Jedno z ostatnich zebrań wiejskich w gminie. Inwałd na tapecie

Region, Andrychów, Polityka, Wiadomości, 04.03.2018 14:00, PG

Artykuł, dla tych którzy nie mogli przyjść na zebranie. Co się działo? Co ustalono?

Jedno z ostatnich zebrań wiejskich w gminie. Inwałd na tapecie

W sobotę (03.03.) w miejscowości Inwałd odbyło się jedno z ostatnich zebrań sołeckich w gminie Andrychów, na które przybyło sporo mieszkańców.

Na początku sołtys wsi, a zarazem radny Rady Miejskiej, Zbigniew Rzadek oraz wiceburmistrz Andrychowa Mirosław Wasztyl przedstawili inwestycje jakie udało się zrealizować na terenie Inwałdu a jakie są jeszcze do zrobienia z listy zadań, które Rada Sołecka przedstawiła burmistrzowi na początku kadencji.

Na spotkaniu byli obecni także radny Marek Nowak oraz Komendant Straży Miejskiej Krzysztof Tokarz.

Jeśli chodzi o zadania drogowe to trzy z czterech zostały zrealizowane, czyli przebudowa ul. Spacerowej, przebudowa drogi na os. Korcza do oczyszczalni i przebudowa mostu na potoku Stawki. W latach 2018-2019 ma zostać przebudowana droga na os. Korcza od warowni do pętli.

W trakcie realizacji jest także budowa przedszkola przy ZSS.

Wykonano również szereg mniejszych zadań m.in.: fotowoltaika na Wiejskim Domu Kultury, oświetlenie ledowe w NZOZ czy plac zabaw, a także czyszczenie korytek czy krat.

Ogólnie w ciągu trzech zainwestowano w Inwałd ponad 4 mln zł.

Co w planach?

- rozbudowa budynku OSP wraz z zagospodarowaniem terenu (projekt gotowy)

- przebudowa mostu na potoku Frydrychówka

- budowa chodnika wzdłuż dk52 w kierunku Choczni i w kierunku Andrychowa

- rewitalizacja centrum wsi wokół budynków OSP, WDK, NZOZ (projekt gotowy, realziacja do 2020 roku)

- budowa bezpiecznych przejść dla pieszych wzdłuż dk52

Sołtys Zbigniew Rzadek oświadczył, że potrzebny jest również remont ul. Wiejskiej wraz z chodnikiem oraz ul. Romerów i ul. Cichej a także uzupełnienie lamp, uregulowanie potoku Stawki i nowy parking przy kościele i cmentarzu.

Co ważne, do końca czerwca gmina ma uzyskać pozwolenie na przebudowę skrzyżowania dk52 z os. Korcza (po 4 latach starań).

Jak poinformowali burmistrzowie, udało się przekonać Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad w Krakowie do budowy chodników przy dk52, i tak gmina ma opracować dokumentację projektową a samą budową ma zająć się GDDKiA. Na to jednak są potrzebne zgody właścicieli działek, o które prosili włodarze.

W porozumienie z GDDKIA zawarty jest też program bezpiecznych przejść dla pieszych, które będą miały specjalne oświetlenia. W tym wypadku 30% kosztów pokrywa gmina a resztę GDDKiA. W Inwałdzie pojawią się dwa przejścia - na wysokości dworu oraz przy Parku Miniatur.

Do końca czerwca tego roku ma zostać uzupełnione oświetlenie w całej gminie, w tym także w Inwałdzie.

Burmistrz Tomasz Żak chwalił się inwestycjami na terenie miasta i całej gminy, które będą służyły mieszkańcom wszystkich sołectw. Chodzi o kryty basen, który ma być gotowy na 1 września 2019 roku, strefę ekonomiczną, nową komunikację miejską, która ruszyła 1 stycznia tego roku, rewitalizację Pańskiej Góry a także galerię handlową budowaną przez prywatnego inwestora. Tak nowoczesny obiekt handlowy podniesie renomę miasta, da 400 miejsc pracy a także milion złotych wpływu z podatku do budżetu gminy. - Dodatkowo mieszkańcy będą robić tam zakupy i pieniądze zostawią w Andrychowie, a nie np. w Bielsku czy Krakowie. – argumentował burmistrz.

Czym będziemy jeździć do tej galerii? Samolotem? – oburzali się mieszkańcy. Na co burmistrz stwierdził, że Beskidzka Droga Integracyjna to inwestycja rządowa i on nie ma na nią wpływu.

Burmistrz wspomniał też o drodze powiatowej - ul. Włókniarzy, którą modernizuje gmina.

Mieszkańcy mieli sporo uwag co do rozkładu jazdy nowej komunikacji miejskiej. Okazuje się, że andrychowskie autobusy nie jeżdżą do Inwałdu w niedzielę, a w soboty kończą swoje kursy wczesnym popołudniem. – Chcemy być traktowani na równi z innymi sołectwami- denerwowali się mieszkańcy.

Wiceburmistrz podkreślił, że Inwałd do tej pory nie miał żadnej komunikacji. Tylko prywatni przewoźnicy świadczyli tam usługi, którym i tak się to nie opłacało, z powodu małej ilości pasażerów (15 tys. osób rocznie w Inwałdzie a 300 tys. osób rocznie w Rzykach).

Planowane jest otwarcie linii Andrychów - Wadowice, która zapewni więcej połączeń w Inwałdzie.

Jeden z mieszkańców zapytał burmistrza czy zna sposób na odkorkowanie centrum miasta. Burmistrz oznajmił, że GDDKiA nie zgadza się na wyłączenie sygnalizacji świetlnej ale planowane jest zrobienie objazdu tzw. „żwirówką” pod Pańską Górą, który da możliwość dojazdu do Zagórnika, Rzyk, Sułkowic.

Gorącym tematem była również wysoka, w porównaniu z innymi gminami, opłata za wywóz śmieci. Burmistrz tłumaczył, że gmina nie ma swojego wysypiska i zgodnie z ustawą nie może mieć do 2023 roku, dlatego cena jest taka jaka jest.

Mieszkańcy prosili także o chociaż dwa kursy autobusowe w stronę Frydrychowic, oznakowanie przy wyjeździe z Mini Zoo a także przystanek przy ul. Miłej. Jedna z mieszkanek prosiła także o remont os. Górki, na którym nic się nie działo od 30 lat!

Złożono również wniosek o modernizację boiska i budynku LKS Huragan Inwałd, który jest w opłakanym stanie a piłkarze sami go remontują próbując ratować co się da. Zaprosili wszystkich mieszkańców w dniu 17 marca 2018 na teren kompleksu do pomocy w różnych pracach naprawczych.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

igor102, 05.03.2018 18:27

najciekawsze jest to że proboszcza nagrywali....na zebrania wiejskie z udziałem Żaka zabrakło im taśmy ;-))) a były gorące zebrania ....nie chcieliście tego filmować czy Żak was nie wpuścił ??? tak tu zostawię to pytanie....jprdl

marcin1970, 04.03.2018 21:23

w 8 roku rządów jak czytam znowu obietnice, obietnice, obietnice. Lotnisko obiecali ?:) A kasa co miesiąc (dla Żaka koło 13 tysiaków na miesiąc) leci i leci Klakierzy też nie mogą narzekać, dobrze im się żyje a "praca" łatwa.

Andrychow2, 04.03.2018 20:54

@abcabc Jak się pięknie gmina rozwija to powiedzieli mieszkańcy Inwałdu, Rzyk czy innych miejscowości w gminie Andrychów. Przez osiem ostatnich lat Pan burmistrz nie zadbał o miasto, nie zadbał o wioski. Ludzie są bardzo zdenerwowani i słusznie zresztą. Ja byłem na paru zebraniach wiejskich to słyszałem. W Inwaldzie było bardzo gorąco i ty o tym dobrze wiesz. W Rzykach temperatura zdenerwowani na burmistrza sięgała wrzenia. A co ciekawe odnośnie Rzyk to pan burmistrz przegrał z Guzdkiem, taki młody a profesjonalne to zrobił. Teraz ludzie chodzą i mówią, słusznie zresztą że go burmistrz atakował. Majstersztyk!

igor102, 04.03.2018 18:49

abccba - nareszcie !!!! czemu tak późno ? braliście wspólną kąpiel z burmistrzem ? ;-))) Brawo wy !!!

abcabc, 04.03.2018 18:41

brawo dla pana burmistrza.Inwałd pięknie się rozwija w ostatnich latach

stan, 04.03.2018 14:21

Serdeczne pozdrowienia dla pana inż. Emila Grabonia - uczestnika zebrania wiejskiego !!!