Gminy mogą stracić kasę, nikt nie wie co będzie dalej ze Zbiornikiem Świnna Poręba

Region, Wadowice, Sucha Beskidzka, Polityka, Wiadomości, 07.03.2018 21:00, PG
Miało być Eldorado, a na razie nie ma nic. Po co były te otwarcia?
Gminy mogą stracić kasę, nikt nie wie co będzie dalej ze Zbiornikiem Świnna Poręba

Jak już pisaliśmy, pod koniec ubiegłego roku Zarząd Województwa Małopolskiego ogłosił listę projektów, które pozytywnie przeszły weryfikację i miały otrzymać dofinansowanie w ramach programu rozwoju wewnętrznych potencjałów regionu. Dotacja miała zostać przyznana także dla gmin: Stryszów, Mucharz i Zembrzyce. Teraz stoi pod znakiem zapytania.

Nad Jeziorem Mucharskim miały powstać m.in. plaże, pomosty, amfiteatry, boiska, miejsca piknikowe. W sumie inwestycje w trzech gminach miały pochłonąć ponad 27 mln zł, z czego prawie 18 mln zł chciano sfinansować z pieniędzy unijnych. Koncepcje te to efekty kilkuletniej pracy nad Planem Rozwoju Zbiornika Wodnego Świnna Poręba – Jezioro Mucharskie. Więcej na ten temat tutaj: Miliony na inwestycje rekreacyjne wokół Zbiornika Świnna Poręba

Czy jednak to się uda? Wójt gminy Mucharz Wacław Wądolny obawia się, pieniądze mogą przepaść. Dlaczego? Do tej pory nie ma odpowiednich dokumentów użyczenia lub przejęcia działek z Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie.

Z powodu braku tych dokumentów gminy Mucharz, Zembrzyce, Stryszów nie mogą podpisać umów z Marszałkiem Województwa Małopolskiego na dofinansowanie.

Z dniem 1 stycznia 2018 roku weszła w życie nowa ustawa o Prawie Wodnym i utworzono centralną instytucję „Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie” a krakowskie RZGW stało się jej częścią.

- Zmieniło się prawo wodne i jest ogromny bałagan w RZGW. Nie możemy się z nimi dogadać. Jest duże zagrożenie, że nie wykorzystamy tych środków albo w ogóle ich nie dostaniemy. A to wielka strata dla tych 3 gmin. – ubolewa wójt gminy Stryszów Wacław Wądolny.- Ciągle nie możemy uzyskać jakichkolwiek informacji o rzeczywistym stanie prawnym tej inwestycji: wszystko owiane jest tajemnicą, jakby ściśle tajne. – powiedział w wywiadzie dla czasopisma europrojekty-pl wójt Mucharza.

Dodatkowo nie ma żadnych dokumentów ani innych potwierdzeń, że zbiornik jest zakończony. Mimo, że był już otwierany cztery razy! Ostatnie tutaj: Kolejne już otwarcie Zapory w Świnnej Porębie. Przyjechała premier Beata Szydło

Dno jest nadal nie oczyszczone (tam są całe lasy), dwa ważne osuwiska są nieusunięte a także nie uruchomiono nawet elektrowni. Czy rząd zapomniał totalnie o tej inwestycji?

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

`, 08.03.2018 09:57

""Przypadkiem, dwa tygodnie przed wyborami parlamentarnymi, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie oficjalnie otworzył budowaną od 30 lat zaporę w Świnnej Porębie.""."premier Ewy Kopacz jednak nie pojawiła się na otwarciu"

marek-wad, 08.03.2018 09:53

Oficjalne zakończenie budowy ogłosiła Beata Szydło.Jest to nagrane.Oczywiście budowa ciągle nie jest zakończona i trwa ale w głównym wydaniu Wiadomości poszło o kolejnym sukcesie rządu.

`, 08.03.2018 09:11

Kto otwierał zaporę ??????? "Przypadkiem, dwa tygodnie przed wyborami parlamentarnymi, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie oficjalnie otworzył budowaną od 30 lat zaporę w Świnnej Porębie."..."premier Ewy Kopacz jednak nie pojawiła się na otwarciu".....................Ci którzy wierzą w smog wierzą też w to że Niemieckie Diesle są Eco :-) ............... "Kto jest największym emitentem CO2 do atmosfery? Wbrew trwającej od kilku dni akcji medialnej nie jest to Polska. Co więcej - nasz kraj nie znajduje się nawet w pierwszej 20-tce największych emitentów. Są tam za to nasi sąsiedzi."

andrej, 08.03.2018 07:58

Rzad PIS otwieral choc nie budowal teraz to wszystko ma gdzies jest elektrownia gotowa ale nie pracuje bo po co skoro prad ma byc z wegla a tu wegla by zaoszczedzono 10 tys . rocznie ton ale smog ma byc i koniec.

obserwator2012, 08.03.2018 06:20

Powoli świat zapomina o Wadowicach,po co Wam jezioro Mucharskie ,skoro tam się nie da dojechać-no chyba,że przez Zakopane.Magia kremówek znika.