reklama

Jak robić dobre zdjęcia smartfonem?

, Artykuły sponsorowane, Wiadomości, 28.02.2018 11:30, ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Nowoczesna technologia sprawiła, że każdy dziś może poczuć się jak fotograf. Jeżeli nie zamierzasz wiązać z robieniem zdjęć kariery zawodowej, wystarczy ci smartfon, zmysł estetyczny i odrobina wiedzy technicznej, żeby móc robić świetne zdjęcia.
Jak robić dobre zdjęcia smartfonem?
Kompaktowość smartfonów, ich uniwersalność oraz fakt, że zawsze mamy je pod ręką, sprawia, że są to najpopularniejsze urządzenia, którymi robimy dziś zdjęcia. Co znamienne, wiele z nich śmiało rywalizować już może z profesjonalnym sprzętem. Producenci smartfonów doskonale zdają sobie sprawę, jak bardzo dla ich klientów ważna jest dziś możliwość dokumentowania każdej niemal chwili. Dlatego nowe modele, takie jak np. Sony Xperia XA2 lub Sony Xperia Xa2 Ulta, przełamują kolejne bariery dzielące aparaty w telefonach od sprzętu w pełni fachowego.

Jak już wspomniałem, do robienia dobrych zdjęć nie wystarczy najlepszy nawet smartfon. Niezbędna jest odrobina wiedzy, która raz przyswojona, zaprocentuje w obrazkach, które śmiało będziesz mógł pokazać całemu światu. Wystarczy, że będziesz się trzymać kilku żelaznych zasad. Zacznijmy od tej piątki.

1. Nie bój się trybu manualnego
W robieniu dobrych zdjęć pomaga zapoznanie się z tzw. trybem automatycznym aparatu. Zrób kilka testowych zdjęć, które pomogą Ci dowiedzieć się, kiedy używać wysokiej czułości ISO lub stosować długi czas naświetlania. Dowiedz się również, kiedy warto zmodyfikować ustawienia domyślne. Ta ostatnia czynność jest o tyle istotna, że mimo swojego zaawansowania technologicznego, smartfony nie zawsze są doskonałe. Robienie zdjęć w pomieszczeniach, nocą lub w czasie pochmurnych dni, wciąż może sprawiać wiele problemów. W trudnych warunkach pomocna jest zabawa balansem bieli lub ekspozycją. Nowe smartfony dają możliwość dostosowania tych parametrów do potrzeb użytkownika. Tryb manualny pozwala również na zmianę czułości ISO oraz czasu otwarcia migawki, co pozwoli ci panować nad ziarnistością zdjęcia oraz efektem rozmycia ruchu. Nie obawiaj się zabawy z ustawieniami, bowiem tylko w ten sposób najlepiej poznasz możliwości swojego smartfona. Szukaj zatem najlepszej kombinacji parametrów, by robić perfekcyjne zdjęcia. Jeżeli jednak nic nie przekona Cię do „grzebania w ustawieniach”, możesz zaufać technologii. Smartfony takie jak Sony Xperia XA2, wyposażone są w funkcję inteligentnej kontroli ekspozycji, która automatycznie dostosowuje ustawienia do natężenia światła. W ten sposób zdjęcia wykonywane nocą są wyraźne i pełne intensywnych kolorów.

2. Zachowaj odpowiednią postawę
Rozmyte zdjęcia to podstawowa bolączka każdego amatora fotografii. Żeby ograniczyć ten efekt, należy trzymać smartfon w odpowiedni sposób. Przede wszystkim zachowaj odpowiednią postawę. Trzymanie rąk wyciągniętych zbyt daleko od ciała zmniejsza stabilność urządzenia. Podczas robienia zdjęć staraj się rozstawiać łokcie nieco szerzej. Pomocne bywa również chwilowe zatrzymywanie obiektywu na nieruchomym przedmiocie.

