reklama
reklama

Archeologiczne odkrycie na budowie drogi S1. Przesunięty termin zakończenia inwestycji

Gospodarka, Wiadomości, 23.04.2024 10:39, red
Ze względu na te znaleziska, prace budowlane zostały wstrzymane, a termin ukończenia inwestycji przesunięto o 223 dni.
Archeologiczne odkrycie na budowie drogi S1. Przesunięty termin zakończenia inwestycji
Trwa budowa kolejnych odcinków drogi ekspresowej S1 pomiędzy Bielskiem-Białą a Oświęcimiem [na zdjęciu]

Inwestor - Generalna Dyrekcja Drtóg Krajowych i Autostrad - informuje, że podczas budowy drogi między Oświęcimiem a Dankowicami, na obszarze Jawiszowic, odkryto ślady osadnictwa datowane na okres od 7 do 10 tysięcy lat temu.


Badania archeologiczne prowadzono zgodnie z decyzjami Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Ze względu na ujawnienie obiektów archeologicznych na dwóch stanowiskach, wykonawca został zobowiązany do wstrzymania robót w tej części placu budowy.

- Prace archeologiczne prowadzono na dwóch stanowiskach, gdzie odkryto zabytki kultury łużyckiej występującej w epoce brązu i wczesnej epoce żelaza w latach 1100 - 400 p.n.e., na drugim zaś zabytki kultury mierzanowickiej, która rozwijała się na badanym terenie we wczesnej epoce brązu tj. w latach 2300 - 1800 p.n.e. Ze względu na te znaleziska, prace budowlane zostały wstrzymane, a termin ukończenia inwestycji przesunięto o 223 dni. Termin zakończenia budowy został przesunięty z 26 lipca 2024 r. na 5 czerwca 2025 r - informuje GDDKiA.

Na tym terenie zarejestrowano sześć obiektów archeologicznych, z czego trzy to tzw. jamy posłupowe, będące pozostałościami po konstrukcjach drewnianych, dwie szeroko rozumiane jamy gospodarcze (dawne piwniczki) związane z funkcjonowaniem osady oraz obiekt określony jako rów.

W wypełnisku jednego z obiektów w trakcie jego eksploracji natrafiono na trzy zabytki wykonane z krzemienia oraz 24 fragmenty ceramiki tzw. kultury mierzanowickiej, która rozwijała się na badanym terenie we wczesnej epoce brązu, tj. w latach 2300 - 1800 p.n.e. Na uwagę zasługuje odkrycie krzemiennego grotu strzały, misternie wykonanego z krzemienia jurajskiego. W obrębie stanowiska odkryto także 34 zabytki krzemienie i trzy fragmenty ceramiki.foto: GDDKiA

reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

z Kęt, 23.04.2024 11:28

Dzisiaj jest już 23.04 ?!