Sportowe imprezy, NOC MUZEÓW, koncert zespołu Zakopower, czyli przegląd wydarzeń weekendowych

Kęty, Andrychów, Wadowice, Wiadomości, 19.05.2017 12:15, PG
Zobaczcie co będzie się działo w weekend (19-21.05.) w regionie.
Sportowe imprezy, NOC MUZEÓW, koncert zespołu Zakopower, czyli przegląd wydarzeń weekendowych

ANDRYCHÓW NA SPORTOWO


W sobotę (20.05.) z Andrychowa wyruszy bieg górski. OSHEE Beskidzki Topór to 3 biegi górskie na dystansach ultra 73 km, maraton 43 km i połówka 21 km.

Cały harmonogram na stronie: BESKIDZKI TOPÓR


 

Dodatkowo również w sobotę (20.05.) w ośrodku Hotel&SPA Czarny Groń odbędzie się Rodzinny Bieg Górski połączony z edukacyjnym quizem. Uczestnictwo jest darmowe!

 

Data: 20.05.2017 r.,
Start godz. 10:00
Miejsce: Czarny Groń Sp.z o.o. Sp. k.
Osiedle Praciaki 91
34-125 Rzyki/ k. Andrychowa
Start: Brama obok Hotelu Czarny Groń
Długość trasy ok 2,5 km w terenie górskim
Biuro zawodów na starcie czynne od godz. 8:30 do 10.00  obok Hotelu Czarny GrońUczestnictwo w zawodach jest możliwe po spełnieniu następujących warunków:

  • Zapisy w biurze zawodów 20.05.2017 w godzinach 8:30 – 10:00, odebranie numerów i kart startowych.
  • W biegu rodzinnym prawo do startu mają drużyny składające się min.: 1 osoby dorosłej (powyżej 18 roku życia) i 1 dziecka (do 18 roku życia).

Po upłynięciu wyznaczonej godziny nie będzie możliwości rejestracji.

 

 

 

W sobotę, 20 maja, odbędzie się wielka, sportowa impreza - BASKET NA ŻYWO W ANDRYCHOWIE. W hali Gimnazjum nr 1 w Andrychowie rozegrane zostaną trzy mecze z udziałem zespołów z Bielskiej Ligi Koszykówki.

V Basket na Żywo w Andrychowie. 20 maja wielki dzień.

 

WADOWICE NA SPORTOWO I KONCERTOWO


W sobotę i niedzielę (20-21 maja) turniej siatkówki plażowej "Beskidzka Plaża" po raz kolejny zagości na wadowickiej Wenecji.

 

 

Ponadto w Wadowicach dalszy ciąg obchodów związanych z 97. rocznicą urodzin św. Jana Pawła II. W niedzielę (21.05.) wystąpi zespół Zakopower z koncertem pn.: „Ja z rodu jestem człowiekiem gór. Jan Paweł II”.

 

19 maja (piątek) to Dzień Kultury Lokalnej. Zaplanowano Biesiadę z udziałem gminnych Kół Gospodyń Wiejskich.

Panie zrzeszone w organizacjach w Choczni, Kleczy, Jaroszowicach i Wysokiej będą prezentować na Placu Jana Pawła II swoje wyroby i wypieki a odwiedzający rynek goście będą mieli okazję nie tylko podziwiać ale też degustować przygotowane tradycyjne potrawy. 

W tym dniu będzie miał miejsce również Pierwszy Konkurs Cukierniczy na Najlepszą Wadowicką Kremówkę – w rywalizacji wezmą udział lokalni wytwórcy najsłynniejszego wypieku z Wadowic a przewodniczącą jury będzie znana i lubiana Ewa Wachowicz.

Nie zabraknie również atrakcji muzycznych - w Dniu Kultury Lokalnej zaplanowano występy miejscowych artystów. Zagrają Potok Słów, Breff, Huczi Kuczi a ma deser robiący międzynarodową karierę jazzową Szymon Mika oraz koncert muzyki filmowej świetnej Orkiestry Symfonicznej Państwowej Szkoły Muzycznej w Wadowicach. 

Będzie też coś dla miłośników sportu – na Bulwarach nad Skawą od piątku do niedzieli będzie miał miejsce turniej siatkówki Beskidzka Plaża połączony z rodzinnym piknimiem.

 

20 maja (sobota) odbędzie się III Bieg Wadowicki oraz II Mistrzostwa Wadowic w Nordic Walking. Start zawodów o godzinie 16.00 na Placu Jana Pawła II. W tym dniu na Bulwarach nad Skawą będzie mieć miejsce dalszy ciąg rozgrywek w ramach Beskidzkiej Plaży. A wieczorem w  Muzeów Ziemi Wadowickiej  - odbędzie się „Noc Muzeów”. Z tej okazji specjalne atrakcje czekać będą o 22.30  na pl. Jana Pawła II.

 

21 maja (niedziela) od rana na Placu Jana Pawła II gdzie odbywac się będzie kolejna edycja imprezy Motoserce. Jest to akcja organizowana przez Kongres Polskich Klubów Motocyklowych i polega na honorowym oddawaniu krwi dla potrzebujących. Podczas imprezy nie zabraknie atrakcji dla dzieci i dorosłych. Z kolei na Bulwarach nad Skawą w będziemy mogli obejrzeć emocjonujące rozgrywki finałowe Beskidzkiej Plaży. O godzinie 17.00 organizator imprezy, Gmina Wadowice, wraz ze współorganizatorem, Muzeum Domem Rodzinnym Jana Pawła II, zapraszają na koncert zespołu Zakopower „Ja z rodu jestem człowiekiem gór. Jan Paweł II”.

 

Wadowicke święto teatru

W weekend 19-20-21 maja dla wszystkich miłośników teatru zapowiada się prawdziwe święto. Wadowickie Centrum Kultury zaprasza na Spotkania Teatralne „ZGRAJA”, które w tym roku poszerzone zostały o Teatralną Noc Muzeów. Spektakle odbywać się będą w różnej przestrzeni miejskiej, a swoją obecnością zaszczyci festiwal sam Wojciech Pszoniak z kultowym spektaklem pt. „Belfer”.

Wadowickie Spotkania Teatralne „Zgraja” to ogólnopolski festiwal z wieloletnimi tradycjami, w tym roku będzie miał 44. odsłonę. Przez trzy dni jego trwania na deskach scen: kameralnej i teatralnej, w WCK zaprezentuje się 10 różnorodnych spektakli konkursowych, wyłonionych w drodze eliminacji spośród 31 zgłoszonych do konkursu. Każdy z nich reprezentuje odmienną stylistykę i konwencję. Zespoły walczyć będą o główną nagrodę, Teatralną Maskę, przyznawaną przez specjalnie powołane jury oraz Maskę Młodych przyznawaną przez reprezentantów poszczególnych grup teatralnych. Nagrody – unikatowe rzeźby – wykonał specjalnie wadowicki artysta Krzysztof Kadłubowski. Oprócz spektakli konkursowych, w piątek 19 maja o godz 19:00 odbędzie się pokaz spektaklu pt. „#allONE” wadowickiego Teatru Sokół, a dzień później widzowie będą mogli zobaczyć spektakle plenerowe: o godz. 19:00 w ogrodzie przy ul. Kościelnej „Rękodzieło artystyczne” w wykonaniu Teatru Figur Kraków, o 20:30 na ul. Kościelnej „Beczkę śmiechu” autorstwa Teatru Na Walizkach oraz o 22:30 na wadowickim rynku pokaz fireshow w wykonaniu Grupy Lumen Noctis. W niedzielę 21 maja o godz. 19:00 festiwal zakończy kultowy już spektakl pt. „Belfer” w wykonaniu Wojciecha Pszoniaka.

 

 

NOC MUZEÓW


KĘTY

MUZEUM IM. ALEKSANDRA KŁOSIŃSKIEGO W KĘTACH

SOBOTA 20 MAJA 2017 R.

GODZ. 16.00-21.30

Nocne wyprawy z przeszłością

Wyprawy w przestrzeń miasta

16.00-17.00 –  Miejsce św. Franciszka w Kętach. Wyprawa za klasztorne progi, zwiedzanie klasztoru Franciszkanów Reformatów w Kętach z przewodnikiem. Zbiórka o godz. 16.00 przed klasztorem, ul. Klasztorna 1

19.00-20.00 – Podróż śladami XIX w. pionierów. Wyprawa słodko-gorzka – zwiedzanie miasta z przewodnikiem szlakiem osób z przeszłości miasta o pionierskich dokonaniach. Zbiórka o godz. 19.00 na rynku. W razie deszczu wyprawa będzie odwołana.

Wyprawy na wystawach stałych muzeum

17.00-18.00 – Mroczne zwiedzanie wystaw stałych dla dzieci w wieku 6-12 lat. Ilość osób ograniczona do 15. Konieczne przyniesienie własnej latarki.

 18.30- 19.30 – Mroczne zwiedzanie wystaw stałych dla młodzieży w wieku 6-12 lat. Ilość osób ograniczona do 15. Konieczne przyniesienie własnej latarki.

20.00-21.00 – Nocą wszystko wygląda inaczej. Wyprawa po tajemnice zabytków”- zwiedzanie wystaw stałych z przewodnikiem bez ograniczeń wiekowych.

Wyprawy w świat utracony

17.10-17.40 – ogólnopolska premiera filmu z cyklu Muzeum Utracone. Sala wstaw czasowych

Wyprawy w świat dziedzictwa - warsztaty muzealne

GODZ. 18.00-19.30 – Na tropie Ducha Miejsca warsztaty skierowane do dzieci w wieku 5- 10 lat (wraz z opiekunami).

Zostań detektywem, rozwiąż fascynujące zagadki związane z dziedzictwem kulturowym. Poznaj różne narzędzia związane z pracą konserwatora, odkryj czy dziedzictwo ma smak i zapach, przygotuj własną wystawę złożoną ze zrobionych przez siebie rysunków.  Liczba osób ograniczona do 25.

GODZ. 20.00-21.30 – Moje, twoje, nasze dziedzictwa dla uczestników w wieku 11+.  Zagraj z nami w gry Strażnicy tajemnic i Odkrywcy dziedzictwa. Pierwsza gra polega na wzajemnym wymyślaniu zagadek dotyczących lokalnego dziedzictwa na podstawie wytycznych, druga to gra planszowa z pytaniami i odpowiedziami. Liczba miejsc ograniczona do 25 osób.

O udziale w warsztatach decyduje kolejność zgłoszenia. Zapisów można dokonać w siedzibie muzeum lub pod nr tel. 33 845 31 07. Dla uczestników warsztatów przygotowaliśmy miłe upominki.

Warsztaty prowadzone będą przez Barbarę Łepkowską i Katarzynę Zarzycką, które prowadzą Fundację Plenerownia. W 2014 r. otrzymały odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, a w 2016 r. wyróżnienie w ramach nagrody Województwa Małopolskiego im. Mariana Korneckiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie opieki i ochrony architektury drewnianej Małopolski.

Wszystkie zajęcia w trakcie Nocy Muzeów są bezpłatne.

W związku z pracą w sobotę – w niedzielę 21.05.2017 r. muzeum będzie nieczynne.ANDRYCHÓW

Izba Regionalna Ziemi Andrychowskiej

Organizator – Towarzystwo Miłośników Andrychowa


• Andrychowska Gra Miejska: indywidualny lub rodzinny spacer z wykorzystaniem najnowszych technologii (pobieranie folderów w Izbie od godz. 18.00).
• Poznajemy przyrodę Andrychowa i okolic: foto-zagadki przyrodnicze oraz wystawa zdjęć i akwareli Jana Zielińskiego. 
• Godz. 19.00-20.30: „U źródeł …” – warsztaty śpiewacze z rodziną Badowskich. Zapraszamy rodziny, seniorów, dorosłych, młodzież i dzieci do wspólnej nauki i śpiewania pieśni z terenu Andrychowszczyzny. 
• Zwiedzanie wystawy stałej Izby Regionalnej Ziemi Andrychowskiej indywidualnie lub z przewodnikiem (o pełnych godzinach).

 

LANCKORONA

Izba Muzealna im. prof. Antoniego Krajewskiego

Wystawa eksponatów z wykopalisk na terenie lanckorońskiego zamku oraz przedmiotów codziennego użytku i rękodzieła ludowego tutejszych mieszkańców, pochodzące z początku XX wieku. Część ekspozycji poświęcona jest konfederacji barskiej.

Ponadto spotkania tematyczne:

- Konfederacja barska w okolicy Lanckorony w świetle źródeł pisanych i materialnych.

- Ewolucja zabudowy okolicy rynku lanckorońskiego pomiędzy XIV a XXI wiekiem.

 

STRYSZÓW

Muzeum – Dwór

Oddział Zamku Królewskiego na Wawelu

- „Wnętrza dworu polskiego w wieku XIX”  - wystawa stała.

- „Profesor Wanda Ślędzińska i jej uczniowie” – wystawa czasowa.

 

TOMICE

Galeria Sztuki „Bałysówka”

Wystawa malarstwa i rzeźby pt.: „Moja przestrzeń”. Dodatkowo dzieci zaproszone zostaną do zapoznania się ze „Sznurkowymi rękodziełami” i będą mogły samodzielnie wykonać maskotkę.

Izba Regionalna w Tomicach

Izba mieści się w zrekonstruowanej 100 – letniej, wiejskiej chacie. Prezentowane są w niej zbiory dotyczące życia w regionie: stare meble, wyposażenie gospodarstwa domowego, maszyny do szycia, zegary, narzędzia rzemieślnicze i rolnicze, rzeźby, obrazy, książki i gazety.

 

WADOWICE

Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II

Zwiedzanie indywidualne multimedialnej ekspozycji stałej w godz. 19:00-24:00 (ostatnie wejście o 22:45). Każda osoba zwiedza ekspozycję na podstawie bezpłatnej wejściówki, którą otrzymuje tuż przed wejściem od strony rynku. Obowiązuje kolejność przybycia. Wejście odbywa się w grupach 25 -osobowych co 15 minut, począwszy od godz. 19:00.

„Czytelnia Mieszczańska” – Towarzystwo Miłośników Ziemi Wadowickiej

Wystawa „Zbiory Towarzystwa Miłośników Ziemi Wadowickiej”.

Muzeum Miejskie - Teatralna Noc Muzeów

Teatr Figur Kraków, spektakl pt.: „Rękodzieło artystyczne”, ogród na Kościelnej – godz. 19.00.

Teatr na walizkach, spektakl pt.: „Beczka śmiechu”, przed budynkiem muzeum – godz. 20.30.

Dodatkowo: zwiedzanie wystawy stałej, warsztaty plastyczne dla dzieci.

UWAGA! W razie złej pogody przedstawienia odbędą się w sali Muzeum Miejskiego!

Urząd Miasta w Wadowicach

Pokaz  „Fireshow”, wadowicki rynek – godz. 22.30.

Koordynator akcji:

Muzeum Miejskie w Wadowicach

Patronat Honorowy i Wsparcie Finansowe:

Starostwo Powiatowe w Wadowicach

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: kontakt@mamNewsa.pl

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy