reklama
reklama

Wielki remont elektrowni na Górze Żar

Gospodarka, Wiadomości, 14.05.2024 08:55, red
Do kwietnia 2028 roku Elektrownia na Górze Żar będzie zamknięta dla zwiedzających.
Wielki remont elektrowni na Górze Żar
Elektrownia Szczytowo-Pompowa Porąbka-Żar w Międzybrodziu Bialskim to jedyny tego typu obiekt w Polsce. Jest to wysokospadowa elektrownia podziemna, ale także atrakcja turystyczna. Działa od 1979 roku i jako elektrownia szczytowo-pompowa wykorzystuje duży spadek terenu w stosunku do małej odległości od zbiornika dolnego - Jeziora Międzybrodzkiego.

Normalnie elektrownię można zwiedzać, ale... nie w najbliższych latach. Rozpoczął się bowiem główny etap remontu. Zbiornik górny został już opróżniony z wody.Zarządca elektrowni - PGE Energia Odnawialna S.A. Oddział ZEW Porąbka-Żar w Międzybrodziu Bialskim - informuje, że ze względu na trwające prace remontowe i modernizacyjne do dnia 1 kwietnia 2028 roku Elektrownia będzie zamknięta dla zwiedzających.

- Planowana modernizacja – która w przypadku zbiornika zakończy się do końca 2024 r., a w części technologicznej do końca 2027 r. – pozwoli na obniżenie kosztów pracy obiektu oraz dalszą jego eksploatację przez następne 35 lat – informuje PGE Energia Odnawialna (PGE EO) – spółka zależna Polskiej Grupy Energetycznej (PGE).

W pierwszej kolejności wykonywana jest modernizacja części technologicznej elektrowni dotycząca hydrozespołów wraz z instalacjami pomocniczymi. Następnie ruszą prace związane z modernizacją zbiornika górnego Elektrowni Szczytowo Pompowej Porąbka – Żar. Odnowiona zostanie wewnętrzna warstwa szczelna zbiornika oraz – o ile będzie to potrzebne – asfaltobetonowy ekran na jego dnie.

W trakcie trwania modernizacji zbiornika górnego przeprowadzone zostaną również prace remontowe dotyczące infrastruktury budowlanej, w zakresie: górnego i dolnego ujęcia wody, rurociągów derywacyjnych, sztolni odpływowej oraz komory uderzeń.
foto: Siepraw Info
reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy