Andrychów, Kęty, Wadowice: upamiętnili Żołnierzy Wyklętych [FOTO]

, Polityka, Wiadomości, 01.03.2019 17:30, DK
Zobaczcie zdjęcia.
Andrychów, Kęty, Wadowice: upamiętnili Żołnierzy Wyklętych [FOTO]
Od 2011 roku Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” jest świętem państwowym obchodzonym 1 marca. W ten sposób oddawany jest hołd tym, którzy po zakończeniu II wojny światowej nie złożyli broni i nadal walczyli o wolną i demokratyczną Polskę. W powojennej konspiracji niepodległościowej działało bezpośrednio do 200 tysięcy ludzi, a w oddziałach partyzanckich blisko 20 tysięcy.

W piątek bardziej oficjalnie uroczystości z tej okazji miały miejsce w Kętach i w Wadowicach.

KĘTY, WADOWICE
W Kętach w piątek rano władze tego miasta na czele z burmistrzem Krzysztofem Klęczarem złożyli kwiaty przy Grobie Nieznanego Żołnierza na kęckim Rynku, a następnie delegacja udała się przed pomnik „Ofiarom Nazizmu i Komunizmu”, który znajduje się przy parafii NSPJ na os. 700-lecia, gdzie również złożono kwiaty i zapalono symboliczny znicz.

W Wadowicach o godz. 13.00 przed pomnikiem Katyńskim na plantach spotkało się kilkudziesięciu mieszkańców powiatu, a wśród nich kombatanci z Armii Krajowej, parlamentarzyści, władze powiatu wadowickiego i gminy, radni wszystkich szczebli samorządu, przedstawiciele „Solidarności”, sejmiku oraz spora grupa młodzieży.

WADOWICEANDRYCHÓW

Bardzo skromne uroczystości odbyły się również w piątkowe popołudnie w Andrychowie. Przedstawiciele stowarzyszenia "Teraz Andrychów" złożyli wieniec kwiatów oraz zapalili znicz na terenie parafii św. Macieja - przy pomniku pamięci ofiar katastrofy smoleńskiej oraz pamięci Żołnierzy Wyklętych. Następnie delegacja przeszła przed andrychowski mural w Parku Miejskim.


Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy