Za bezmyślność można zapłacić. Kamery działają!

, Na sygnale, Wiadomości, 22.08.2019 12:00, red
POLICJA ALARMUJE: powtarzają się przypadki, kiedy kierujący samochodami wjeżdżają na przejazdy kolejowo – drogowe podczas nadawanego czerwonego światła przez sygnalizator, a nawet kiedy opuszczanie rogatek zostało już rozpoczęte. Sprawcy takich naruszeń nie mogą liczyć na taryfę ulgową ze strony policjantów.
Za bezmyślność można zapłacić. Kamery działają!
Modernizacja przejazdów i wprowadzenie automatycznego sterowania zaporami w wielu przypadkach znacznie skróciły czas oczekiwania na otwarcie przejazdu. Pomimo tego zdarza się jednak, że kierowcy wjeżdżają na przejazd gdy sygnalizator nadaje czerwone światło, a nawet kiedy opuszczanie rogatek zostało już rozpoczęte. Równie niebezpieczne są sytuacje, kiedy kierujący wjeżdża na przejazd w trakcie otwartych rogatek, a nie ma możliwości kontynuowania jazdy za rogatki. Jeżeli w tym czasie nadjedzie pociąg, zaczną się one nagle opuszczać. Taki brak wyobraźni może doprowadzić do tragedii.


Policja informuje, że tylko na przełomie lipca i sierpnia na przejeździe kolejowym przy ulicy Zamkowej w Suchej Beskidzkiej jednego dnia doszło do trzech incydentów z kierującymi, którzy nie przestrzegali przepisów Prawa o Ruchu Drogowym. W jednym z tych przypadków pociąg przejechał obok dwóch pojazdów, które znajdowały się między dwoma rogatkami. Kierujący w tym miejscu często wjeżdżają na przejazd kolejowy nim upewnią się, iż bezpiecznie można go przejechać. Najczęściej pozostają na przejeździe, gdyż pojazd przed nimi zatrzymał się tuż przed zamknięciem rogatek.

Policjanci podkreślają, że zamontowany na przejeździe monitoring jest źródłem dobrej jakości materiału dowodowego, a kierowcy, którzy w większości przypadków odjeżdżają z miejsca zdarzenia nie powinni liczyć na taryfę ulgową ze strony funkcjonariuszy.

- Chociaż wypadki komunikacyjne na przejazdach kolejowych w ogólnej liczbie wypadków drogowych nie stanowią dominującej grupy, to jednak charakteryzują się one często tragicznymi skutkami dla osób w nich uczestniczących i wymagają szczególnej uwagi. Pamiętajmy, że przepisy o ruchu na przejazdach kolejowych dotyczą nie tylko kierujących, ale także pieszych. Dlatego też apelujemy do wszystkich uczestników ruchu o rozsądek i ostrożność podczas korzystania z przejazdów kolejowych. Lepiej poczekać te kilkadziesiąt sekund i bezpiecznie kontynuować podróż. Łamiąc przepisy nie tylko grozi nam odpowiedzialność karna, przede wszystkim narażamy bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu.

Zgodnie z art. 49 ust. I pkt. 1 Prawa o ruchu drogowym zabrania się zatrzymania pojazdu na przejeździe m.in. kolejowym za co grozi kara grzywny 300 zł i 1 punkt karny - informują policjanci z Suchej Beskidzkiej.


źródło: KPP Sucha Beskidzka

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy