reklama
reklama

Kolejne miliony potrzebne na naprawę strefy w Andrychowie [AKTUALIZACJA]

Gospodarka, Wiadomości, 22.04.2021 12:55, PG
W urzędzie miejskim otwarto oferty firm, które zgłosiły się do naprawy strefy ekonomicznej w Andrychowie.
Kolejne miliony potrzebne na naprawę strefy w Andrychowie [AKTUALIZACJA]

Urząd Miejski w Andrychowie ogłosił niedawno drugi przetarg na naprawę strefy ekonomicznej w Andrychowie. Zgłosiły się dwie firmy: FBSERWIS z Warszawy z ofertą 9,5 mln zł oraz AGC Bytom z ofertą 14,6 mln zł.

Gmina jednak zamierza a ten cel przeznaczyć tylko 5 mln zł. Póki co nie wiadomo, skąd gmina weźmie dodatkowe środki.

Oferty jednak i tak są lepsze niż w pierwszym (unieważnionym) przetargu, gdzie firmy zgłosiły propozycje przekraczające 16 mln zł.

Burmistrz Andrychowa Tomasz Żak informował, że gmina nie straci dotacji unijnej pozyskanej na budowę strefy ekonomicznej, ponieważ terminy realizacji projektów i tak zostały sporo przesunięte z powodu pandemii. Koszt dokumentacji projektowej i budowy strefy wyniósł 13 mln zł, z czego większość pozyskano właśnie z dotacji z Unii Europejskiej.

Przypomnijmy, że z poprzednią firma budującą strefę - TOMBET Tomasz Gwóźdź - gmina zerwała umowę po tym, jak mur oporowy zaczął pękać a droga i chodnik się zapadły, a firma nie przystąpiła do usunięcia usterek. Sprawa znajdzie swój finał w sądzie.

Naprawa ma polegać na (jak napisano w przetargu dostępnym na stronie Biuletynu Informacji Publicznej):

- budowie przypór kamiennych z koszy gabionowych o nachyleniu około 1:1 z odsadzką 1 m od lica murów, jako zabezpieczenie istniejących murów oporowych wraz z odpowiednim odwodnieniem i fundamentowaniem pośrednim w gruncie.

- dokończeniu makroniwelacji terenu w celu uzyskania spadków umożliwiających budowę wielkopowierzchniowych obiektów halowych

- rozbiórce wadliwie wykonanych elementów strefy

Aktualizacja 22.04.2021

Gmina unieważniła przetarg uzasadniając to brakiem możliwości zwiększenia środków na to zamówienie.

Uzasadnienie faktyczne: W przedmiotowym postępowaniu cena oferty z najniższą ceną przewyższa kwotę, którą zamawiający zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia. Zamawiający po zbadaniu swoich możliwości finansowych ustalił, iż nie ma możliwości zwiększenia kwoty przeznaczonej na sfinansowanie tego zamówienia do ceny najkorzystniejszej oferty.
reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Archanioł Michał, 23.04.2021 12:52

Otóż to ŻAL :( Żal straconych szans. Żal , że nie ma działań dla ogółu, a jedynie dla GRUP INTERESU. Żal, że mottem działań jest: "moja mojsza jest bardziej mojsza niż twojsza" . Niestety :(

FeelFree, 22.04.2021 23:10

P.S. A na poważnie. Żal tego wszystkiego... tyle pieniędzy, tyle pracy, tyle zmarnowanych szans. Oby coś się udało z tego wszystkiego jeszcze uratować. I powodzenia życzę firmie Techplast.

FeelFree, 22.04.2021 23:05

A z dbałości o istniejące już firmy i dobro przyrody można było ( tu się pozwolę z powodu późnej pory troszkę rozmarzyć jeśli wcześniej nie usnę): przesadzić te wszystkie biedne drzewa, które poszły niestety pod topór spod Pańskiej Góry decyzją żakogrodzkiego mera na strefę pełzania gruntów ilastych i utraconych ulg podatkowych i w ten sposób dokonać jej prawdziwej, choć zastępczej jedynie "rewitalizacji". W tym miejscu powstałby uchwałą RM Jędrzychowa: Eksperymentalny Osuwiskowy Park Miejski im. Uparciuchów Andrychowskich z dodatkową atrakcją w postaci Pomnika Muru Oporowego z wykutym dodatkowym przykazaniem dla kolejnych burmistrzów i radnych o treści: "Nie będziesz budował nic na osuwisku choćby upłynęło i sto lat po Zdzisku." Po wykonaniu stosownego drenażu terenu i dosadzeniu wskazanej przez miejscowych liderów ekologii roślinności mogliby przynajmniej pracować i spać spokojnie właściciele i pracownicy firm u podnóża "Pagórka Rozczarowań", bo taka nazwę nadadzą tej inwestycji radni na najbliższej sesji zwyczajnej. Jeśli taka sesja zostanie jeszcze kiedyś przez osobę, która jak sama wmawia sobie "nie spocznie póki" nie wykona woli jego mości. P.S. Oświadczam, że post jest wyłącznie tworem quasi-poetyckiej twórczości zmęczonego mózgu sublimującego w ten sposób w fazie hipnagogii werterowskie cierpienia jego posiadacza i wszelkie odniesienia do miejsc i osób realnie istniejących są wyłącznie efektem własnych projekcji czytelników tych bezradnych wynurzeń i przypominają w swej wiarygodności co najwyżej amatorską interpretację cudzych marzeń sennych. Pozdrawiam. SOPO

Archanioł Michał, 22.04.2021 20:19

"Nie ma strefy i nie będzie , Co to będzie, co to będzie ? " twórczość LUDOWA Z OKOLIC ANDRYCHOWA

FeelFree, 21.04.2021 23:03

@Skalpel - tak. Ale to nikomu na ten moment specjalnie nie przeszkadza, poza paroma nawiedzonymi internautami i radnymi opozycji. KCC? Pozostaje jedynie ufać panu Tomaszowi Żakowi jako byłemu agentowi ub. że pomoże znaleźć dyrektorowi firmy Techplast życzliwą firmę ubezpieczeniową, która bez zbędnych ceregieli na atrakcyjnych warunkach ubezpieczy budowę, a potem budynki i majątek firmy posadowiony na terenie legalnego osuwiska. Tyle, że przy odrobinie pokory, której władzy brak można było posłuchać głosu radnych i ludu i to wszystko zrobić taniej i bez igrania z siłami przyrody, które raz po raz kpią z ludzkiej pychy... Nie są wydawane pieniądze na drogi do domostw, ale miliony pakowane są w przygotowanie strefy; to pokazuje priorytety wójta gminy. A może na ewentualne odszkodowania dla inwestorów są już zabezpieczone pieniądze w budżecie gminy? Czy też sprawdzonym sposobem w razie czego burmistrz zaciągnie w nas wszystkich imieniu kolejny kredyt lub pożyczkę pod zastaw naszego wspólnego mienia jak ostatnio basen? Trzymam kciuki za wszystkich Andrychowian, oby Andrychowianie nie byli tak jak w pewnym przysłowiu o Polakach i przed, i po i nawet w trakcie... oby. I trzymam kciuki za pogodę, oby jak prawie co roku nie było ulew w maju, bo to wszystko popłynie.... Obym się mylił, jak nie-mawiał TW Grab.

Archanioł Michał, 21.04.2021 22:34

@Skalpel to dodatkowa odpowiedź na nasze wątpliwości ! Szacun ;)

Skalpel, 21.04.2021 22:02

Gorszej lokalizacji już chyba nie było.

Skalpel, 21.04.2021 22:00

http://geoportal.pgi.gov.pl/portal/page/portal/SOPO/Wyszukaj3/

Archanioł Michał, 21.04.2021 20:14

Mnie interesuje dlaczego dotychczas nie zrealizowało się. Jak redaktor pisze "Sprawa znajdzie swój finał w sądzie." Może by warto zadać pytanie KIEDY? BO MIJA ROK. Przecież burmistrz tak ochoczo wypowiada się na temat strefy https://www.youtube.com/watch?v=XqPS57-f6nw @FeelFree ta wizualizacja z 19.40 chyba odpowiada na kolegi wątpliwości, moje też.

FeelFree, 21.04.2021 17:03

Bardzo mnie ciekawi co w temacie strefy i działań naszej władzy miałby do powiedzenia właściciel firmy TOMBET Tomasz Gwóźdź. Albo geolog wydający ekspertyzę. Albo biuro projektowe. Albo nadzór budowlany. Albo ktokolwiek nie uwikłany w tę sprawę, a znający się na rzeczy. Czy Redakcja próbowała uzyskać informacje od firmy, eksperta, kogokolwiek innego? Bo to kolejna sprawa dużej wagi dla Andrychowian, w której Redakcja grzecznie publikuje niestety tylko kolejne propagandowe oświadczenie podwładnych pana Tomasza Ż. Nie ma to moim zdaniem nic wspólnego z bezstronnością, dociekliwością, rzetelnością dziennikarską ani z działaniem na rzecz Wszystkich Czytelników.