reklama
reklama

Potrącenie pieszego - jak uzyskać wyższe odszkodowania i szereg świadczeń?

Artykuły sponsorowane, Wiadomości, 13.06.2023 09:08,
Mimo podwyższenia mandatów i coraz bardziej surowych obostrzeń, potrącenie pieszego nadal jest jednym z najczęstszych wypadków drogowych. Zdarza się też tak, że to z winy pieszego doszło do uszkodzenia samochodu. Kiedy przysługuje odszkodowanie z tytułu potrącenia pieszego? A z drugiej strony, jakie są konsekwencje potrącenia pieszego z jego winy?
Potrącenie pieszego - jak uzyskać wyższe odszkodowania i szereg świadczeń?


Kim jest pieszy i czym grozi jego potrącenie na pasach?

Pieszy to każda osoba, która porusza się pieszo chodnikiem lub poboczem drogi. To dość pojemna definicja, która obejmuje także osoby pchające swoje pojazdy (rowery, wózki, motorowery) oraz dzieci do 10. roku życia pod opieką dorosłych. Do przejścia dla pieszych należy zbliżać się zachowując należytą ostrożność. Jeśli kierowca naruszy zasady bezpieczeństwa drogowego i dojdzie do potrącenia pieszego na pasach, prowadzącego pojazd spotka odpowiedzialność karna. Karę reguluje w tym przypadku artykuł 177 Kodeksu Karnego. Po doprowadzeniu do wypadku, w którym pieszy dozna obrażeń utrzymujących się przez okres powyżej 7 dni, kierowcy grozi kara grzywny lub pozbawienia wolności do lat 3. Jeśli w wyniku potrącenia pieszy zginie na miejscu lub dozna ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, kara pozbawienia wolności dla sprawcy może wynosić od 6 miesięcy do 8 lat. Oczywiście, taki wymiar kary obejmuje tylko trzeźwych kierowców. Jeśli do wypadku doszło, gdy kierujący był pod wpływem, grozi mu odpowiednio od uszczerbku na zdrowiu ofiary do 5 lat i do 12 lat więzienia. Rzecz jasne, kierowca utraci też prawo jazdy - czasowo lub dożywotnio.

Obowiązki i prawa pieszego - wina nie zawsze jest jednostronna

Pierwsza zasada mówi nam, że pieszy ma pierwszeństwo przed pojazdami już w trakcie wchodzenia na przejście dla pieszych. Za to jeśli pieszy korzysta z przejścia sugerowanego, musi ustąpić pierwszeństwa pojazdom na drodze. Jeśli na danym odcinku jezdni jest takie udogodnienie, pieszy musi korzystać z wiaduktu lub tunelu. Pieszy nie może przejść przez drogę dwujezdniową w terenie zabudowanym, o ile nie korzysta z wyznaczonego przejścia dla pieszych. Wbrew pozorom pieszy nie jest więc świętą krową - ma swoje obowiązki, ale też prawa. Nie może między innymi wchodzić na jezdnię lub drogę dla rowerów zza przeszkody lub bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd. W niektórych sytuacjach można więc mówić o całkowitej winie pieszego.

Zasada ryzyka ma z góry zastosowanie w przypadku każdego potrącenia pieszego. To ochrona osoby poszkodowanej, bez względu na to, czy to na kierowcy ciąży wina za doprowadzenie do potrącenia czy też nie. Oczywiście, sąd może uznać, że wina leży całkowicie po stronie pieszego. To jedyna sytuacja, w której ubezpieczyciel może odmówić wypłacenia odszkodowania po potrąceniu, w którym uszczerbek na zdrowiu utrzymuje się powyżej 7 dni. Sąd bierze więc pod uwagę nie tylko zachowanie dozwolonej prędkości, trzeźwość kierowcy, ale też przyczynienie się do spowodowania wypadku ze strony pieszego. Na przykład, jeśli pieszy wkroczy na pasy zza przeszkody, która uniemożliwia obserwację jezdni, wina spadnie tylko na niego. Nie tylko nie uzyska odszkodowania, ale będzie też musiał pokryć koszty ewentualnej naprawy.

Co zrobić tuż po potrąceniu pieszego?

Jako pieszy i osoba poszkodowana warto w odpowiedni sposób zadbać o swoje roszczenia. Zdarza się, że sprawca wypadku wycofuje deklarowane wcześniej przyznanie się do winy. Dlatego warto nie miejsce wypadku wezwać odpowiednie służby. Także jako kierowca, koniecznie powinieneś wezwać Policję i Pogotowie Ratunkowe, nawet w przypadku minimalnych uszkodzeń ciała pieszego. Warto też spisać dane świadków oraz sporządzić dokumentację zdjęciową dla ubezpieczyciela. Wskazówki te dotyczą zarówno sprawcy jak i ofiary wypadku. Pamiętaj, że o należne odszkodowanie za potrącenie na pasach można się ubiegać w terminie 3 lat od dnia zdarzenia. Po tej dacie sprawa niestety ulega przedawnieniu. Co ciekawe, okres ten może ulec przedłużeniu do 20 lat, jeśli sprawcę skazano prawomocnym wyrokiem za przestępstwo. Również jeśli ofiara wypadku jest nieletnia, może ubiegać się o swoje roszczenia do ukończenia 20 roku życia.

Świadczenia za potrącenie na pasach

W przypadku, gdy wina spoczywa po stronie kierowcy (nawet częściowo), można starać się o szereg świadczeń od ubezpieczyciela. Można uzyskać zadośćuczynienie za krzywdę (fizyczną lub psychiczną), rentę powypadkową i odszkodowanie. To ostatnie świadczenie może obejmować zwrot kosztów:

  • leczenia i rehabilitacji
  • wizyt w prywatnych gabinetach lekarskich
  • dojazdu do placówek medycznych
  • zakupu sprzętu rehabilitacyjnego

Warto skorzystać z pomocy firmy odszkodowawczej. Wiele wypłacanych przez ubezpieczycieli odszkodowań jest zaniżona, a częste są nawet niesłuszne odmowy wypłaty świadczeń. Potrącenie pieszego to z punktu widzenia ubezpieczyciela spadek zysku firmy ubezpieczeniowej. Dlatego wysłać dokumentację medyczną oraz inne dokumenty związane z wypadkiem do specjalistów ds. odszkodowań. Otrzymasz darmową analizę swojej sytuacji prawnej, a potem kancelaria odszkodowawcza wyegzekwuje od ubezpieczyciela to, do czego zobowiązał się w ramach polisy OC sprawcy wypadku.

- Artykuł sponsorowany -

reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Brak komentarzy