reklama
reklama

Drogi, straże i nie tylko… Podsumowania kadencji powiatowej za lata 2019 - 2023 ciąg dalszy [FOTO]

Gospodarka, MAGAZYN, Wiadomości, 03.03.2024 10:45, INFORMACJA PRASOWA
Tym, na co mieszkańcy zwracają szczególną uwagę są inwestycje drogowe.
Drogi, straże i nie tylko… Podsumowania kadencji powiatowej za lata 2019 - 2023 ciąg dalszy [FOTO]
Kilka dni temu pisaliśmy o powiatowych inwestycjach obecnej kadencji samorządu, które zostały zrealizowane w gminie Wadowice. Kontynuujemy temat – dziś przenosimy się do czterech gmin naszego regionu, które łącznie zamieszkuje ponad 41 tysięcy mieszkańców. Chodzi o Brzeźnicę, Spytkowice, Tomice i Wieprz. Co działo się w nim w ostatnich pięciu latach?

- Zarząd Powiatu, którego pracami kieruję, konsekwentnie realizuje plan, który stara się łączyć dwa elementy. Po pierwsze – harmonijny rozwój powiatu, po drugie – wykonywanie inwestycji, które zostały wskazane jako strategiczne. W ramach tego planu, w tych czterech gminach udało się naprawdę wiele zdziałać – nie kryje satysfakcji starosta Eugeniusz Kurdas.

Tym, na co mieszkańcy zwracają szczególną uwagę są inwestycje drogowe. Jak w tym obszarze wyglądało ostatnie pięć lat? Jeśli ktoś chciałby podsumować ten czas jedną kwotą to będzie to dokładnie 36 345 385,58 zł na zadania inwestycyjne i to bez remontów bieżących, na które powiat przeznacza znaczne kwoty! Tyle kosztowały duże przedsięwzięcia drogowo-mostowe na terenie gmin: Brzeźnica, Spytkowice, Tomice i Wieprz.

Skarbnik powiatu Maria Warchoł, która swoją funkcję pełniła przez 25 lat, ostatnią kadencję określała mianem złotego okresu, jeśli chodzi o inwestycje. Dobrze to widać między innymi na przykładzie przedsięwzięć drogowych w tych czterech gminach. Część, jak modernizacja Białej Drogi to była kontynuacja tego, co rozpoczęliśmy w poprzedniej kadencji, większość to wynik zgodnej pracy zarządu i radnych obecnej kadencji samorządu powiatowego – podkreśla Eugeniusz Kurdas.Do najważniejszych powiatowych przedsięwzięć drogowych w ostatnich pięciu latach należały m.in. przebudowa wspomnianej wyżej Białej Drogi w miejscowościach Wieprz i Nidek, remonty dróg powiatowych w: Zygodowicach, Frydrychowicach, Przybradzu, Gierałtowiczkach, Łączanach, Paszkówce, przebudowa i rozbudowa drogi powiatowej w: Marcyporębie, Brzezince, Brzeźnicy i Kopytówce, przebudowa drogi powiatowej Tłuczań – Ryczów – Łączany w Ryczowie, traktu Spytkowice – Bachowice – Witanowice, ulicy Dworskiej we Frydrychowicach, a także budowa bądź przebudowa kolejnych odcinków chodników przy drogach powiatowych w: Spytkowicach, Kopytówce, Paszkówce, Tomicach, Radoczy, Witanowicach, Gierałtowicach, Nidku i Frydrychowicach. Jedną z większych powiatowych inwestycji drogowych w tej kadencji była również rozbiórka istniejącego i budowa nowego mostu przy drodze powiatowej nr 1761K Graboszyce – Głębowice w miejscowości Przybradz.

Z kolei w lutym tego roku podpisano umowę na remont mostu na kanale Wisły w Brzeźnicy. - Wspólnie wykonaliśmy mnóstwo dobrej pracy, czyniąc nasze drogi bezpieczniejszymi i dla kierowców, i w przypadku budowy chodników – dla pieszych. Mówię wspólnie, bo to zasługa nie tylko zarządu i radnych Rady Powiatu. Do wielu z tych inwestycji swój wkład wniosły gminy. Udało się także pozyskać duże dofinansowanie zewnętrze, m.in. z Polskiego Ładu czy Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg – zaznacza starosta.

Obecna kadencja samorządu powiatowego była także pierwszą, w której Zarząd i Rada Powiatu zgodnie zdecydowały o wsparciu zakupu aut dla naszych Ochotniczych Straży Pożarnych. Powiat Wadowicki współfinansował takie zakupy m.in. dla: OSP w Bachowicach, OSP w Gierałtowicach, OSP w Przybradzu, OSP w Nidku, OSP w Ryczowie, OSP w Spytkowicach, OSP w Tomicach, OSP w Radoczy, OSP w Lgocie, OSP w Tłuczani, OSP we Frydrychowicach, OSP w Chrząstowicach i OSP w Witanowicach.W 2023 roku powiat uruchomił także przewozy użyteczności publicznej, współfinansowane z rządowego Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych oraz przez samorządy gminne. Kilka linii prowadzi przed tereny omawianych gmin. Trzeba też napisać, że Powiat Wadowicki mocno inwestował w inne projekty, z których korzystają mieszkańcy gmin: Brzeźnica, Spytkowice, Tomice i Wieprz. Te związane są m.in. ze służbą zdrowia. To np. nadbudowa szpitala powiatowego w Wadowicach (całkowity koszt inwestycji to ok. 42 mln zł), budowa nowej siedziby pogotowia ratunkowego w Wadowicach (koszt – ok. 3 mln zł), zakup sześciu karetek dla ZZOZ w Wadowicach czy stworzenie pracowni rezonansu magnetycznego w wadowickiej lecznicy (koszt – ok. 4,5 mln zł).

– Ocena naszej działalności należy przede wszystkim do mieszkańców. Myślę jednak, że ta kadencja była bardzo udana. Zainwestowaliśmy mocno m.in. w rozwój infrastruktury drogowej i szeroko rozumiane bezpieczeństwo. Korzystają na tym także mieszkańcy tych czterech gmin. Oczywiście nie jest tak, że udało się rozwiązać wszystkie problemy czy przeprowadzić wszystkie inwestycje, które chcielibyśmy zrealizować. Ale i tak życzę nam wszystkim, aby kolejna kadencja – jeśli chodzi o powiatowe inwestycje, była równie udana, co obecna. Dalszy dynamiczny rozwój powiatu to coś, czego wszyscy potrzebujemy – podsumowuje E. Kurdas.Informacja prasowa ze Starostwa Powiatowego w Wadowicach

reklama

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy