reklama
reklama

Co poszło nie tak? Wiceburmistrz o Stawie Anteckiego

Gospodarka, Wiadomości, 31.10.2022 18:30, eł

Podał szczegóły, na temat których wcześniej milczał.

Co poszło nie tak? Wiceburmistrz o Stawie Anteckiego

Wiceburmistrz Andrychowa Mirosław Wasztyl wyjawił ostatnio, co wykazały wyniki odwiertów wykonanych na terenie niedokończonej budowy Stawu Anteckiego. Wcześniej nie chciał o tym mówić. Powiedział też o drugiej sprawie, która była przedmiotem sporu z poprzednim wykonawcą inwestycji.

Przypomnijmy. Budowę Stawu Anteckiego w Andrychowie, zwanego też zalewem, realizowała firma Arco System Sp. z o.o. z Oświęcimia, która miała również zająć się zagospodarowaniem Pańskiej Góry. Na początku tego roku zarówno gmina, jak i wykonawca inwestycji zdecydowali się odstąpić od wiążącej ich umowy. Każda strona z powodu uchybień drugiej. Gmina wskazywała między innymi na błędy w dokumentacji hydrologicznej oraz niezgodne z projektem wykonanie części prac. Z kolei spółka Arco System wyjaśniała, iż zamawiający zupełnie bezpodstawnie wstrzymał trwające prace. Jak twierdziła, żądał realizacji robót w sposób niezgody z projektem budowlanym i wydanymi dla inwestycji zezwoleniami, domagał się także zmiany przedmiotu zamówienia określonego w postępowaniu przetargowym.

Już po rozwiązaniu umowy gmina zleciła wykonanie odwiertów, które miały udowodnić pewne uchybienia wykonawcy. Gdy jednak na poprzedniej sesji Rady Miejskiej w Andrychowie radni pytali o ich wyniki, zastępca burmistrza Mirosław Wasztyl nie chciał powiedzieć, czy wykazały one jakieś nieprawidłowości (pisaliśmy o tym tutaj).

Dopiero podczas ostatnich obrad samorządu gminy wyjawił: - Dzisiaj mogę powiedzieć tutaj z pełną odpowiedzialnością, czego unikałem wcześniej, że elementy dość istotne z punktu widzenia funkcjonowania akwenów wodnych, mówię o przesłonie przeciwfiltracyjnej, która uniemożliwia przesiąkanie wody przez konstrukcję grobli, ale również zabezpiecza i nie degraduje jej pod kątem stabilności konstrukcyjnej, zostały wadliwie wykonane. To jest element, za który nie zapłaciliśmy, ale również był przyczynkiem odstąpienia przez nas od umowy. Firma wykonała go niezgodnie z własną dokumentacją projektową, budowlaną, a także powykonawczą. Natomiast odwierty, które przeprowadziliśmy, potwierdziły, że posadowienie przesłony filtracyjnej jest dalece niezgodne (można powiedzieć - w całym zakresie) z wykonaną dokumentacją i zupełnie nie dochodzi ta przesłona do warstw przepuszczalnych.

Musi to teraz naprawić, a właściwie wykonać zupełnie od początku, nowy wykonawca - konsorcjum firm, którego liderem jest spółka GAMA z Jaworzna, a partnetami Eko Projekt z Sosnowca oraz Hydroinżprojekt z Żorów. – To jest element, którego nie da się uratować. Nikt nie da gwarancji, że tamto wadliwie wykonane rozwiązanie będzie akceptowalne – podkreślił Mirosław Wasztyl.

Mówił także, że poprzedni wykonawca nie chciał uwzględnić rozwiązania pewnego istotnego problemu. – Chodzi o przeciwdziałanie możliwości rozlewania się wód opadowych na tereny przyległe. Mieliśmy w okresie wakacji sytuację, że do tego doszło, kiedy były krótkotrwałe opady deszczu. Wymaga to, oczywiście, takiego przeprofilowania terenu wokół inwestycji, żeby zrobić naturalny zbiór wody opadowej w kierunku wlotu do Stawu Anteckiego, czyli wlew i wylew. Zbiornik musi posiadać naturalną funkcję przelewową. Poprzedni wykonawca zupełnie nie chciał uwzględnić tego argumentu, mimo że mieliśmy opinie dwóch niezależnych biegłych sądowych, ekspertów budowlanych – twierdził zastępca burmistrza.


