zdaniem rodziców tak liczna klasa drastycznie ograniczy dostęp wychowawcy do ucznia. Dzieci nie będą miały co liczyć na uwagę nauczyciela, przez co zapewne wystąpią u nich trudności w nauce.

Niewątpliwe są to gorsze warunki rozwoju, jak i odpoczynku dla uczniów.

Rodzice protestują

Rodzice przypadkiem dowiedzieli się o łączeniu klas. Teraz szukają pomocy gdzie się da, bo chcą żeby ich dzieci miały dobry start. – To my dorośli jesteśmy odpowiedzialni za rozwój umysłowy i fizyczny dziecka, a nie będzie to w pełni możliwe w tak licznej klasie. Kategorycznie sprzeciwiamy się również dyskryminacji naszych dzieci w porównaniu z ościennymi gminami, gdzie nie ma tak licznych klas.- stanowczo mówią rodzice. Pod pismem w tej sprawie do Małopolskiej Kurator Oświaty podpisali się rodzice wszystkich 32 uczniów.

Argumentów przemawiających za pozostawieniem podziału klas jest cała masa. Począwszy od utrudnieniach w nauce, po pandemię koronawirusa i możliwość zachowania 2 m odstępów między uczniami.

Co spowodowało taką decyzję gminy? Oszczędności?

Wójt Małgorzata Chrapek jest nieugięta w swojej decyzji i powołuje się na Statut Zespołów Szkół Samorządowych gminy Wieprz, zgodnie z którym klasa może liczyć 32 osoby. Wójt pocieszająco dodaje też, że lekcje informatyki, języka obcego i wf-u będą odbywały się z podziałem na grupy.

Kuratorium nie rekomenduje łączenia klas

Małopolski Kurator Oświaty nie rekomenduje łączenia przyszłych klas czwartych, ale obiecuje tylko że będzie monitorował pracę szkoły.

Czy gmina, która całkiem dobrze stoi finansowo i raczej nie tonie w długach, będzie oszczędzać na dzieciach?Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Wikta, 12.08.2020 10:12

ernest Spróbuj Ty analfabeto...

wieprzowianin, 12.08.2020 09:29

Andriu! Podział na grupy na lekcjach językowych to też niestety ściema. Wiadomo przecież, że przykładowo w piątych klasach (teraz już szóstych) język angielski nie był dzielony, a klasy te są liczne (ok. 28 osób). Poziom w tej szkole z pewnością jest wysoki ;) Teraz wójt obiecuje, że zapewni dzieciom podział na grupy. Jakaż ona łaskawa...

Zenobiusz Kuśmider, 12.08.2020 08:37

Erneście! Mogłeś wyrazić to dobitniej: ,, szkoa ot dafna nie óczy'. To byłaby już teza poparta twardymi dowodami. Czy za daleko idące wnioski wyciągam?

Andriu, 12.08.2020 06:58

ten dodatkowy nauczyciel to była jakaś pani na stażu, która nie wiele pani wychowawczyni pomagała

Andriu, 12.08.2020 06:57

po raz kolejny Pani wójt udowadnia że ma dobro dzieci głęboko .... Moje dziecko w klasie 1-3 uczyło się w klasie 27 osobowej z dodatkowym nauczycielem. Niestety potwierdzam, że w takiej sytuacji nauczyciel nie dał rady podejść indywidualnie do każdego z uczniów, był to rocznik łączony z sześciolatkami w tym . Nauczycielka na każdej wywiadówce chwaliła, że jest część dzieci wybitnych, (dziwnym trafem byli to sami siedmiolatkowie). również prosiliśmy o podzielenie klasy jednak nie było kasy na dodatkowy etat nauczyciela.

barte, 11.08.2020 19:55

Chcieliście PIS to macie bankrutujące państwo

Turboplazmotron, 11.08.2020 19:25

Ciekawe czy w Andrychowie burmistrz i jego świta dotrzyma słowa i zostawi klasy z byłej SP3 w SP2 czy połączy z innymi oddziałami?

ernest, 11.08.2020 19:00

szkola od dawna juz nie óczy