reklama
reklama

Wiek rewolucji. Dwa spotkania w dwóch muzeach

Kultura - Rozrywka, Wiadomości, 28.07.2023 09:22, INFORMACJA PRASOWA
Wykłady, warsztaty, konkurs literacki z cennymi nagrodami. Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach rozpoczyna realizację projektu „Wiek rewolucji. Lokalne kształtowanie się postaw patriotycznych i tożsamości narodowych w Kętach i okolicy w XIX wieku” dofinansowanego ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra”. Na początek dwa wykłady w dwóch partnerskich muzeach: w Kętach i w Myślenicach.
Wiek rewolucji. Dwa spotkania w dwóch muzeach

Zaczniemy w Kętach w piątek 4 sierpnia, od prelekcji pt. „Biżuteria patriotyczna z okresu powstania styczniowego”, którą wygłosi znany dobrze kęckiej publiczności dr Andrzej Małysa z Muzeum Niepodległości w Myślenicach.

Biżuterię patriotyczną nosiły polskie kobiety w latach poprzedzających wybuch powstania styczniowego oraz w trakcie trwania tego największego XIX-wiecznego antyrosyjskiego zrywu. Jej noszenie było przejawem patriotyzmu, pamięci o ofiarach i sprzeciwu wobec caratu. Biżuteria patriotyczna zaczęła pojawiać się w okresie tzw. rewolucji moralnej w Królestwie Polskim, zapoczątkowanej w 1861 roku. W tym czasie Polacy organizowali wielkie manifestacje religijno-patriotyczne, których celem było bezkrwawe wymuszenie ustępstw na rosyjskiej władzy.

Prelekcja dr. A. Małysy, „Biżuteria patriotyczna z okresu powstania styczniowego”
4 sierpnia 2023 (piątek), godz. 18.00
Sala wystaw czasowych (I piętro) Muzeum w Kętach (Rynek 16)
Wstęp wolny!

Z kolei 11 sierpnia w Muzeum Niepodległości w Myślenicach odbędzie się wykład Łukasza Gieruszczaka „Wiek romantycznej gorączki. Powstańcy, emigranci, poeci w zachodniej części dawnego cyrkułu myślenickiego”.

Ta historia zaczęła się w zachodniej części cyrkułu myślenickiego, na pograniczu Galicji, Śląska Austriackiego i Śląska Pruskiego. Młody baron Karol Józef Larisch, dziedzic dóbr osieckich, przystaje do swego szwagra Jana Nepomucena Sułkowskiego, by walczyć u boku Napoleona. Piętnaście lat później dusza rewolucjonisty obudzi się w nim raz jeszcze. Ruszy na pomoc uczestnikom powstania listopadowego... Łukasz Gieruszczak – dyrektor Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach – opowie o próbach odzyskania niepodległości podejmowanych przez właścicieli majątków ziemskich z zachodniej części cyrkułu myślenickiego w pierwszy dekadach XIX wieku. Będzie także o rodzinie Larischów i ich kontaktach ze środowiskiem Wielkiej Emigracji.

Prelekcja Ł. Gieruszczaka, „Wiek romantycznej gorączki. Powstańcy, emigranci, poeci w zachodniej części dawnego cyrkułu myślenickiego”
11 sierpnia 2023 (piątek), godz. 17.00
Muzeum Niepodległości w Myślenicach, ul. Traugutta 11
Wstęp wolny!

Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra”


źródło: Muzeum Miejskiej w Kętach

reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy