Jest problem. Opłata śmieciowa znowu pójdzie w górę? [AKTUALIZACJA]

Region, Andrychów, Gospodarka, Wiadomości, 06.12.2017 20:30, red
W Andrychowie znowu jest problem z wyborem firmy, która od stycznia będzie wywozić śmieci z terenu gminy.
Jest problem. Opłata śmieciowa znowu pójdzie w górę? [AKTUALIZACJA]
Władze Andrychowa przeprowadziły drugi już w ostatnim czasie przetarg, mający wyłonić firmę, która od nowego roku będzie wywozić śmieci. I znowu jest problem. Tym razem przetarg rozpisano tylko na 2018 rok, ale ponownie firmy złożyły zbyt drogie oferty.

Gmina spółka Zakład Gospodarki Komunalnej z Andrychowa zaproponował 5 mln , a Zakład Usług Komunalnych z Oświęcimia – 5,8 mln.

Tymczasem gmina jest w stanie zapłacić tylko 3,9 mln.

Czy to oznacza kolejną podwyżkę cen za wywóz śmieci? Tego jeszcze nie wiadomo. Wiadomo tylko, że podobnie było na wiosnę zeszłego roku. Wówczas też oferty przetargowe na wywóz odpadów były wyższe niż gmina posiadała pieniędzy. Skończyło się podwyżką opłaty śmieciowej – do 10 zł miesięcznie (przy segregacji odpadów) i 18 zł (jeśli ktoś nie segreguje).

Na razie sprawa nie jest przesądzona. Burmistrz Tomasz Żak mógłby mieć zresztą problem, aby na niespełna rok przed wyborami przeforsować w Radzie Miejskiej uchwałę zakładającą kolejną już w ostatnich latach podwyżkę opłaty śmieciowej. Tym bardziej, że ostatnio jego klub opuściło 3 radnych.

Ponieważ nie ma już czasu na organizację kolejnego przetargu, a kolejna podwyżka jest niemile widziana, bardzo prawdopodobne jest, że władze Andrychowa wybiorą najtańszą ofertę złożoną przez ZGK Andrychów, a brakująca kwota zostanie przekazana firmie z budżetu gminy poprzez np. dokapitalizowanie spółki.

Tak, czy inaczej - zapłacą podatnicy.

Będziemy informować na bieżąco, jak rozwinie się sytuacja.

Na razie burmistrz Andrychowa wydał komunikat, w którym przypomina mieszkańcom, że 31 grudnia 2017 r. mija termin uiszczenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi za IV kwartał 2017.

- Uprzejmie prosimy o terminowe dokonanie wpłaty, a w razie wątpliwości prosimy o kontakt telefoniczny: 33 842 99 23, 33 842 99 34 lub osobisty w Urzędzie Miejskim (pokój nr 07) - czytamy w komunikacie zamieszczonym na stronie magistratu.Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Izik, 09.12.2017 23:22

Możemy narzekać i hejtowac. To zawsze najłatwiejsze. Problem jest poważny i sami doskonale wiecie że cene za śmieci w dużej mierze by nie pisać wyłącznie ...reguluje rynek. To rząd PO-PSL wprowadził fatalna ustawę śmieciowa niszcząc dobrze funkcjonujący system. Powiem więcej od wzrostu cen śmieci nie będzie odwrotu bo to wynika wprost z przepisów unijnych. Nawet burmistrz z PIS w nowej kadencji zmuszony będzie podniesc mieszkańcom znacznie ceny śmieci. Ale tak jak teraz tak później nie będzie miał na cenę żadnego wplywu. Ale wtedy będzie poprawność polityczna i milczenie. Jedyne wyjście na stabilność cen to świadoma doplata z budżetu gminy czytaj pieniędzy podatników. Ale to też wam się nie będzie podobać. By dyskutować potrzeba minimum wiedzy i co ważniejsze dobrej woli. Ale na to nie liczę.

Andrychow2, 09.12.2017 20:37

@Izik dla Ciebie również wesołych świąt, zdrowia oraz wszelkiej pomyślności. Idź i powiedz zwykłym ludziom żeby "wyluzowali" gdy płacą co miesiąc tyle za śmieci.

Izik, 09.12.2017 20:00

Andrychow2....wesołych i co najważniejsze dla Ciebie zdrowych świąt. Wyluzuj ....będziesz zdrowsza/zdrowszy.

Andrychow2, 09.12.2017 15:45

Tomasz król podwyżek cen za śmieci!

Izik, 08.12.2017 16:09

Specnarzu...pełna zgoda co do Twych ostatnich sugestii. Niewątpliwie temat bardzo ważny i wciąż " gorący". Poczekajmy na dalszy bieg wydarzeń. Pozdro.

specnarz, 08.12.2017 11:37

Dziękuję za wyjaśnienia. Myślę że wielu z nas spojrzy teraz z nieco innej perspektywy. Zapewne spora część ludzi zameldowanych w gminie przebywa za granicami Polski lub w większych miastach. Jeżeli nie płaca Ci którzy powinni to gmina powinna się starać o zmianę w przepisach dająca im możliwości ściągania należności, np poprzez apelacje czy poprawki do ustawy wniesione przez polityków. Co do wzrostu ilości to zgadzam się z małym ale... Trzeba się przyjrzeć segregacji, bo wydaje mi się że ludziom się trochę nie chce - bo nie muszą. Bo nikt ich nie sprawdza, zwłaszcza we wspólnotach mieszkaniowych. Kolejna sprawa z która się nie zgadzam to odpady biodegradowalne (trawa, liście, gałęzie itp) Jeżeli mam ogród z którego pochodzą to jest w nim miejsce na kompostownik... Niedawno w głębi placu przy ul Legionów widziałem ok 40 przygotowanych worków z takimi odpadami i kto za to płaci - my wszyscy.

Izik, 08.12.2017 09:46

Szanowny Specnarzu. System śmieciowy zgodnie z ustawą...wg mnie fatalna...zakłada samofinansowanie wydatków z opłat od mieszkańców. I tu zaczyna się pierwszy problem. Realna ilość płacących i możliwości gminy w ściąganiu tych należności. To problem ogólnopolski. O ile dobrze pamiętam u nas za cały wolumen wzrastającej co roku ilości śmieci płaci zaledwie około 38.000 mieszkańców. Reszta to martwe dusze. Drugim faktem jest coroczny wzrost ilości odpadów. To dobrze bo wzrasta świadomość ekologiczna mieszkańców...ale za ta świadomość trzeba niestety płacić. I sprawą najważniejsza ....realne koszty systemu i możliwości ich racjonalizacji. Około 60 procent to koszty składowania na które gmina nie ma...i nie będzie nigdy mieć wpływu. Tu jest niestety dyktat cenowy 3 składowisk. Ktoś poprzednio dopuścił że największe miasto w powiecie nie ma swego składowiska !!!!! Gdy będziesz dalej zainteresowany tym tematem daj znać. Pozdrawiam serdecznie.

specnarz, 08.12.2017 06:13

Izik, 07.12.2017 17:09 Ja zadaje pytania ponieważ nie znam na nie odpowiedzi. Nie jestem politykiem ani nawet działaczem społecznym, mam tylko nadzieję że moje wypociny zainspirują kogoś kto dobrze czuje się w tej materii. Może ktoś z radnych zada pytania Panu Burmistrzowi. Odpowiadając na Twoje pytanie: powinny to być rodzaj odpadów i koszt ich wywozu i składowania na wysypisku. Wydaje mi się że tutaj problemem może być ilość odpadów która prawdopodobnie wzrasta oraz stopień ich segregacji.

andrychowianka2, 07.12.2017 17:22

Z jednej strony jak pisali dziennikarze ekipa Żaka w ciągu 2 miesięcy dodała ckiw koło 800 tysięcy i da się a ludziom w ciągu 2 lat zafundowała 2 podwyżki cen śmieci. Dobrze że idą wybory, dobrze jeśli ludzie ich nie wybiorą bo łatwo się domyśleć co nas by czekało gdyby Żak za rok wygrał i nie bał by się już ze swoim „dworem” reakcji ludzi

marcinmad, 07.12.2017 17:14

1. na prezesa zgk Żak dał byłego wojskowego. 2. sugestia podwyżek to kiepski żart 3. za chwile może okazać się że gadka że poprzednie podwyżki były konieczne bo gmina nie może dopłacać to nieprawda. jeśli tak - kto wprowadza w błąd innych i tak skłania do podejmowania decyzji np podwyżek podlega pod jakiś "paragraf"?

Izik, 07.12.2017 17:09

Szanowny Specnazu Może warto sięgnąć do źródła...i w ramach dostępu do informacji publicznej zażądać danych z urzędu miasta. To nie jest wiedza tajemna. Wysiłku może zbyt dużego będzie wymagało zrozumienie tych danych. W razie kłopotów pomogę. Pytanko uzupełniające dla mądrali....jaki składnik kosztowy ma decydujący wpływ na cenę tony odpadów...? A co za tym idzie opłatę mieszkańców ?

kalafior, 07.12.2017 11:11

@sportowiec Tylko ze naszej gminy nie stac na utrzymanie kolejnego basenu a podatnicy nie chca kolejnych podwyżek bo ceny wszystkiego w tej gminie są kolosalne.

specnarz, 07.12.2017 09:19

rafi, 06.12.2017 17:41 , jeżeli Twoje wyliczenia są wiarygodne to gmina zarabia na śmieciach. Potrafi to ktoś potwierdzić? Chodzi o bilans wpływu do gminy a kwota jaką gmina chce przekazać dalej do firmy obsługującej. A może są jakieś ukryte koszty. My nawet nie dostajemy nakazów płatniczych ani rachunków więc administracja minimalna.

budowniczy, 07.12.2017 08:14

5-cio osobowa rodzina segregująca śmieci WIEPRZ - 5*5,00 = 25,00 zł WADOWICE - 4*8,60 + 3,80 = 38,20 zł, ANDRYCHÓW - 5*10,00 = 50,00 zł i jeszcze MAŁO!!! no ale jeśli śmieci zbiera 10 pracowników a w biurze siedzi 20 kierowników + rada nadzorcza to ceny nie będą niskie.

nomasakra, 07.12.2017 07:58

Wiec w sumie wniosek prosty. Smieci do pieca a popiół do rzeki.

nomasakra, 07.12.2017 07:55

Igor102 pier..... sie w głupi łeb. A zgk faktycznie powinno zostac sprawdzone. W okresie wiosna jesien wowozil 2x w mies smieci. Teraz w zimie gdy uczciwi ludzie chce legalnie popiól wyrzucac jezdza raz!!! Czy ktos jest w stanie mi eyylumaczyc gdzie tu jest jakikolwiek sens??

sportowiec, 07.12.2017 06:33

1.Basen kryty to podstawa !!! każdemu matołowi piszącemu że NIE niech się dobrze pier....olnie w łeb świadomość co niektórych ile korzyści dla ludzi basen przyniesie jest mniejsza od zera ! Ale nie ma co się dziwić nieudacznikom kryjącym się za komputera niemający odwagi podpisać się z imienia i nazwiska. Basen kryty ma służyć dzieciom ludziom ,wcale zarabiać nie musi, dość jest opłat i podatków. Niech ludzie coś mają za to. 2. ZGK Andrychów trudna sprawa, może zacząć trzeba od zmiany prezesa i dyrektora, i kilku innych na młodych ludzi z zapałem ...

lojzek, 07.12.2017 06:29

Mieszkañcy winni odciąć pępowinę darmozjadów gminnych.Burmisrz który mieszka poza gminą,radni dbając by dieta była odpowiednia,sołtys który niewie co się robi na wiosce(P.Kapela )Jedynie co działa bez wad to kuchnia b.Alberta.WYBORY TUŻ TUŻ CZEBA ICH USUNĄĆ.

specnarz, 07.12.2017 06:13

No właśnie Thoor, do tego jest potrzebne dokładne sprawozdanie... Na niektórych odpadach można zarobić, powinno to więc po części sfinansować gospodarkę odpadami.

specnarz, 07.12.2017 06:10

Szanowni "RADNI", ZGK to druga po CKiW instytucja która wymaga nieco uwagi. Poproście o sprawozdanie finansowe spółki (powinno być łatwiej niż z CKiW). Zakładamy iż całą kwotę z gospodarki odpadami Gmina przekazuje ZGK - czy tak jest naprawdę? A może część funduszy jest zjadana już w gminie. Ile pieniędzy wpływa od nas do Gminy a ile dostaje ZGK? Czy lokale usługowe w gminie mają podpisane umowy? Czy mieszkańcy faktycznie segregują zgodnie z deklaracjami? Czy stopień segregacji jest taki sam w domach prywatnych i wspólnotach mieszkaniowych? Jeżeli ktoś nie segreguje a tak zadeklarował to powoduje stratę dla ZGK. Nie musicie się już obawiać Zdzisława, Anetka pociągnęła go na dół.

Thoor, 07.12.2017 06:09

Gdzie można uzyskać informację, co dokładnie zrobiła firma odpowiedzialna za wywóz odpadów z posegregowanymi śmieciami takimi jak plastik, szkło, makulatura? W skali gminy są tego tysiące ton, a chyba zakłady przetwórcze płacą za surowiec. Albo niech podadzą informację, ile w danym roku zebrano ton szkła, papieru, plastiku i co dalej jest z tym robione?

xpek, 06.12.2017 21:08

i ty głupi myślisz że pieniądze budżetowe mogą być tak przejładane ze śmieci na kulturę.niezły z ciebie nieuk

igor102, 06.12.2017 17:44

o ile opłata śmieciowa byłaby NIŻSZA gdyby Zdzisek nie zatrudnił Anety ??? pozostaje mieć nadzieję że odpowiednie służby przeprowadzą symulację ;-)))

rafi, 06.12.2017 17:41

W Andrychowie mamy najdroższą wodę od lat,najdroższe ścieki i najdroższe śmieci,pomimo ze śmieci jest coraz mniej a segregacja jest prowadzona wzorowo,Andrychow liczy 44tysiace mieszkancow kazdy placi 10zl za smieci wiec wychodzi 5280000zl na rok biorac pod uwage ze kilkanascie procent mieszkancow placi za śmieci 18zl to kasa z oplaty za smieci wynosi ok 6milionow,wiec w czym jest problem i gdzie jest ta nadwyzka z ostatnich kilkunastu miesiecy,pora brac za dupe prezesa zgk i radnych,pytam gdzie jest nadwyzka z oplat smieciowych???

glowa, 06.12.2017 17:35

Zdaje mi się, że nowy basen w Andrychowie na razie kosztuje tyle, co jego rysunek na wizualizacji. Ceny wody i śmieci w tym mieście to drwiny z mieszkańców! Ciekawe, czy bilety na kryty basen będą proporcjonalnie duże. Proponuję tak ze cztery dychy za godzinę:(

kalafior, 06.12.2017 16:50

Ciekawe że okoliczne miasta jakos sobie radzą ?W naszej gminien najdroższe śmieci ,opłaty za wodę i kanalizację.W dodatku ten absurdalny pomysł z kolejnym basenem a kto go będzie utrzymywał?Raczej nie burmistrz i nasi bezradni-radni.

inzynier, 06.12.2017 16:38

gmina jest w stanie zapłacić tylko 3,9mln bo reszta musi iść na basen. Więc nie narzekajcie że podwyższają opłaty bo przecież sami chcieliście mieć kolejny (niepotrzebny) basen. Teraz do was dociera że budżet nie jest z gumy, a pieniądze nie rosną na drzewach u burmistrza ? :D

Zaba, 06.12.2017 14:18

No, bez jaj!!! Nie dość, że jest drogo, to jeszcze podwyżka?! A w ramach wywózki śmieci obwarowania - tego nie, tamtego nie, to we własnym zakresie, to tylko w naszym koszu/worku, a tamtego limit... Ręce opadają...