reklama
reklama

Jaki jest optymalny moment na zmianę opon na zimowe?

Artykuły sponsorowane, Wiadomości, 22.09.2021 15:10,
Kiedy lato definitywnie się skończyło, a słupki rtęci w ciągu dnia wskazują coraz niższe wartości, kierowcy zaczynają zastanawiać się, kiedy zmienić opony na zimowe? Podpowiadamy, czym się sugerować, by wybrać odpowiedni moment na wizytę w serwisie wulkanizacyjnym.
Jaki jest optymalny moment na zmianę opon na zimowe?

Zmiana opon na zimowe – czy jest potrzebna?

Konieczność sezonowej zmiany opon z letnich na zimowe w polskim klimacie nie podlega dyskusji. W zimowej aurze sprawdzają się wyłącznie dostosowane do niej opony sezonowe. Przed kupnem kompletu ogumienia warto porównać, co oferują poszczególne modele. Można to zrobić pod adresem: https://www.sklepopon.com/opony/zimowe.

Letnie opony są wykonywane z mieszanki gumowej o niskiej elastyczności, przez co w temperaturach bliskich zeru oraz ujemnych, stają się twarde. Ich bieżnik nie posiada układu lameli, odpowiadającego za przyczepność na ośnieżonej i oblodzonej nawierzchni. Wpływa to znacząco na ograniczenie parametrów opon letnich zimą. W praktyce przekłada się również na możliwość niebezpiecznego zachowania samochodu – zwłaszcza na jezdniach śliskich czy zaśnieżonych.

Choć w Polsce nie funkcjonuje prawny obowiązek jazdy na oponach zimowych, zdecydowana większość kierowców (jak wynika z badań) decyduje się na wymianę ogumienia przed okresem występowania niskich temperatur.

Przy jakiej temperaturze zmieniać opony na zimowe?

Powszechnie przyjęta zasada mówi o konieczności wymiany opon na zimowe w sytuacji, w której średnia temperatura powietrza spada w ciągu doby poniżej 7 st. C. W ostatnich latach zdarzały się jednak sytuacje, w których po nagłym jesiennym ochłodzeniu, pogoda na kilka tygodni wracała do trybu niemal letniego, serwując średnie temperatury dobowe w okolicach kilkunastu stopni.

Dlatego na zmiany pogody należy reagować dynamicznie i brać pod uwagę również czynnik geograficzny. Przykładowo, w rejonach górskich nie warto odkładać wymiany ogumienia na ostatnią chwilę. Jeżeli natomiast poruszamy się wyłącznie w dużym mieście można poczekać aż średnia temperatura w ciągu doby faktycznie spadnie poniżej 7 stopni celsjusza, a nie pojawi się tylko nocą. Jazda w zbyt wysokiej temperaturze na oponach zimowych przyczyni się do ich szybkiego zużycia. Należy to uzależnić również od pory, w której najczęściej korzystamy z samochodu.

Kiedy wymienić opony na zimowe?

Co to oznacza? Zadajmy sobie pytanie, w jakich porach korzystamy zwykle z samochodu? Wielu z nas używa pojazdów głównie we wczesnych godzinach porannych (w celu dojazdu do pracy), a następnie w popołudniowych. Niektórzy rzadko jeżdżą późnym wieczorem czy w nocy, inni korzystają z auta nieregularnie.

Kiedy już określimy czas, w którym najczęściej wsiadamy za kółko, sprawdźmy temperatury wówczas panujące. Jeżeli termometr pokazuje wówczas mniej niż 7 st. C, wymieńmy opony na zimowe. W ten sposób unikniemy sytuacji, w której moglibyśmy zdecydować się na wymianę opon zbyt wcześnie lub zbyt późno.

Kiedy kupować opony zimowe? Realia rynku

Zalecenia ekspertów motoryzacyjnych to jedno, drugą kwestią są realia rynku motoryzacyjnego. Kiedy uznamy, że temperatura spada już do wskazań predestynujących do zmiany opon, do takich samych wniosków może dojść większość kierowców.

Wówczas możemy napotkać na długie terminy i kolejki w warsztatach zajmujących się wymianą ogumienia. Warto wziąć to pod uwagę i postarać się zbyt mocno nie odwlekać decyzji o wymianie opon. Część kierowców rusza do punktów wymiany ogumienia po pierwszych opadach śniegu. Zazwyczaj, biorąc pod uwagę zalecenia dotyczące temperatury powietrza, jest to już zbyt późny termin. Istotny jest też moment zakupu ogumienia. W szczycie sezonu dostępność popularnych modeli czy czas ich dostawy może się wydłużać.

Ile kosztuje wymiana opon na zimowe?

Ceny wymiany kompletu opon są zróżnicowane w zależności od regionu kraju oraz ofert konkretnych warsztatów. Zwykle zapłacimy za tę usługę od około siedemdziesięciu do stu kilkudziesięciu złotych.

Czy można zaoszczędzić na wymianie opon? Coraz bardziej popularne wśród kierowców stają się w ostatnim czasie opony całoroczne, zwane inaczej wielosezonowymi. Są one dostosowane konstrukcyjnie do stosowania zarówno w warunkach letnich, jak i w zimowych. Faktycznie, używanie tego typu ogumienia zwalnia nas z konieczności sezonowej wymiany opon oraz myślenia o tym, kiedy jej dokonać.

Decydując się na opony całoroczne weźmy jednak pod uwagę ich kompromisową charakterystykę – w skrajnie trudnych warunkach zimowych nie sprawdzą się tak dobrze jak opony typowo zimowe. Warto także regularnie kontrolować ich stan. W tym celu można udać się do warsztatu wulkanizacyjnego – aby uniknąć stania w kolejce, najlepiej zrobić to poza sezonem wymiany.

reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Brak komentarzy