Co pozostało z andrychowskiego tkactwa? Zaglądamy z kamerą na tkalnię [VIDEO]

, Gospodarka, MAGAZYN, Wiadomości, 13.02.2019 18:00, PG
Kiedyś Andrychów słynął z najlepszych tkanin. W szczytowych momentach w byłym już AZPB zatrudnionych było prawie 6000 osób.
Co pozostało z andrychowskiego tkactwa? Zaglądamy z kamerą na tkalnię [VIDEO]

W 1906 roku czyli ponad 110 lat temu w Andrychowie pada pomysł stworzenia Pierwszej Galicyjskiej Tkalni Mechanicznej Braci Czeczowiczka, którzy byli andrychowianami żydowskiego pochodzenia. Dwa lata później powstała fabryka, która z biegiem lat coraz bardziej się rozrastała, ale w czasie wojny została zniszczona przez hitlerowców.

Po wojnie zakład odbudowano, a państwo przejęło go na własność pod nazwą Andrychowskie Zakłady Przemysłu Bawełnianego.

W szczytowych momentach w zakładzie zatrudnionych było prawie 6000 osób, nie tylko z Andrychowa, ale też okolicznych miejscowości.

Dziś Andropol – bo tak teraz nazywa się ta spółka - zatrudnia około 100 osób i posiada dwa zakłady produkcyjne – tkacki w Andrychowie i wykończania tkanin w Białymstoku.

Firma jest obecnie liderem w produkcji tkanin mundurowych dla polskiego wojska, policji czy straży pożarnej. Standardy takich tkanin określa nie tylko ministerstwo obrony narodowej czy ministerstwo spraw wewnętrznych ale też NATO. Takie tkaniny muszą wytrzymać w szczególnych warunkach bojowych. Andropol produkuje także odzież roboczą czy ekskluzywne komplety pościeli, prześcieradła, narzuty, ręczniki, koce, obrusy oraz różnego rodzaju dodatki do domu.

Przygotowaliśmy dla Was reportaż o słynnej andrychowskie tkalni. Mamy nadzieję, że przywrócimy w Was trochę wspomnień…


Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

specnarz, 14.02.2019 06:57

Pisz dalej, powinniśmy znać nasze korzenie.
Część moich dziadków z obu stron trafiło w te okolice właśnie dzięki AZPB.

starymoher, 13.02.2019 20:25

Przepracowałem w AZPB kilkadziesiat lat.Muszę nieco sprostować parę informacji zawartych w filmiku.Otóż bracia Czeczowiczka byli Żydami z Austrii a konkretnie z Wiednia.Pierwsze plany budowy fabryki włókienniczej były związane z Wadowicami,jednak ówczesna rada miejska Wadowic nie wyraziła zgody na postawienie fabryki nad Skawą.Anegdota mówi że powodem odmowy przez rajców była obawa że kobiety pójdą pracować i nie będzie chętnych do służby w mieszczańskich domach.Nie wiem ile jest w tym prawdy ,ale taki słuchy chodziły.natomiast władze Andrychowa zgodziły sie oddać teren nad Wieprzówką no i tak powstała Pierwsza Galicyjska Tkalnia Mechaniczna .Niemcy opuszczając Andrychów zostawili fabrykę nietknięta..Pożar jaki wtedy wybuchł był prawdopodobnie spowodowany przez szabrowników. Natomiast prawdziwy bój zaczął sie o to, żeby AZPB umieścić w planach gospodarczych.Dosyć długo to trwało ale zakończyło się sukcesem.Wybudowano dwie przędzalnie,wykańczalnie ,tkalnie C z opcją budowy 4-tej tkalni.Równolegle miał powstać identycznie duży zakład w Mucharzu (dziś dno zalewu).Mógłbym jeszcze długo na ten temat,ale może innym razem.