3. Rób zdjęcie za zdjęciem
Trzymając w ręku smartfon, nie musisz obawiać się, że kończy się film w twojej kliszy. Nowoczesne urządzenia zapewniają mnóstwo miejsca, a jeżeli wykorzystasz je do cna, zawsze możesz przenieść nadmiar swoich prac na dysk Google'a. Dlatego fotografując jedną scenę lub przedmiot (zwłaszcza kiedy uwieczniasz ludzi, rzeczy lub zwierzęta znajdujące się w ruchu), nie wahaj się wykonać kilku, a nawet kilkunastu zdjęć – jednego po drugim. Spośród kilku pozornie identycznych ujęć, wybierzesz później te, które najbliższe jest ideałowi. Obecnie wszystkie dostępne na rynku smartfony wyposażone są w funkcję robienia zdjęć seryjnych. Większość dokonuje nawet samodzielnej analizy obrazów, by wybrać te, które ich zdaniem są najlepsze. Do ciebie należy wtedy wyłącznie decyzja, czy osąd sztucznej inteligencji zgadza się z twoim poczuciem estetyki.

4. Śmiało edytuj
Zdjęcie wykonane najlepszym nawet smartfonem nie musi spełniać wszystkich twoich oczekiwań. Dlatego właśnie stworzono dziesiątki, jeśli nawet nie setki programów oraz aplikacji do obróbki obrazu. Dzięki nim, odrobinie umiejętności, szczypcie inwencji i chwili poświęconego czasu, będziesz w stanie uzyskać efekt, o jaki prawdopodobnie Ci chodziło. Nie bój się kombinować, poczuj w sobie dziecko, które chce poznawać, próbować, nabywając tym samym nowych cennych umiejętności. Dzięki temu efekty twojej foto-pasji będą coraz lepsze.

5. Zadbaj o odpowiednie naświetlenie
Zarówno najbardziej zaawansowany smartfon, jak i najlepszy program do edycji obrazów, mogą okazać się niewystarczające, jeżeli nie zapewnisz swoim zdjęciom odpowiedniego naświetlenia. Czujniki, w które wyposażone są telefony, zazwyczaj średnio sprawdzają się przy słabym świetle, a zatem to na tobie spoczywa odpowiedzialność zapewnienia fotografowanemu obiektowi dobrego oświetlenia. Fotografując z rozdzielczością ISO 200 lub niższą, zapewnisz zdjęciom mniej ziarna, a w efekcie odpowiednią ostrość i nasycenie.

Zakładając, że nie dysponujesz dodatkowym źródłem sztucznego światła i bazujesz wyłącznie na lampie błyskowej, postaraj się robić zdjęcia przy oświetleniu naturalnym. Chcąc uniknąć nadmiernego zacienienia i utraty kontrastu, upewnij się, że słońce znajduje się za obiektywem aparatu. Fotografując w dni pochmurne, kiedy naturalne światło bywa słabe i rozproszone, unikaj kierowania obiektywu w niebo. Robiąc zdjęcia w pomieszczeniach, nie ustawiaj fotografowanego przedmiotu przy oknie. Wykorzystaj je jako źródło światła, stając do niego plecami.

6. Zaopatrz się w dobry sprzęt
Smartfonów wyprodukowanych z myślą o coraz większej liczbie amatorów fotografii jest obecnie bez liku. Niemal każdy nowoczesny model robi dziś co najmniej przyzwoite zdjęcia. Poszukując najlepszego sprzętu, możesz wypróbować np. wspomniany wcześniej smartfon Sony Xperia XA2 lub Xperia XA2 Ultra. Ich producent zadbał, by dały Ci one dużo radości w odkrywaniu ich przydatnych opcji.

Nowa Xperia wyposażona jest m.in. w superszerokokątny obiektyw o ogniskowej 23mm i kącie widzenia 120°, dzięki któremu uchwycisz w jednym kadrze więcej osób niż dotychczas. Jest to całkiem interesująca opcja – zwłaszcza jeśli lubisz „cykać” grupowe selfies podczas weekendowych imprez.

Jeżeli już zaopatrzysz się w dobrej jakości sprzęt i nabędziesz przydatnych umiejętności (zaczynając choćby od powyższej listy), staniesz się prawdziwą gwiazdą nie tylko na Instagramie.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Brak komentarzy