Po posiedzeniu sztabu kryzysowego: czerwona strefa nam nie grozi, chyba że...

, Polityka, Wiadomości, KORONAWIRUS - wiadomości, 10.08.2020 17:00, red
Od soboty powiat oświęcimski w związku z dużą ilością zachorowań na koronawirusa znalazł się w tzw. żółtej strefie.
Po posiedzeniu sztabu kryzysowego: czerwona strefa nam nie grozi, chyba że...
W całym powiecie oświęcimskim obowiązują większe niż gdzie indziej obostrzenia i ograniczenia - m.in. w przyjęciach weselnych może uczestniczyć nie więcej niż 100 osób.

Dziś z udziałem włodarzy miast i gmin powiatu oświęcimskiegoiu, komendantów służb oraz dyrektorów powiatowych placówek odbyło się posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Wideokonferencji przewodniczył wicestarosta Paweł Kobielusz. Dyskutowano o aktualnej sytuacji epidemiologicznej w związku ze wzrostem liczby zakażeń koronawirusem w naszym powiecie.

Wicestarosta Paweł Kobielusz przypomniał, że w związku z umieszczeniem przez Ministerstwo Zdrowia naszego powiatu w tzw. żółtej strefie, od soboty obowiązują obostrzenia. Następnie poprosił Andrzej Stasiuka, dyrektora Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Oświęcimiu o przybliżenie aktualnej sytuacji w naszym powiecie.Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Oświęcimiu stwierdził, że sytuacja jest ogólnie znana. Powiedział, że wraz z Policją od soboty monitorowane są obiekty użyteczności publicznej pod kątem przestrzegania zaostrzonych norm sanitarnych.

– Nasza powiatowa społeczność jest zdyscyplinowana – wyznał Andrzej Stasiuk.

– Nie wpadniemy do czerwonej strefy, chyba że pojawią się niespodziewane ogniska. Podstawą jest noszenie maseczek, stosowanie środków ochrony osobistej, utrzymywanie odpowiednich odległości – dodał.

Optymizmu szefa powiatowego Sanepidu nie podzielił prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut. Włodarza zaniepokoiła duża liczba zarażeń wśród mieszkańców sąsiedniej gminy Brzeszcze, co niepokojąco zawyża statystkę zachorowań w całym powiecie.

Andrzej Stasiuk odparł, że na terenie gm. Brzeszcze nie ma ogniska epidemii, a osoby zakażone koronawirusem to pracownicy pobliskich śląskich kopalń i tam się zakaziły.

Szef Sanepidu odniósł do okrojonych, weekendowych komunikatów PSSE w Oświęcimiu, w których zabrakło wyszczególnienia liczby zakażonych w poszczególnych gminach. Dyrektor Sanepidu odparł, że wynikało to tylko i wyłącznie ze szczupłości kadr placówki, a w dzisiejszym komunikacie podano już pełną informację.

Edward Piechulek, dyrektor Szpitala Powiatowego w Oświęcimiu powiedział, że w placówce przy ul. Wysokie Brzegi sytuacja jest stabilna, a pacjenci z podejrzeniem zakażenia koronawirusem są kierowani do szpitala jednoimiennego w Krakowie.

Policja i Państwowa Straż Pożarna pracują stabilnie. W PSP wprowadzono system 4-zmianowy.

Renata Fijałkowska, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Oświęcimiu przedstawiła sytuacje w funkcjonujących na naszym terenie 3 Domach Pomocy Społecznej. W placówkach obowiązuje zakaz odwiedzin i wyjść.

Podsumowując wideokonferencję, wicestarosta Paweł Kobielusz wyraził nadzieję, że sytuacja w naszym powiecie się uspokoi i niebawem wrócimy do normalności, czyli do zielonej strefy.

Aktualna sytuacja w powiecie oświęcimskimźródło: Starostwo Powiatowe i sanepid w Oświęcimiu

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

KochamTuska, 10.08.2020 20:59

Wymień 50 kłamstw Morawieckiego.

barte, 10.08.2020 20:00

A jeszcze przed wyborami ten kłamca pinokio morawiecki mówił że w wakacje koronawirus zanika.A teraz wprowadzają jakieś strefy