reklama
reklama

Komu potrzebna jest wycena przedsiębiorstwa?

Artykuły sponsorowane, Wiadomości, 12.03.2024 13:15,
Wycena wartości przedsiębiorstwa dokonywana jest w różnych sytuacjach, ponieważ proces ten przeprowadzany może być w różnych celach. Komu jest zatem potrzebna wycena przedsiębiorstwa? Jakie funkcje spełnia? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.
Komu potrzebna jest wycena przedsiębiorstwa?

Jak przeprowadzić wycenę przedsiębiorstwa?

Wycena przedsiębiorstwa jest procesem, który ma na celu oszacowanie jego wartości oraz wyrażenie jest w jednostkach pieniężnych. Jak zatem ją przeprowadzić? Otóż, warto mieć świadomość tego, że obowiązujące przepisy prawa nie regulują konkretnie tego kto oraz w jaki sposób może przeprowadzić to badanie. W praktyce warto jednak powierzyć tę czynność specjalistom posiadającym odpowiednie doświadczenie, ponieważ wpływa to na wiarygodność wyceny przedsiębiorstwa. Istotne jest także to, by stosować się do prawnych rekomendacji wydanych przez Polską Federację Stowarzyszeń Rzeczoznawców Majątkowych (PFSRM), które są znane jako Powszechne Krajowe Zasady Wyceny. Nota ta została uchwalona przez Radę Krajową PFSRM i włączona jako Nota interpretacyjna nr 5 „Ogólne zasady wyceny przedsiębiorstwa”(NI 5) do zbioru Powszechnych Krajowych Zasad Wyceny.

Komu potrzebne są wyceny przedsiębiorstw?

Jak wspomniano we wstępie wycena spółki może być przeprowadzana w różnych celach. Komu jest zatem potrzebna? Otóż, w praktyce mogą to być między innymi osoby, które nią zarządzają, ponieważ dzięki wycenie przedsiębiorstwa są one w stanie podejmować jeszcze lepsze decyzje oraz tworzyć i optymalizować strategię działania. Poza tym wycena przedsiębiorstw może być przeprowadzona na potrzeby banku, ponieważ wymagać może tego proces weryfikacji zdolności kredytowej, a sama wycena może służyć w formie zabezpieczenia kredytu. Wycena przedsiębiorstwa przeprowadzana jest także w przypadku transakcji kapitałowych, ponieważ wycena wartości firmy jest istotna wówczas zarówno dla właściciela przedsiębiorstwa, jak i ewentualnych kontrahentów.

Funkcje wyceny przedsiębiorstwa?

Ogólne zasady wyceny przedsiębiorstw określają, że wycena przedsiębiorstwa może pełnić różne funkcje. Wyróżnia się w tym przypadku 5 podstawowych, a mianowicie:

  • funkcję doradczą, której celem jest dostarczenie niezbędnych informacji w związku z planowanymi transakcjami kapitałowymi, a także dla potrzeb zarządzania przedsiębiorstwem;

  • funkcję argumentacyjną, ponieważ wartość przedsiębiorstwa może stanowić argument w trakcie negocjacji;

  • funkcję mediacyjną, która jest istotna wtedy, gdy wyceniane przedsiębiorstwo bierze udział w różnego rodzaju sporach;

  • funkcję zabezpieczającą, ponieważ wycenę przeprowadza się także w celu zabezpieczenia przed negatywnymi skutkami sporów;

  • funkcję informacyjną, ponieważ wycena przedsiębiorstw obrazuje także ich sytuację oraz dostarcza dane ułatwiające skuteczne zarządzanie wartością firmy.

Metody wyceny przedsiębiorstw

Proces wyceny przedsiębiorstwa może zostać przeprowadzony przy zastosowaniu różnych metod. Ich właściwy dobór gwarantuje nie tylko wiarygodność wyceny, ale również spełnianie przez nią określonej funkcji. Mogą to być metody dochodowe, porównawcze, majątkowe oraz mieszane. Przykładem tych pierwszych może być metoda zdyskontowanych przepływów pieniężnych, która umożliwia określenie zdolności firmy do generowania przychodów. Metody majątkowe to z kolei metoda skorygowanych aktywów netto, metoda wartości likwidacyjnej lub metoda wartości odtworzeniowej, które umożliwiają ustalenie wartości aktywów pomniejszonych o posiadane zobowiązania. W podejściu porównawczym szacowanie wartości rynkowej odbywa się natomiast na podstawie odniesienia do innego przedsiębiorstwa działającego w tej samej branży. Podejście mieszane wykorzystuje zaś kilka różnych metod jednocześnie.

Podsumowując należy stwierdzić, że wycena przedsiębiorstwa może być potrzebna w różnych sytuacjach, ponieważ określenie wartości jest istotne w nie tylko w przypadku podziału przedsiębiorstw, ale również dla celów sprawozdawczości finansowej. Istotne jest zatem dobranie odpowiednich metod wyceny.


- artykuł sponsorowany -

reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Brak komentarzy