Foto: Edyta Łepkowska

reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

FeelFree, 02.11.2022 11:07

Co jest na zdjęciach? Rozlewisko imienia Mirosława Wasztyla ? Czy bagno pod wezwaniem Tomasza Żaka ? Bo na pewno nie Staw Anteckiego. Tak czy siak, pomysł i jego realizacja przez ten duet "twarz i mózg gminy" to zmarnowane miliony publicznych pieniędzy, z których można było wykonać drogi, ścieżki rowerowe, remonty szkół. A wszystkie dodatkowe koszty, naprawy będą wykonane również na nasz koszt. Mimo kryzysu i okresu wielu dramatów konkretnych Mieszkańców Andrychowa. Można podczas spaceru po zdewastowanej Pańskiej Górze z wyrżniętymi drzewami pooglądać jak bawią się wybrane przez nas władze, na nasz koszt. I wyciągnąć wnioski przy wyborach.

tomekх, 02.11.2022 09:55

Tak więc jak widzicie winne są pisiory i kaczor.

tomekx, 01.11.2022 19:55

Więc prokuratura będzie miał kaczyński

tomekx, 01.11.2022 19:54

Więcej ponieważ kaczyński i spólka doprowadzili do totalnej drożyzny

rzykimuszazostac, 01.11.2022 19:44

co najmniej 5 milonów złotych jak nie więcej trzeba dołożyć do tej niby rewitalizacji pańskiej góry. W normalnym kraju ktoś by miał prokuraturę i sąd na głowie. Może niektórzy obawiają się że jednak w Polsce niegospodarność będzie ścigana??? i dlatego opowiadają bajki i zrzucają odpowiedzialność na innych. Czekamy na wersję drugiej strony jeśli mamnewsa to coś więcej niż nowinki i radyjko żakowskie plus.

polen2003, 01.11.2022 18:00

Już nikt nie wierzy co pan mirosław z Oświęcimia opowiada!!! Jak zwykle kręci i opowiada bajeczki!!!

Zakolog, 01.11.2022 10:39

@madzia - mamNewsa nie jest projektem społeczno edukacyjnym o profilu demokracji partycypacyjnej, tylko przedsięwzięciem czysto biznesowym o charakterze pieniężnym. Dlatego nie podaje informacji, tylko informacje sprzedaje. A jak to w handlu bywa, musi być podaż i popyt. Jeśli zatem po stronie podażowej jakaś informacja za bardzo uderzałaby w ich wytwórcę, to nawet przy wysokim popycie nie opłaca się jej sprzedawać, ponieważ zysk od producenta informacji zawsze będzie pewniejszy od potencjalnego zysku po stronie jej odbiorców. I teraz konkretny przykład – wszyscy pamiętamy artykuły mamNewsa o śmieciach za halą sportową, pamiętamy jak radna Ewa w estetycznej ekstazie oskarżała panów relaksujących się nad brzegami Wieprzówki o tworzenie tego bałaganu. Otóż dziś panowie wszystkie swoje śmieci karnie zanoszą do zaimprowizowanych worków na śmieci i jedyny problem, że tych worków nie ma komu wywieść na śmietnisko a wszystko się z nich wysypuje. Ale ta informacja uderzyłaby w radną Ewę, odsłaniając jej rzeczywiste intencje, że nie chodziło o porządek, tylko o lans i przykrycie nieudolności burmistrza. Dla panów za hali mam podpowiedź, jeśli nadal chcecie utrzymywać porządek na waszym terenie, to weźcie te przybite do drzew wory i zanieście na przystanek autobusów, najlepiej koło tablicy informacyjnej, może wtedy pan Burmistrz i radna Ewa zauważą, że UM powinien je wywieść- choć nawet wtedy pewności nie ma.

FeelFree, 01.11.2022 00:42

@Szanowna Pani Elżbieta Łepkowska. Pani Redaktor - z niecierpliwością oczekujemy teraz wywiadu z przedstawicielami firmy Arco System z Oświęcimia. Tylko proszę dać im na spokojnie przeczytać wynik wywiadu z Panem Mirosławem Wasztylem z Oświęcimia, niedoszłym prezydentem tego miasta. Może Pani przy okazji zapytać, czy właściciele firmy znali pana wice przed przetargiem i skąd... tak na wszelki wypadek.

FeelFree, 01.11.2022 00:31

Odnośnie tytułu artykułu: "Co poszło nie tak?". Otóż poszło nie tak wszystko od samego początku tej inwestycji. Bo sam pomysł budowy stawu Anteckiego był niewłaściwy. Megalomańska fantazja wójta Żaka. Kolejna. W gminie, w której nie są realizowane podstawowe zadanie gminy, takie jak budowa i utrzymanie dróg i zaniedbane szkolnictwo, żeby nie zaczynać całej długiej listy. Pokazówka przed wyborami. W gminie zadłużonej na co najmniej 80 mln.

tomekх, 01.11.2022 00:00

Kocham Pis i kaczyńskiego za 17.9 proc inflacji w polsce, w Estonii 22,4 proc. na Łotwie 21,8 proc. na Litwie 22 proc. na Węgrzech 20.1 proc. w Czechach 18 proc. w Holandii 16,8 proc... itd. itd. itd.

tomekx, 31.10.2022 23:04

Kocham Pis i kaczyńskiego za 17.9 proc inflacji.Dajcie jeszcze więcej skur ..y

madzia, 31.10.2022 21:43

W każdym razie mam nadzieję że mamnewsa przygotuje wypowiedź drugiej strony sporu. Gadanie pan Żaka czy Wasztyla bez głosu sprzeciwu to mieszkańcy mają w radyjku i gazecie podporządkowanej władzy. Mamnewsa ma chyba wyższe ambicje. Tak sobie myślę że dużo wyzsze

madzia, 31.10.2022 21:40

Pan wiceburmistrz może oczywista sprawa mówić co chce. Dla mnie jednak jego wiarygodność jest żadna. Ile razy mówił rzeczy które nie sprawdzały się??? Zresztą te tłumaczenia bardziej mi wyglądają jakby hmmm jakby miał szykować się proces sądowy i miasto przystępowało do ofensywy w związku z tym.

Archanioł Michał, 31.10.2022 21:15

Wasztylek powiedz no mi chłoptasiu "z pełną odpowiedzialnością" dlaczego nie dopuściłeś obserwatorów z firmy Arco do tego co tam wyprawialiście podczas wierceń ?

Koniczynka, 31.10.2022 20:22

Wasztyl pakuj się, bo już taczki na ciebie czekają. Dość wyrzuconych ogromnych milionów złotych w błoto. W pańską górę, śmieszny staw anteckiego, elektrociepłownie, mur oporowy, ruinę Bobrowskich. Odpowiecie za to razem ze żakiem i swoimi radnymi. Babski też będzie się tłumaczył za swoje głosowania!!!!! Nie umiecie zadbać i staw w parku miejskim a zachciało wam się anteckiego. Nikt nigdy tam nie będzie chodził. Czekamy na remont szkoły podstawowej nr 5 w Andrychowie, halę sportową, a nie zbyteczne inwestycje. Kto i za co to będzie utrzymywał te wasze zachcianki. I pytanie kiedy Nowak odda te miliony przekazane na elektrociepłownie i z jakim procentem????!!!!

Koniczynka, 31.10.2022 20:19

Wasztyl pakuj się, bo już taczki na ciebie czekają. Dość wyrzuconych ogromnych milionów złotych w błoto. W pańską górę, śmieszny staw anteckiego, elektrociepłownie, mur oporowy, ruinę Bobrowskich. Odpowiecie za to razem ze żakiem i swoimi radnymi. Babski też będzie się tłumaczył za swoje głosowania!!!!!

Zakolog, 31.10.2022 19:33

Z popielnika na Mirusia iskiereczka mruga, chodź opowiem ci bajeczkę. Bajka będzie długa. Była sobie Pańska Góra, miała kasę z unii. A w tej kasie same dziwy. Pst iskierka zgasła. Patrzy Miruś patrzy duma, łzą zaszły oczęta. Czemuś mnie tak okłamała, Miruś nie pamięta. Już Ci nigdy nie uwierzę, Iskiereczko mała. Chwilę błyszczysz potem gaśniesz. Ot i bajka cała.